Sumaniai į naujus mokslo metus – 7 gudrybės lengvai suplanuoti savaitės vakarienių meniu
Mokslo metams prasidėjus, daugelis grįžta į greitą gyvenimo tempą, todėl planavimas tampa kiekvienos dienos būtinybe. Visgi, planuoti reikėtų ne tik kur kada vyksime, bet ir ką valgysime. Valgiaraščio planavimas sutaupo laiko ir padeda sumažina išlaidas. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad lietuviai pirkinių planavimui skiria daugiau laiko, perka atsakingiau, naudojasi nuolaidų pasiūlymais, dėmesį skiria sezoniškumui.
„Ruduo – intensyvus metas, todėl sumaniai ir greitai apsipirkti tampa daugelio prioritetu. Norėdami, kad tinkamų pasiūlymų rastų kiekvienas esame parengę pirkėjams įvairiausių taupymo kampanijų, patrauklių populiariausių prekių grupių pasiūlymų. Taip pat pirkėjus skatiname iš anksto planuotis savo pirkinius, į savo kasdienį pirkinių krepšelį įtraukti sezoninių produktų. Pastebime, kad tokias mūsų pastangas palankiai vertina ir apsilankantieji parduotuvėse“, – teigia V. Budrienė.
Nauji mokslo metai kasmet kelia vis naujų iššūkių, todėl maisto planavimas yra puiki priemonė sutapyti laiko. Savaitgalio vakarą skirdami valgiaraščio susidarymui, apsipirkimui, ingredientų pasiruošimui ar patiekalų pasigaminimui kelioms dienoms į priekį – ateinanti savaitė taps nepalyginamai lengvesnė. „Iki“ dalijasi keliais patarimais, kurie padės greitai ir lengvai susiplanuoti savaitės pirkinius bei meniu.
Nuo ko pradėti planuojant meniu?
Apgalvokite receptus. Sudarykite patiekalų, kuriuos paprastai mėgsta jūsų šeima, arba receptų, kuriuos norėtumėte išbandyti, sąrašą. Jeigu trūksta įkvėpimo, perverskite kelias kulinarines knygas arba peržiūrėkite mėgstamas su maisto gaminimu susijusias laidas, įvairiausių greitai pagaminamų ir paprastų receptų rasti galima ir socialiniuose tinkluose.
Pasiklauskite artimųjų. Vakarieniaujant paklauskite savo šeimos narių, ką jie norės valgyti kitą savaitę. Taip ne tik pagaminsite patiekalų, kuriuos mėgsta didžioji dauguma šeimos narių, bet ir kartu rasite sveikiausią įvairiausių receptų alternatyvą: pavyzdžiui, tradicines bulves kartais pakeisdami saldžiosiomis, blynus kepdami su pilno grūdo miltais, vietoje deserto pasigamindami šviežių vaisių salotų su jogurtu.
Nekepkite pustuštėje orkaitėje. Norint sutaupyti, susimąstyti reikėtų ne tik apie maisto švaistymą, bet ir kitų resursų taupymą. Kad sunaudotumėte mažiau elektros, gamindami patiekalus orkaitėje, pasistenkite paruošti didesnį jų kiekį. Tam puikiai tinka vienos skardos ar puodo patiekalai: troškiniai, žuvis ar mėsa su daržovėmis, lazanijos ar kitos užkepėlės.
Suplanuokite teminius vakarus. Pavargote kiekvieną vakarą ieškoti naujų patiekalų receptų? Ne bėda. Tam tikras dienas, pavyzdžiui, antradienio bei ketvirtadienio vakarą paskirkite mėgstamos virtuvės patiekalams ar ingredientams. Antradienį skirkite meksikietiškos virtuvės patiekalams, o ketvirtadienį išbandykite vis kitos rūšies žuvį ar jūros gėrybes.
Nepamiškite sezoniškumo. Planuodami savaitinį meniu nepamirškite įtraukti ir sezoninių vaisių bei daržovių. Rudenį mėgaukitės moliūgais, aguročiais, cukinijomis, kepkite slyvų pyragus ar gaminkite jų kompotus.
Išbandykite naujus skonius. Norint šeimą nustebinti ypatingais patiekalais –nepamiškite jų pagardinti kuo įvairesniais prieskoniais. Troškiniams ypatingo skonio pridėti gali indiški prieskoniai, mėsai marinuoti taip pat rinkitės netikėtus skonius – nuo džiovintų bazilikų bei raudonėlių iki imbiero ar kumino, sojos padažo. Salotų padažus ruoškite panaudojant ne tik citrinos, bet ir kitų citrusinių vaisių sultis. Taip pat nepamirškite ir įvairesnių garnyrų. Pavyzdžiui, ryžius derinkite su pupelėmis, kuskusą su feta bei daržovėmis.
Pasiruoškite iš anksto. Savaitgalį skirkite valandą ar kelias įvairiausių paruoštukų pasigaminimui. Pavyzdžiui, jeigu kitos savaitės planuose – sriuba, savaitgalį išsivirkite sultinį. Susipjaustykite ir pasiruoškite daržoves, grybus, iš vakaro užmerkite pupeles ar košę. Jeigu laiko turite daugiau – savaitgalį pasigaminkite plėšytos mėsos, kurios likučius ateinančią savaitę galėsite panaudoti ruošiant pačius įvairiausius patiekalus – nuo mėsainių iki takų ar buritų.