Ko reikia, kad jūsų vaikas būtų sveikas ir žvalus ištisus metus

2016-10-27
Ko reikia, kad jūsų vaikas būtų sveikas ir žvalus ištisus metus

Vitaminų ABC: Viskas, ko reikia, kad jūsų vaikas būtų sveikas ir žvalus ištisus metus

 

Subalansuota mityba – raktas į fizinę vaiko sveikatą ir net jo protinius gabumus. Medicininiais tyrimais įrodyta, kad tinkama visavertė mityba lemia vaiko intelektą. Todėl tam, kad mūsų vaikai augtų ir laimingi, ir sveiki, būtina užtikrinti, kad su maistu jis gautų visų jo augančiam organizmui reikalingų vitaminų.

 

Vitaminai yra gyvybiškai svarbūs vaiko kūno ir smegenų sklandžiam vystymuisi, o daugiausia jų galima rasti šviežiose daržovėse ir vaisiuose. Tačiau kurias sodo ir daržo gėrybes rinktis, kad vaiko organizmui nestigtų visų reikalingų medžiagų ištisus metus?

 

Pateikiame sąrašą augančiam organizmui svarbių vitaminų ir kokiose daržovėse bei vaisiuose jų yra gausiausia.

 

Vitaminas A

 Screen Shot 2016 10 27 at 18.45.47

Kada? Ištisus metus, o ypač po žiemos, kai imuninė sistema nusilpusi, dažniau kamuoja peršalimo ligos, o oda nuo žvarbių vėjų, temperatūrų skirtumo ir sauso patalpų oro yra pavargusi, pleiskanoja ir yra prastos būklės.

 

Kodėl? Vitaminas A ypač svarbus, jei norite, kad vaikas augų sveikas ir stiprus. Šis vitaminas užtikrina, kad imuninė sistema funkcionuotų normaliai, o vaikas mažiau sirgtų. Be to, vitamino A reikia normaliai plaučių ir virškinamojo trakto veiklai, skeleto vystymuisi, sveikai gleivinei. Vitaminas A reikalingas ir sveikai gražiai odai, sveikoms akims ir geram regėjimui. Todėl jei jūsų vaikas praleidžia daug laiko prie knygų, kompiuterio ar televizoriaus ekrano, vitaminas A jam yra tiesiog būtinas.

Kur? Šparaguose, salieruose, špinatuose, pomidoruose, kopūstuose, morkose, aštriuosiuose pipiruose, paprikose, salotose, abrikosuose, mango vaisiuose, melionuose, arbūzuose, slyvose, greipfrutuose.

 

 

B grupės vitaminai

Screen Shot 2016 10 27 at 18.51.10 

Kada? Ištisus mokslo metus, nes trūkstant B grupės vitaminų susilpnėja atmintis, atsiranda fizinis ir protinis nuovargis, nerimas, sutrinka miegas.

 

Kodėl? B grupės vitaminai ypač svarbūs, jei norite, kad jūsų vaikas būtų energingas ir žvalus ištisus metus. B grupės vitaminai padeda vaiko organizmui maistą paversti energija ir reguliuoja daugelį organizmo procesų. B grupės vitaminai yra būtini sklandžiai nervų sistemos veiklai ir efektyviam smegenų darbui.

 

Kur? B grupės vitaminų yra špinatuose, avokaduose, žirniuose, artišokuose, šparaguose, Briuselio kopūstuose, žaliose lapinėse daržovėse, saldžiose bulvėse, grybuose, kalafijoruose, kukurūzuose.

 

Vitaminas C

Screen Shot 2016 10 27 at 18.46.09 

Kada? Ištisus metus, o ypač šaltuoju metų laiku, kai vaikas dažniau serga peršalimo ligomis, jį dažniau kamuoja infekcijos.

 

Kodėl? Vitaminas C – geros savijautos garantas. Organizme jis veikia kaip antioksidantas ir apsaugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų žalos. Vitamino C reikia, kad būtų gaminamas kolagenas – baltymas, padedantis žaizdoms gyti. Be to, vitaminas C gerina geležies pasisavinimą ir padeda stiprinti imuninę sistemą.

 

Kur? Vitamino C yra gausu citrusiniuose vaisiuose – apelsinuose ir greipfrutuose, braškėse, kiviuose, paprikose, brokoliuose, pomidoruose, kopūstuose, bulvėse.

 

Vitaminas D

 Screen Shot 2016 10 27 at 18.46.19

Kada? Rudens ir žiemos mėnesiais, kai tiesioginiai saulės spinduliai Lietuvos vaikų beveik nepasiekia. Todėl šaltuoju ir tamsiuoju metų laiku beveik visų vaikų organizme trūksta šio, kartais dėl savo poveikio sveikatai dar vadinamu stebuklingu vitamino.

 

Kodėl? Vitaminas D yra labai svarbus vaikams, nes jo trūkstant sutrinka kaulų mineralizacija, kaulų struktūra tampa minkštesnė ir jie gali deformuotis. Vitaminas D reikalingas ir tvirtiems bei sveikiems dantims. Pakankamas vitamino D kiekis labai svarbus imuninei bei nervų sistemai. Taip pat jis gali apsaugoti nuo diabeto, depresijos ir net vėžinių susirgimų.

 

Kur rasti? Vitamino D yra grybuose, apelsinų sultyse.

 

Vitaminas E

 Screen Shot 2016 10 27 at 18.50.56

Kada? Ištisus metus, o ypač kai nusilpusi imuninė sistema, o organizmas pervargęs.

 

Kodėl? Vitaminas E yra vadinamas ir sveikatos, ir grožio vitaminu. Jis gyvybiškai reikalingas sveikai odai ir stipriai imuninei sistemai palaikyti. Kaip ir vitaminas C, jis organizme veikia kaip antioksidantas ir saugo organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Vitamino E reikia, norint palaikyti normalų nervinės ir raumenų sistemos darbą.

 

Kur? Vitamino E yra špinatuose, lapiniuose kopūstuose, alyvuogėse, šparaguose, avokaduose, brokoliuose, kukurūzuose, petražolėse.

 

Vitaminas K

 Screen Shot 2016 10 27 at 18.46.45

Kada? Ištisus metus. Vitamino K trūkumą gali išduoti sunkiau krešantis kraujas įsipjovus ar pasirodę diabeto simptomai.

 

Kodėl? Vitaminas K organizme palaiko normalų kraujo krešėjimą, stabdo kraujavimą, skatina žaizdų gijimą, dalyvauja organizmo regeneracijos procesuose ir didina atsparumą infekcijoms. Be to, kartu su vitaminu D jis palaiko stiprius kaulus ir dantis, skatina raumenų veiklą. Šis vitaminas svarbus ir normaliai inkstų veiklai palaikyti.

 

Kur? Vitamino K yra brokoliuose, kalafijoruose, liucernoje, špinatuose, pomidoruose, šermukšnio uogose, kopūstuose, salotų lapuose, žirneliuose, morkose, žemuogėse, bulvėse.