Kai pasigirsta žodis „kepsninė“, daugeliui pirma šovusi mintis – kiaulienos šašlykai! Pigu, sotu ir skanu. Mintys jau virsta darbais daugelyje namų – Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad mėsos grilinimui pardavimai auga kartu su termometro stulpeliu. Tačiau ką daryti, kad šašlykai būtų sultingi, minkšti ir viliotų vien aromatu? Verta marinavimo paslapčių pasimokyti iš kartvelų, kurie visame pasaulyje garsėja savo lygių neturinčiais šašlykais.
„Kepsninės jau tikrai rūksta – atėjęs pavasaris davė startą grilinimui, kurį galima pavadinti tikruoju nacionaliniu lietuvių sportu. Kasmet vis daugiau žmonių marinavimą patiki profesionalams ir renkasi jau grilinimui paruoštus produktus. Tačiau daugelis vis dar ištikimi saviems receptams, todėl prasidėjus grilio sezonui, šviežios žalios mėsos perka dažniau ir gausiau. Šiuolaikinės mitybos tendencijos diktuoja, kad auga vištienos ar net ant griliaus dedamos žuvies paklausa, tačiau iki kiaulienos populiarumo joms visgi dar toli. Nebrangi, lengvai paruošiama kiauliena ne tik mėgstamiausia Lietuvoje, bet jos pardavimai ir toliau tik stiebiasi. Pernai sveriamos kiaulienos lietuviai nupirko virš penktadaliu daugiau, o ypač šoktelėjo sprandinės paklausa. Jos pardavimai išaugo net 60 proc., tad akivaizdu, kad receptų skaniems šašlykams iš sprandinės niekada nebus per daug“, – sako G. Kitovė.
Vienas svarbiausių ir bene daugiausiai aistringų diskusijų sukeliančių klausimų – koks geriausias šašlykų marinatas? „Iki“ mėsos technologas Vitold Fedaravičius pasakoja, kad marinavimas taip pat turi savo istoriją.
„Iš pradžių šio proceso tikslas buvo tiesiog prailginti mėsos galiojimo laiką. Vėliau pastebėta, kad tai taip pat geras būdas greitai pagerinti skonį. Marinuojant kiaulieną, mėsa tampa minkšta, sultinga, aromatinga ir tolygiai pagardinta prieskoniais. Variacijų yra begalė, tačiau kad ir kokį pasirinktumėte, nepamirškite kelių pagrindinių dalykų, nes kitaip net ir geriausias receptas neišgelbės“, – sako V. Federavičius ir primena svarbias taisykles.
Mėsos kepimas ant žarijų – populiarus visame pasaulyje, todėl beveik kiekviena tauta jį priskiria prie savo nacionalinių patiekalų. Tačiau jis ypatingas kulinarines tradicijas turi Kaukazo ir Vidurio Rytų regione, o gruziniški šašlykai daugeliui yra etalonas.
Pasak „Iki“ kulinarijos šefės Elvyros Semaškos, kartvelų virtuvė – kvapni, soti ir nebrangi. Akcentas dedamas kokybiškiems produktams ir meistriškai jų skonių harmonijai, tad be didelių išlaidų skaniausias jų tradicijas pavyks atkartoti ir Lietuvoje.
E. Semaška dalijasi 5 marinatais šašlykams, kurie skoniu ir mintimis nukels į Kaukazo kalnus ir primins šios tautos svetingumą. Daržoves supjaustykite, visus ingredientus sumaišykite, įtrinkite jais mėsą ir palikite marinuotis bent 4 valandas, o geriausia pernakt. Kitą dieną verkite mėsą ant iešmų, kepkite ir mėgaukitės minkštais, aromatingais šašlykais.
Tradicinis šašlykų receptas su granatais. Reikės: 2 kg šviežios kiaulienos, 4 svogūnų, 0,7 l granatų sulčių, druskos, pipirų, 2 šaukštų aliejaus, granatų sėklų pabarstymui iškepus.
Airane marinuoti šašlykai. Reikės: 1,5 kg šviežios kiaulienos, 1 pakuotės airano, 2 svogūnų, druskos, pipirų.
Šašlykų marinatas su mineraliniu vandeniu. Reikės: 600 g šviežios kiaulienos, 500 ml gazuoto mineralinio vandens, 2 lauro lapų, ½ šaukštelio citrinos sulčių, 2 svogūnų, druskos, pipirų.
Grietinėje marinuoti šašlykai. Reikės: 1 kg šviežios kiaulienos, 2 šaukštų grietinės, 1,5 šaukšto acto, 1 raudonojo svogūno, 1 lauro lapo, druskos, pipirų.
Šašlykai su pomidorais. Reikės: 1,5 kg šviežios kiaulienos, 1 kg prinokusių pomidorų, 0,5 kg svogūnų, pipirų, druskos, rozmarino.