Greitai, pigiai ir saulėtai vakarienei – 2 šiltų kraštų grilio receptai su kiaulienos nugarine

Recipe

Kelioms dienoms sugrįžusi saulė ir šiluma reiškia viena – daugelis vakarienę ruoš kepsninėje. Vis daugiau žmonių, rūpindamiesi subalansuota mityba, ant grilio kepa vištieną, žuvį, jūros gėrybes, pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tačiau kiaulienos niekas nenurungia, o ir kiauliena kiaulienai nelygi. Pavyzdžiui, nugarinė turi mažai riebalų, ją galima greitai paruošti net ir ant grilio, tik svarbu atsiminti kelias taisykles. Tuomet nustebinsite net skeptiškai į kiaulieną žiūrinčius draugus.

„Lietuviai kepti mėsą ant žarijų labai mėgsta – be užkurtos kepsninės ilgai neištveria, kad ir koks oras bebūtų. Matome, kad lietuviai kasmet vis drąsiau eksperimentuoja – išbando naujus griliui jau paruoštų patiekalų skonius, grilina ir veganiškas alternatyvas ar sūrius, vaisius. Visgi, kiauliena išlieka populiariausiu pasirinkimu, ir jos pardavimai kasmet netgi nuosekliai auga. Ši mėsa universali, nebrangi, jai nuolat taikomos akcijos, ją paruošti nesudėtinga – todėl panašu, kad nukarūnuoti jos artimiausiu metu dar nepavyks“, – sako G. Kitovė.

Dalis gero kepsnio laurų tenka prieskoniams

Pasak ilgametę patirtį turinčio „Iki“ mėsos technologo Vitold Fedaravičiaus, norint burnoje tirpstančio kiaulienos kepsnio, būtini keli žingsniai.

„Bet kuris skanus maistas prasideda nuo kokybiškų ingredientų. Tai ypač svarbu renkantis mėsą. Rekomenduoju kiaulieną rinktis lietuvišką, nes tokia bus maksimalaus šviežumo. Jeigu neapsisprendžiate, ar gaminsite iš jos šiandien, ar rytoj – verčiau rinktis vakuumuotą mėsą, nes sveriamą geriausia kepti dar tą pačią dieną“, – patarimais dalijasi V. Federavičius.

Skoninėms savybėms, pasak V. Fedaravičiaus, įtakos turi ne tik mėsa, bet ir tai, kaip ji marinuojama. „Vieni yra prisiekę minimalistai ir marinavimui pasitelkia tik druską, pipirus, aliejų. Tačiau mėsai labai tinka ir įvairios žolelės: bazilikai, rozmarinai, čiobreliai, netgi petražolės ir kt. O bent viena skiltelė česnako suteiks gilesnį skonį ir geresnį aromatą“, – siūlo mėsos technologas.

Marinuoti, pasak jo, reikėtų 2–24 val. Per šį laiką į mėsą puikiai įsiskverbia prieskoniai ir marinatas, kurio skonis išlieka ir iškepus mėsą. Tiesa, kiaulieną marinuojant vos kelias valandas – į marinatą geriau nedėti druskos, nes ji „ištraukia“ drėgmę. Druska mėsą galima apibarstyti jau po kepimo.

Galiausiai – kiaulieną privalu tinkamai paruošti. Reikia stengtis mėsos neperkepti, neapdeginti, nes ji taps sausa, praras sultingumą. Tačiau, priešingai nei jautiena, kiauliena turi būti visiškai iškepusi. Lengviausia tuo įsitikinti su mėsos termometru – vidinė temperatūra turi būti bent 63 laipsniai. 

2 receptai iš kiaulienos patiekalų meistrų – ispanų ir kubiečių

„Iki“ kulinarijos šefė Elvyra Semaška priduria, kad pasaulyje kiauliena yra viena populiariausių mėsų – todėl verta išbandyti ne tik įprastus, daugelio pamėgtus receptus, bet pasinaudoti ir kitų virtuvių įkvėptomis idėjomis.

„Dažnas nuvykęs į Ispaniją pirmiausiai mėgaujasi jūros gėrybėmis, tačiau ispanai laikomi ir vienais didžiausių kiaulienos gerbėjų pasaulyje. Kiauliena Ispanijos kultūroje užima garbingą vietą, jos reikšmė giliai įsišaknijusi šalies istorijoje, tradicijose ir kulinariniame pavelde. Įsileisti jos į kasdienį racioną galima visai paprastai – su keliais priedais, iš kurių svarbiausias bus žaliosios vynuogės. Ispanų virtuvė padarė stiprią įtaką ir Kubai, o šios šalies mėsos patiekalai išties legendiniai – jie kupini išraiškingų skonių bei spalvų“, – išbandyti naujų receptų siūlo E. Semaška.

Ispaniška kiaulienos nugarinė su alyvuogėmis

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 500 g šviežios kiaulienos nugarinės, 200 g žaliųjų alyvuogių, 3 česnako skiltelių, 100 g šviežio baziliko, 50 g šviežių petražolių, 150 ml alyvuogių aliejaus, 1 citrinos, kiaulienos prieskonių.

Gaminame:

  1. Mėsą supjaustykite storomis riekėmis, maždaug po 1,5 cm. Tada peiliu lengvai įpjaukite kiekvieno gabalėlio paviršių.
  2. Į maišytuvą supilkite alyvuogių aliejų, sudėkite nusausintas alyvuoges, česnaką, baziliko lapelius, petražoles, šviežiai išspaustas citrinos sultis ir mėsos prieskonių. Viską sumaišykite.
  3. Kruopščiai įtrinkite mėsą alyvuogių pasta ir palikite mažiausiai 2 valandoms.
  4. Kepkite nugarinės pjausnius po 5-6 minutes iš kiekvienos pusės ant vidutiniškai įkaitinto grilio, kad alyvuogių mišinys nesudegtų. Patiekite su šviežiomis salotomis.

Kubietiška kiaulienos nugarinė ant grilio

Porcijos: 6

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 500 g šviežios kiaulienos nugarinės, 4 česnako skiltelių, 1 žaliosios citrinos, 1 apelsino, 1 šaukšto kumino sėklų, 1 šaukštelio raudonėlio, pipirų, 1 šaukštelio medaus, smulkintos šviežios kalendros, kelių lapelių šviežių mėtų.

Gaminame:

  1. Kiaulienos nugarinę supjaustykite maždaug 1 cm storio riekėmis.
  2. Kumino sėklas sutrinkite grūstuvėje. Nuo žaliosios citrinos ir apelsino nutarkuokite žievelę, išspauskite citrusų sultis. Dubenyje ar maišytuve sumaišykite marinato ingredientus: apelsino ir žaliosios citrinos sultis bei žievelę, kuminą, smulkintą česnaką, kalendrą, raudonėlį, mėtas, medų. Pagardinkite pipirais. Apliekite marinatu mėsą ir palikite mažiausiai 2 valandoms.
  3. Kepkite kiaulienos nugarinę ant aliejumi pateptų grotelių po 3-4 minutes iš kiekvienos pusės, kad ji išliktų sultinga.