Žaliasis daržo karalius – agurkas: suteikia ir atgaivą, ir naudą organizmui

2019-07-23
Žaliasis daržo karalius – agurkas: suteikia ir atgaivą, ir naudą organizmui

Pataria įtraukti ne tik į meniu, bet ir į grožio ritualus

Agurkus daugelis, pirmiausiai, dievina dėl to, kad jų skonis puikiai atgaivina karštą dieną. Šiltuoju metų laiku jie nejučiomis tampa mėgstamu sumuštinių palydovu, salotų pažiba, desertu su medumi ar solo pasirinkimu, kai norisi šio to lengvo ir vėsaus.

Maisto ekspertė ir restoranų šefė Aida Matulevičiūtė aiškina, jog agurkuose esantis vanduo yra puikus pasirinkimas, norint karštą vasaros dieną neperkaisti ir palaikyti organizmo skysčių balansą.

„Viename agurke gali būti iki 200 g vandens, todėl mūsų kūnui tai – itin palanki daržovė. Be to, agurkai turi daug skaidulų, mažai cukraus ir visai nedaug kalorijų, todėl ši daržovė itin tinkama žmonėms, turintiems viršsvorį, ar tiesiog į sveikatą ir maistą žiūrintiems atsakingai“, – tikina A. Matulevičiūtė.

Teigiama, jog agurkai savo sudėtyje turi natūralių antioksidantų, kovojančių su širdies ir kraujagyslių ligų rizika, taip pat kaulams būtino vitamino K. Be to, nuo seno žinoma ir agurkų nauda odai, ypatingai veidui. Pavyzdžiui, agurkų griežinėliai padeda sumažinti akių paburkimą, o agurko odele tepama veido oda kur kas greičiau nurimsta, maloniai sudrėksta, sumažėja jos sudirgimas ir patinimas.

Vasaros daržovių favoritai

Anot A. Matulevičiūtės, jeigu agurkai yra vietos augintojų ar dar geriau –  nuosavo daržo gėrybės, jų odelės lupti nėra būtina. „Paprastai visos naudingosios medžiagos kaupiasi būtent po odele, todėl ją nuskutus, rizikuojame netekti gerųjų agurko savybių. Lupti odelę reikėtų tik tuo atveju, jei pastaroji yra pradėjusi džiūti, turi įtrūkimų ar skylučių, taip pat reikėtų įvertinti ir kokiomis sąlygomis auginti agurkai“,– pataria maisto ekspertė.

Kaip pasakoja prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė, liepos mėnesį parduotuvių lentynas užpildo švieži, vietos augintojų kruopščiai prižiūrėti gruntiniai agurkai. Pasak B. Čaikauskaitės, viso šiltojo sezono metu agurkai yra neatsiejama pirkinių krepšelio dalis.

„Be agurkų lietuviai neįsivaizduoja nei vasaros simboliu tituluojamų šaltibarščių, nei kitų gaivių patiekalų. Tą rodo ir šoktelėję šviežių trumpavaisių agurkų pardavimai. Šių metų skaičių dar negalime apibendrinti, tačiau praėjusį sezoną iš visų parduotų agurkų net 65 proc. sudarė būtent lietuviški trumpavaisiai agurkai“, – teigia B. Čaikausakitė.

A. Matulevičiūtė pataria agurkus išbandyti kiek netradiciniuose patiekaluose ir taip atrasti naujus skonius.

Alternatyva šaltibarščiams – agurkų šaltsriubė

„Agurkų potencialas kur kas didesnis nei tik būti neišskiriama šaltibarščių dalimi. O tiems, kas be jų skonio gyventi vis dėlto negali, tiesiog būtina išmėginti agurkų šaltsriubę. Pastaroji gaminama panašiu principu kaip ir daugelio taip mėgstami šaltibarščiai, tačiau joje nėra burokėlių.

Į kefyrą, pasukas ar jogurtą įtarkuokite daug šviežių agurkų, įspauskite keletą skiltelių česnako, pagardinkite ryšulėliu smulkintų krapų, o supylus į dubenėlius, šaltsriubę apibarstykite prieš tai keptuvėje paskrudintomis kedrinėmis pinijomis ir pašlakstykite citrinų sultimis bei papuoškite garšvomis, dilgelėmis, mėta ar baziliku – pasirinkite, kas patinka labiau. Sriubą atvėsinkite šaldytuve ir mėgaukitės tikrai gardžiu skoniu“, – receptu dalijasi A. Matulevičiūtė.

Vasaros atradimas – agurkų ledai

Reikės:

  • 1–2 šviežių trumpavaisių agurkų;
  • 2 vnt. kivių;
  • 1 puodelio kubeliais pjaustyto meliono;
  • 2 valg. šaukšt. citrinos sulčių;
  • ¼ stikinės vandens;
  • 2 valg. šaukšt. cukraus (galima keisti medumi).

Gaminimas:

Cukrų (medų) išmaišykite su šiltu vandeniu, kol viskas gerai ištirps. Į dubenį dėkite kubeliais supjaustytą agurką, kivius, melioną, supilkite citrinos sultis ir vandenį su ištirpusiu cukrumi (medumi). Elektriniu trintuvu viską sutrinkite iki vientisos masės. Ją atsargiai supilstykite į ledų formeles ir dėkite į kamerą, kad atvėstų ir sustingtų.

Sveikasis agurkų kokteilis

Reikės:

  • 2-4 vnt. trumpavaisių šviežių agurkų;
  • 200 ml graikiško, natūralaus jogurto;
  • saujos smulkintų krapų ir petražolių;
  • 1 arbat. šaukšt. sezamų sėklų;
  • druskos ir pipirų (pagal skonį);
  • grūsto ledo.

Gaminimas:

Agurkus ir jogurtą suplakite elektriniu trintuvu, gautą kokteilį pagardinkite sezamų sėklomis, druska, pipirais ir smulkintais žalumynais. Sudėkite grūstą ledą ir viską gerai išmaišykite.

Šalta agurkų, avokadų ir kokosų pieno sriuba

Reikės:

  • 250 ml kokosų pieno;
  • 250 ml vandens;
  • 2 vnt. prinokusių avokadų;
  • 300 g šviežių trumpavaisių agurkų;
  • saujos krapų;
  • saujos smulkintos kalendros;
  • saujos smulkintų svogūnų laiškų;
  • druskos ir pipirų pagal skonį;
  • 3 valg. šaukšt. citrinos sulčių.

Gaminimas:

Avokadus nulupkite, išimkite kauliukus ir supjaustykite kubeliais. Taip pat supjaustykite ir gerai nuplautus agurkus. Viską sudėkite į elektrinį trintuvą, ten pat supilkite ir kokosų pieną su vandeniu bei sutrinkite visus ingredientus iki vientisos masės. Sriubą gardinkite druska ir pipirais pagal savo nuožiūrą, būtinai įpilkite citrinos sultis ir sudėkite mėgstamus žalumynus. Viską gerai išmaišykite ir palikite atvėsti šaldytuve. Skanaus!