Vaikų meniu: žinoma maisto tinklaraštininkė pataria, kaip sukurti mažųjų draugystę su daržovėmis
Apie didžiausias tėvelių daromas klaidas ir paprastus būdus, padėsiančius užmegzti draugystę su daržovėmis, pasakoja populiaraus maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė ir prekybos tinklo IKI maisto ekspertė Vilma Juodkazienė.
Padėti gali suaugusiųjų pavyzdys ir atviras dialogas
Pirmiausiai, anot V. Juodkazienės, tėveliai turėtų suprasti, kad prievartos būdu nieko nepakeisi. „Jei vaikus daržoves valgyti versite, vargu, ar pasieksite norimų rezultatų. Laikai, kai pasakymas, jog nuo stalo nepakilsi tol, kol lėkštė nebus tuščia, baigėsi. Patikimiausias būdas, visų pirma, yra tinkamo pavyzdžio rodymas. Kitaip tariant, tėvai turėtų patys permąstyti savo meniu, į jį integruoti kuo daugiau daržovių, varijuoti jų gausa gaminant skirtingus patiekalus“, – įsitikinusi maisto ekspertė.
V. Juodkazienė sako, kad nereikia per daug sukti galvos, kokios daržovės turi atsirasti valgiaraštyje ir pataria vadovautis sezoniškumu: „Nuo mažens pasakokite vaikui, kad vasarą mes mėgaujamės šviežiomis daržo gėrybėmis – agurkais, pomidorais, salotomis, svogūnais ir kitomis, – vėliau ateina rudens gėrybių metas ir t.t. Aptarkite su vaikais, kaip jos auginamos, kokį kelią įveikia, kol pasiekia parduotuvių lentynas. Galiausiai, pamėginkite kartu gaminti, kalbėtis apie naudojamus ingredientus ir pasitelkti fantaziją patiekiant“.
Lėkštėje – daržovių spalvų ir formų žaismas
IKI maisto ekspertė mano, jog naujų skonių ragavimas vaikams iš tiesų yra didelis iššūkis, tačiau jį sužaidybinus, galima tikėtis sėkmės. „Paverskite valgymą maža švente, pavyzdžiui, degustacija. Rinkite ryškiausią, skaniausią, rūgščiausią daržovę ar sugalvokite jiems naujus titulus. Vaikams tokia forma bus kur kas priimtinesnė“, – sako V. Juodkazienė.
Tuo tarpu pati netrukus mamyte tapsianti maisto tinklaraštininkė K. Pišniukaitė-Šimkienė mano, jog vaikams itin svarbus estetinis ir vizualinis maisto pateikimas.
„Tikrai nebūtina kiekvieno vaikiško patiekalo paversti meno kūriniu. Tačiau taip pat verta prisiminti ir spalvas bei formas bei net paprastą avižinę košę paslėpti po uogų, vairių, riešutų ar sėklų vaivorykšte. Tokiu atveju vaikui maistas ne tik bus patrauklus, bet ir suteiks žymiai daugiau vitaminų ir naudingųjų medžiagų. Ne veltui pasaulį šiuo metu pasaulyje dominuoja posakis „valgyti vaivorykštę“ (angl. eat the rainbow) – pačios įvairiausios spalvos daržovėse ir vaisiuose aprūpina mūsų organizmą svarbiomis medžiagomis, tad kuo didesnė spalvų įvairovė, tuo geriau organizmui ir patraukliau akiai“, – mintimis dalinasi K. Pišniukaitė-Šimkienė.
Kaip į patiekalus integruoti kuo daugiau daržovių?
Maisto mylėtoja ir unikalių receptų kūrėja teigia, jog tai, kad vaikai atsisako valgyti šviežias daržoves, tėveliams tai neturėtų skambėti kaip nuosprendis: „Atminkite, jog visada galima daržoves susmulkinus integruoti į receptus taip, kad jų net nesimatytų, o jų skonį vaikai prisijaukintų palaipsniui.
Turbūt tėvams jau ne paslaptis mėsos kukuliai ar kepsneliai, kuriuose didelę dalį sudaro pačios įvairiausios susmulkintos daržovės. Taip pat nereikėtų pamiršti ir garnyro, pavyzdžiui, bulvių košę praturtinti ir nuspalvinti moliūgu ar brokoliu, makaronų padažui naudoti smulkintus brokolius, į ryžius įmaišyti spalvingų daržovių gabalėlių ir panašiai. Geriausia, kai apie 50 proc. viso patiekalo sudaro būtent daržovės, tad jei salotų pagrindu jų patiekti tikrai nepavyksta, nebijokite improvizuoti ir daržoves integruoti į patį patiekalą, garnyrą ar padažą“, – pataria K. Pišniukaitė-Šimkienė ir dalijasi keliais paprastais receptais, kurie patiks mažiesiems.
Mėsos ir daržovių kukulių lizdelis
Kukuliams reikės:
- 1 morkos;
- gabalėlio moliūgo;
- 1 saliero lapkočio;
- 400 g maltos kiaulienos ir jautienos;
- 2 valg. šaukšt. džiūvėsėlių;
- 1 kiaušinio;
- šiek tiek druskos ir pipirų.
Makaronams reikės:
- spagečių;
- konservuotų pomidorų savo sultyse;
- šiek tiek tarkuoto sūrio;
- sultenių;
- juodųjų alyvuogių be kauliukų.
Gaminimas:
Morką nuplaukite, nulupkite ir sutarkuokite per smulkią tarką. Saliero lapkotį supjaustykite smulkiais griežinėliais. Į dubenėlį pilkite džiūvėsėlius, dėkite mėsos faršą, įmuškite vieną kiaušinį, pabarstykite druska ir pipirais bei viską gerai išmaišykite. Į gautą mėsos masę įmaišykite tarkuotą morkytę ir saliero gabalėlius. Viską gerai išmaišykite ir iš gautos masės formuokite nedidelius apvalius kukulius. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi, ant jo dėkite suformuotus kukulius ir pašaukite į iki 200 laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepkite apie 30 min.
Puode užsivirkite vandenį, pasūdykite ir dėkite spagečius. Jiems išvirus, norimą kiekį dėkite į dubenėlį, ant viršaus pilkite keletą šaukštų konservuotų pomidorų, o ant jų – kelis kukulius. Pjaukite alyvuoges griežinėliais, iš jų formuokite akytes, o tarp jų, įdėkite po gabalėlį morkos, kuri atstos nosytę. Į dubenėlio šonus pabarstykite sultenių.
„Kirmėlytės vakarienė“
Reikės:
- ¼ brokolio;
- ¼ kalafioro;
- ½ kukurūzo burbuolės;
- šiek tiek druskos, pipirų;
- 1–2 pieniškos (ar kitos patinkančios) dešrelės;
- agurko, pipirų žirneliais papuošimui.
Gaminimas:
Kalafiorą ir brokolį nuplaukite, supjaustykite gabaliukais ir elektriniu kombainu sutrinkite iki trupinių. Keptuvėje su šlakeliu aliejaus pakepinkite kukurūzus, jiems šiek tiek apkepus, į keptuvę berkite ir smulkintus daržovių trupinius. Masę pabarstykite pipirais, druska, viską gerai išmaišykite ir pakepinkite dar keletą minučių. Pasiruoškite gražią lėkštę, jos apačioje dėkite keletą šaukštų keptų daržovių masės, virš jos – iš virtos dešrelės griežinėlių formuokite „kirmėlytę“. Iš agurko lazdelių padarykite antenas, iš pipirų – akytes. Skanaus!