Sveikata ir šiluma vienoje lėkštėje: atraskite trintas daržovių sriubas iš naujo
Maistingų medžiagų šaltinis
Dubenėlis trintos daržovių sriubos – tai porcija organizmui naudingų medžiagų. Įdomu tai, kad valgydami trintas sriubas galite gauti kur kas daug daugiau maistingų ir skaidulinių medžiagų, nei vartodami pavienes daržoves. Anot dietistės Živilės Dumbraitės, laikantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų, per dieną reikėtų suvalgyti nuo 500 g iki 1kg įvairių daržovių ir vaisių, tačiau dažnam mūsų tai – užduotis ne iš lengvųjų.
„Deja, retas iš mūsų galėtų pasigirti, kad per dieną be didelių pastangų pavyksta suvartoti būtent tokį kiekį vaisių bei daržovių. Tad trintos sriubos yra puiki išeitis, norintiems maitintis sveikiau. Tiesa, kad trinta sriuba atskleistų visas gerąsias savo savybes, svarbu tinkamai ją paruošti. Pavyzdžiui, sriubai reikalingas daržoves rekomenduoju dėti tiesiai į verdantį vandenį, nes taip galite išsaugoti dar daugiau organizmui naudingų ir šaltuoju periodu taip trūkstamų medžiagų“, – pataria mitybos specialistė Ž. Dumbraitė.
Jei įmanoma, daržoves naudokite su luobele, žinoma, gerai nuplautas. Taip sriuboje bus daugiau skaidulinių medžiagų. Svarbu, daržovių nepervirkite. Stenkitės, kad išvirusios jos išlaikytų savo struktūrą. Trintai sriubai paruošti naudokite nedaug vandens, kad vėliau netektų maistinėmis medžiagomis bei vitaminais vertingo sultinio nupilti, jeigu jo bus per daug. Geriau turėkite papildomai pasiruošę daržovių sultinio, jei visgi norėtumėte skystesnės sriubos.
Ieškokite drąsių skonių
Niekada nesuklysite trintai sriubai rinkdamiesi daržoves iš šviežio derliaus gėrybių asortimento.
Pasak prekybos tinklo IKI maisto ekspertės Vilmos Juodkazienės, šiuo metų laiku šviežiausi ir sriuboms puikiai tinkantys pasirinkimai yra moliūgai, morkos, kopūstai – paprasti ir žiediniai, taip pat bulvės bei salierai. Taip pat maisto ekspertė priduria, jog trinta sriuba gali būti skani verdama tiek iš šaldytuve turimų šviežių daržovių, tiek paįvairinta neįprastais ingredientais ar prieskoniais.
„Jei norite sunaudoti turimas rudens gėrybes ir nežinote, ką su jomis daryti – trinkite sriubą. Savo ruožtu visuomet stengiamės pasiūlyti kuo platesnį šviežių rudens gėrybių asortimentą, kad kiekvienas galėtų atrasti jam labiausiai patinkančių daržovių skonį ar jų derinius iš naujo
Tačiau drąsinu paieškoti ir įmantresnių skonių. Į sriubas galima dėti kepintų riešutų, karamelizuotų svogūnų, skaninti imbierais, čiobreliais. Norintys daugiau sotumo gali naudoti kumpį, įvairių rūšių sūrį, kokosų pieną“, – patarimais dalinasi V. Juodkazienė.
Ar trintai sriubai tinka žieminėmis vadinamos daržovės, tokios kaip patisonai, kaliaropės ar pastarnokai? Anot IKI maisto ekspertės V. Juodkazienės, šios daržovės neabejotinai patenka tarp vertingiausių sezoninių gėrybių, nors ir rečiau naudojamos. Iš jų galima išvirti aromatingą ir maistingą trintą daržovių sriubą.
Sotus, tačiau nekaloringas pasirinkimas
Maža to, iš daržovių verdamos trintos sriubos – sotus ir nekaloringas patiekalas. Mitybos specialistė Ž. Dumbraitė tokias sriubas pataria rinktis vakarienei ar pietums, kai norisi lengvo maisto.
„Jei virsite trintą sriubą iš šakninių daržovių – bulvių, burokėlių, morkų, tai patiekalas bus kaloringesnis. Tačiau neužmirškite, kad šiose daržovėse yra daugiau skaidulinių medžiagų, mineralų ar žarnyno mikroflorai naudingo inulino. Mažiau kaloringos trintos sriubos verdamos iš daržovių, augančių „virš“ žemės. Tai – moliūgai, cukinijos, salierai ir pan.“ – akcentuoja dietistė.
Na, o kokia gi ta nepamirštamo skonio trintos sriubos paslaptis? Šis klausimas tarp maisto mylėtojų įžiebtų ilgą diskusiją. Vieni sakytų, kad svarbiausia – nei per kietai, nei per minkštai išvirtos daržovės, kiti – gera prieskonių dermė. Visgi visi sutars, kad didžiausia gardžios trintos sriubos paslaptis – švelnus namus užpildęs daržovių aromatas ir laimingi pietaujančiųjų ar vakarieniaujančiųjų veidai.
Trinta špinatų sriuba su feta ir riešutais
Reikės:
- 2 vnt. svogūnų;
- 500 g trintų špinatų;
- 2 puodeliai vištienos ar daržovių sultinio;
- 200 g trinto fetos sūrio;
- 2 saujos kepintų riešutų (geriausiai graikiniai);
- 1 didelis valgomas šaukštas alyvuogių aliejaus.
Gaminimas:
Griežinėliais supjaustykite svogūnus. Puode ant vidutinės ugnies įkaitinkite didelį šaukštą alyvuogių aliejaus. Suberkite svogūnus kartu su žiupsneliu druskos. Kepinkite svogūnus uždengtame puode vis pamaišant kol suminkštės ir šiek tiek apskrus. Supilkite į puodą sutrintus špinatus ir maišykite. Tada pilkite sultinį – viską išmaišykite. Jei norite, galite sriubą pertrinti, kad susitrintų svogūnai. Supilstykite sriubą į dubenėlius, pagardinimui pagal skonį ant viršaus berkite sutrintą fetos sūrį ir pakepintus riešutus.
Moliūgų sriuba su kokosų pienu ir imbieru
Reikės:
- 1 kg moliūgo;
- 60 g šviežio imbiero;
- 250 ml kokosų pieno;
- 2 puodelių vištienos ar daržovių sultinio;
- 1 arbat. šaukšt. malto kumino;
- 1–2 arbat. šaukšt. malto cinamono;
- 2 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus (galima naudoti ir kokosų aliejų).
Gaminimas:
Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių temperatūros, pasiruoškite plačią skardą ir išklokite ją kepimo popieriumi. Nulupkite moliūgo žievę, supjaustykite moliūgą vienodo dydžio gabalėliais. Dėkite supjaustytą moliūgą ant skardos, apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Pavartykite gabalėlius, kad visi pasidengtų aliejumi. Kepkite moliūgą, kol suminkštės – maždaug 45 min. Kol kepa moliūgas, nulupkite imbierą. Į trintuvą sudėkite iškepusį moliūgą, imbierą, pilkite sultinį, kokosų pieną, berkite kuminą ir cinamoną. Trinkite iki vientisos masės. Paskaninkite druska ir pipirais. Prieš patiekdami, pašildykite sriubą puode.
Skanaus!