Susižersite visus komplimentus: žinoma maisto tinklaraštininkė pasidalino puikiai subalansuotu Velykų meniu
Meniu siūlo planuotis iš anksto
Prieš pradedant ruoštis Velykoms, K. Pišniukaitė primena, jog ši šventė, visų pirma, yra skirta burtis šeimai, bendrauti ir būti drauge. „Man Velykos tikrai nėra apie maistą ir tuo labiau apie persivalgymą. Manau, praėjo tie laikai, kai stalas turi lūžti nuo maisto gausybės. Visada esu už sveiką ir subalansuotą šventinį meniu“.
Šiai progai K. Pišniukaitė siūlo į meniu įtraukti kuo daugiau natūralių produktų, šviežių daržovių, aukštos kokybės mėsos. „Patarčiau meniu susidėlioti kiek iš anksto – tokiu būdu išvengsite streso, o parduotuvėje pirksite tik tai, kas numatyta ir sugaišite mažiau laiko. Kai kuriuos negendančius produktus galima įsigyti ankščiau, tačiau mėsą, žuvį ir daržoves geriausiai pirkti šviežius“, – įsitikinusi maisto tinklaraštininkė.
Jai antrina ir prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė: „Paprastai prieš Velykas išauga ilgiau galiojančių maisto produktų pardavimai: prieskoninių žolelių, majonezo, įvairių konservuotų produktų, miltų, aliejaus. Likus kelioms dienoms iki šventės pardavimai suintensyvėja – žmonės suinteresuoti nusipirkti šviežios mėsos, žuvies, kiaušinių, įvairių žalumynų. Tiesa, penktadienį ir šeštadienį parduotuves užplūsta daugybė pirkėjų, todėl išankstinis meniu planavimas gali sutaupyti laiko ir pastangų“.
Trys šventinio stalo idėjos pagal K. Pišniukaitę
Nuolat balanso tarp sveikų ir sočių pasirinkimų ieškanti maisto tinklaraštininkė Velykų stalui sukūrė receptus be glitimo bei turtingus savo maistine verte.
„Mano receptuose nėra itin griežtų taisyklių, tačiau visada prioritetą teikiu šviežiems, aukštos kokybės produktams. Kiekius kiekvienas gali didinti arba mažinti pagal savo poreikius. Tikiu, jog šie receptai idealiai papuoš kiekvieną Velykų stalą bei patiks ir dideliems, ir mažiems gurmanams“, – sako K. Pišniukaitė.
Įdarytos kiaušinių puselės su prosciutto traškučiu
Tinka ne tik šventinę dieną, bet ir rytą po jos, kuomet ant stalo lieka daug nesuvalgytų virtų kiaušinių.
Reikės:
- 6 kiaušinių;
- 1 valg. šaukšt. majonezo;
- 1 arbat. šaukšt. garstyčių;
- 1 arbat. šaukšt. obuolių acto;
- 1/2 arbat.šaukšt. maltos paprikos;
- druskos, pipirų (pagal skonį);
- 2-4 gabalėlių prosciutto kumpio;
- daigų papuošimui.
Gaminimas:
Pirmiausia, kietai išvirkite kiaušinius. Tikslui pasiekti K. Pišniukaitė rekomenduoja naudoti kambario temperatūros kiaušinius bei dėti juos į jau verdantį vandenį. Ten pat įberti šaukštelį druskos bei šaukštą acto.
Pavirus kiaušinius 10 minučių, dėti juos kelioms minutėms į šaltą vandenį ir tik tuomet lupti. Nuluptus kiaušinius pjaukite per pusę ir atsargiai išimkite trynius. Dubenyje trynius sumaišykite su majonezu, garstyčiomis, actu, paprika, druska ir pipirais. Šia paruoštą masę įdarykite kiaušinių baltymų puseles. Prosciutto kumpį dėkite ant kepimo popieriumi išklotos skardos ir kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 10 min. Jam iškepus, leiskite kumpiui atvėsti – netrukus jis taps traškus. Šiuos traškučius dėkite ant įdarytų kiaušinio puselių, viską papuoškite daigais.
Kreminės žirnelių, šoninės ir čederio sūrio salotos
Šias salotas K. Pišniukaitė vadina nepamainoma alternatyva tradicinei naminei mišrainei. „Tai gaivesnė, ryškesnė, šiek tiek sveikesnė versija. Mano šeimoje nė viena didesnė šventė nepraeidavo be tradicinės naminės mišrainės, bet ši alternatyva tapo labai mylima visų šeimos narių. O vaizdas labai tinka ir puošia būtent Velykų stalą“, – įsitikinusi K. Pišniukaitė.
Reikės:
- 400 g šviežių arba šaldytų žirnelių;
- 150 g šoninės;
- 150 g čederio sūrio;
- saujos ridikėlių;
- česnako laiškų;
- druskos, pipirų (pagal skonį);
- 2 valg. šaukšt. majonezo;
- 4 valg. šaukšt. graikiško jogurto.
Gaminimas:
Pirmiausiai, imkitės žirnelių – jei naudojate šaldytus, juos atitirpinkite. Šoninę ir čederį supjaustykite smulkiais kubeliais. Šoninės gabalėlius paskrudinkite keptuvėje. Dubenėlyje sumaišykite žirnelius, skrudintą šoninę, sūrį, ridikėlius, druską, pipirus, majonezą ir graikišką jogurtą. Prieš patiekiant, salotas papuoškite smulkintais česnako laiškais.
Kiaulienos išpjova su česnakiniu medaus glajumi
„Tobulas vienos skardos karštas patiekalas šventiniam stalui. Ypatingo skonio mėsai suteikia glajus – pažadu, kad sakysit wow!“, – teigia K. Pišniukaitė.
Reikės:
- 2 kiaulienos išpjovos gabalėlių;
- 1 valg. šaukšt. sviesto (arba aliejaus);
- 1 arbat. šaukšt. druskos;
- 1/2 arbat. šaukšt. pipirų;
- 1 arbat. šaukšt. česnako miltelių;
- 1 arbat. šaukšt. maltos paprikos;
- šviežio čiobrelio (tinka ir džiovintas);
- šviežio rozmarino (tinka ir džiovintas);
- 10 mažų bulvyčių;
- šparaginių pupelių;
- 1 valg. šaukšt. aliejaus.
Glajui reikės:
- 3 valg. šaukšt. medaus;
- 1 skiltelės česnako;
- 4 valg. šaukšt. sojos padažo;
- 1/2 apelsino sulčių;
- 1 arbat. šaukšt. krakmolo.
Gaminimas:
Švariai nuplaukite bulves (geriausia kempinėle). Jas pjaukite perpus, sumaišykite su aliejumi ir žiupsniu druskos. Nedideliame indelyje pasiruoškite prieskonių mišinį kiaulienai: minkštą sviestą sumaišykite su visais prieskoniais bei smulkintu šviežiu čiobreliu ir rozmarinu. Šiuo prieskonių sviestu įtrinkite kiaulieną. Skardą išklokite kepimo popieriumi, ant jo dėkite bulvytes ir kiaulieną bei pašaukite į įkaitintą 190 laipsnių orkaitę. Kepkite 40 min.
Šparagines pupeles sumaišykite su šlakeliu aliejaus, žiupsneliu druskos bei dėkite prie kepančios kiaulienos ir bulvių. Viską kepkite dar 15 minučių (t. y. mėsa kartu su bulvėmis iš viso keps 55 min).
Dabar imkitės glajaus. Į nedidelę keptuvę dėkite medų, įtarkuokite česnako, pilkite soją ir apelsinų sultis. Maišykite ir kaitinkite kol viskas pavirs į vientisą masę. Atskirame dubenėlyje sumaišykite krakmolą ir šaukštą vandens, šį mišinį pilkite į padažą keptuvėje. Viską maišykite, kol padažas sutirštės iki tepamos konsistencijos. Iškepusią mėsą palikite atvėsti 10 min., paskui ją aptekite glajumi ir pjaustykite norimo dydžio gabalėliais. Skanaus!