Startuoja konkursas, skatinantis kūrybišką vaikų pažintį su daržovėmis

2020-03-02
Startuoja konkursas, skatinantis kūrybišką vaikų pažintį su daržovėmis

Konkurse norintys dalyvauti darželiai, iki kovo 20 d. turi atsiųsti vaikų sukurtą piešinį, kuriame jie pavaizduotų savo daržovių lysvę. Konkurso laimėtojai, kurie bus išrinkti burtų keliu, bus apdovanoti šiltnamiais – juose vaikai galės užsiauginti daržovių. Šiais, kaip ir praėjusiais metais, darželiams planuojama padovanoti 20 šiltnamių, kartu su įrankiais, sėklomis ir kitu inventoriumi, reikalingu auginti daržoves.

Vaikų pažintį su daržovėmis ir sveika mityba skatinantis projektas kasmet sulaukia vis didesnio jų susidomėjimo. Pasak Indrės Baltrušaitienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, per trejus metus į šį projektą įsitraukė daugiau kaip 18 tūkst. vaikų iš visos Lietuvos, o 60 darželių jau džiaugiasi konkurse laimėtais šiltnamiais ir juose savarankiškai išaugintu derliumi.

„Šis projektas skatina vaikus domėtis daržovėmis, jų atsiradimu ir nauda mūsų organizmui. Pažintis su daržovėmis dar vaikystėje formuoja sveikos mitybos įpročius, kurie išlieka visam gyvenimui. Vaikai ne tik džiaugiasi pasodintomis daržovėmis, jiems ugdomas ir atsakomybės jausmas – jomis rūpintis, nuolat prižiūrėti, laistyti. Tai keičia vaikų požiūrį į pačias daržoves, jiems smagu paragauti to, ką patys užaugino ir suvokti to vertę savo augančiam organizmui“, – sako I. Baltrušaitienė.

Projekto metu darželiams yra dovanojami šiltnamiai, kuriuose vaikai gali patys pamėginti auginti daržoves. Taip pat organizuojamos edukacinės išvykos į didžiuosius Lietuvos ūkius, kur mažieji susipažįsta su juose auginamomis daržovėmis ir vaisiais.

Vaikai augina ir petražoles, ir arbūzus

Praėjusiais metais projekte „IKI Sodinčius“ šiltnamį laimėjusio Šiaulių Drąsučių mokyklos ikimokyklinės ugdymo grupės „Boružiukai“ darželio auklėtoja Inga Jonuškienė sako, kad projektas tapo tęstiniu, o į jį įsitraukė ne tik 20 auklėtinių, bet ir jų tėveliai.

„Iš pradžių visi kartu pastatėme šiltnamį ir paruošėme jį sėjai. Tuomet su vaikais aiškinomės, kaip sodinti sėklą, o vėliau – kaip prižiūrėti augalus. Vaikai kasdien nekantriai laukdavo, kada eisime laistyti, nuolat teiravosi, ar gali išrauti piktžoles. Nusprendėme pasodinti ne tik tradicines daržoves, bet ir arbūzus – jų derliaus laukėme labiausiai. Būtent sunokę arbūzai labiausiai nustebino vaikus grįžus po vasaros atostogų – kai iš mažos sėklos užaugo toks didelis vaisius“, – pasakoja I. Jonuškienė.

Pasak auklėtojos, šiais metais jie ir vėl ketina auginti derlių savo šiltnamyje.

Įsitraukė visas darželis – 150 vaikų

Šiltnamiu džiaugiasi ir praėjusiais metais jį laimėjusio Utenos vaikų lopšelio-darželio „Pasaka“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui Virginija Šermukšnienė. Ji skaičiuoja, kad į daržovių auginimą šiltnamyje įsitraukė beveik visi darželio ugdytiniai – apie 150 darželinukų.

„Mūsų darželis skatina sveiką gyvenseną ir mitybą, todėl galimybė dalyvauti konkurse ir laimėti šiltnamį mums atrodė labai patraukli. Visos grupės piešė savo piešinį, vėliau kartu atrinkome patį gražiausią ir galvojome būsimo šiltnamio pavadinimą, ką sodinsime jame. Laimėjus vaikai labai nekantravo pradėti darbus – pirmuosius sodinukus auginome patalpose ant palangių. Praktiškai visi mūsų darželio langai buvo nukrauti sodinukais. Pastačius šiltnamį kiekviena grupė ten pasodino savo lysvę už kurią buvo atsakinga. Visi kartu ragavome ridikėlius, agurkus, pomidorus, špinatus, prieskonines žoleles“, – sako V. Šermukšnienė.

Pašnekovės vertinimu, veiklos šiltnamyje vaikams ypač naudingos – ne vienas ugdytinis šiltnamį matė pirmą kartą gyvenime, todėl jiems daržininkystė paliko ypač gilų įspūdį. Šiemet ant lopšelio-darželio „Pasaka“ palangės vėl žaliuoja sodinukai, kurie bus sodinami pernai konkurse laimėtame šiltnamyje.

Kviečia piešti daržovių lysvę 

Didelio susidomėjimo sulaukęs konkursas „IKI Sodinčius“ šiemet vėl kviečia Lietuvos darželius aktyviai dalyvauti ir savo darželiui laimėti šiltnamį. Konkurso dalyviai turi sugalvoti, ką norėtų auginti savo daržovių lysvėje ir sukurti jos plakatą.

Piešinys turi atspindėti ne tik pačias daržoves, bet ir jų maistingąsias savybes – kodėl vaikai jas mėgsta ir siūlo valgyti visiems. Pasak konkurso organizatorių, čia svarbiausia ne tikslumas, bet vaikų nuoširdumas ir kūrybiškumas. 20 šiltnamius laimėsiančių darželių bus išrinkti burtų keliu ir paskelbti kovo 27 dieną.

Daugiau informacijos apie konkursą rasite https://www.sodincius.lt