Šią savaitę įsigalioja pokyčiai parduotuvių kasose – „Iki“ parodė, kaip čekyje atrodys naujoji atsiskaitymų tvarka

2025-04-29
Šią savaitę įsigalioja pokyčiai parduotuvių kasose – „Iki“ parodė, kaip čekyje atrodys naujoji atsiskaitymų tvarka

Šį ketvirtadienį, gegužės 1 dieną, Lietuvos parduotuvėse įsigalioja nauja atsiskaitymo grynaisiais pinigais tvarka. Pagal Lietuvos banko nustatytas taisykles, pasirinkus mokėti grynaisiais tiek reguliariose, tiek savitarnos kasose, galutinė suma bus automatiškai suapvalinama. Prekybos tinklas „Iki“ jau pasiruošė naujajai tvarkai ir informuoja savo klientus, ką apie būsimus pakeitimus reikia žinoti kiekvienam.

Pasak Gintarės Kitovės, „Iki“ komunikacijos vadovės, tinklas testuoja skirtingas situacijas, kai atsiskaitoma grynaisiais, kad nuo pat gegužės 1-osios ryto perėjimas būtų kuo sklandesnis pirkėjams. 

„Viskas vyks automatiškai, griežtai laikantis teisės aktų nustatytos tvarkos. Sistema pati pritaikys apvalinimo taisykles, todėl nei pirkėjui, nei kasininkui nereikės sukti galvos dėl skaičiavimų ir interpretuoti, kaip turėtų atrodyti galutinė suma“, – sako G. Kitovė.

Informacija apie naująją tvarką jau parengta visose „Iki“ tinklo parduotuvėse, ji transliuojama ekranuose, skamba parduotuvės radijuje, svarbi žinutė rodoma ant savitarnos kasų ekranų. Aktyvi komunikacija bus tęsiama, tad pirkėjai priminimus matys ir pokyčiui prasidėjus.

Kas keisis?

Pagal naują tvarką, kurią inicijavo Lietuvos bankas, atsiskaitant grynaisiais pinigais centais skaičiuojama galutinė suma bus apvalinama taip, kad baigtųsi nuliu arba penkiais. 

Kaip naujos taisyklės buvo pritaikytos, pirkėjai matys apsipirkimo čekyje. Jame atsiras dvi papildomos eilutės – apvalinimo suma (pvz., 2 centai) ir kiek mokėti suapvalinus.

Svarbu pabrėžti, kad šis pokytis palies tik tuos pirkėjus, kurie atsiskaito grynaisiais – mokant banko kortele ar kitomis elektroninėmis priemonėmis kaina nesikeis.

„Šiuo metu apie 60 procentų atsiskaitymų „Iki“ parduotuvėse vykdoma ne grynaisiais pinigais, o naudojantis savitarnos kasose ši pirkėjų dalis auga iki beveik 70 procentų. Tad dalis pirkėjų šių teisės aktais įvedamų pokyčių net nepajus, tačiau apie juos žinoti verta, kad nebūtų netikėtumų“, – sako tinklo atstovė.

Ji pabrėžia, kad vieno ir dviejų centų monetos niekur nedingsta – jas ir toliau galima naudoti apsiperkant „Iki“ parduotuvėse ar kitose prekybos vietose.

Kaip veiks apvalinimo sistema?

Atsiskaitant grynaisiais tiek reguliariose, tiek savitarnos kasose, galutines sumas apvalins ir grąžą apskaičiuos kasos aparatai, aiškina G. Kitovė.

Sistema veiks paprastai. Pagal Atsiskaitymų grynaisiais pinigais apvalinimo įstatymą, jei pirkinio suma baigiasi 1 arba 2 centais, ji bus apvalinama į mažesnę pusę iki 0 centų. Jei baigiasi 3 arba 4 centais – į didesnę pusę iki 5 centų. Jei suma baigiasi 6 arba 7 centais, ji bus apvalinama žemyn iki 5 centų, o jei 8 arba 9 centais – aukštyn iki 10 centų.

Bus apvalinama ne kiekvienos prekės kaina, o galutinė suma už visus pirkinius. Pavyzdžiui, jei galutinė pirkinių kaina atsiskaitant grynaisiais pinigais yra 6,31 euro, mokėsite 6,30 euro. Jei 6,34 euro – tuomet 6,35 euro, jei 6,38 euro – 6,40 euro.