Šį pavasarį Lietuvos darželiuose vėl išdygs modernūs šiltnamiai

2018-03-01

 

„Sodinčiaus“ organizatorių teigimu, kartu su šiltnamiais, darželiams teks ir iššūkis patiems išauginti pirmąjį derlių. Vaikų psichiatras Linas Slušnys neabejoja šio projekto nauda ir sako, kad vaikai dar ilgai prisimins savarankiškai sodintas daržoves bei patį auginimo procesą.

 

„Darželinukams diegiami sveikos mitybos principai laikosi ilgai, nes šis amžius tam – pats tinkamiausias. Suaugusieji dažnai į įvairias iniciatyvas žvelgia baimindamiesi, kelia klausimus ar abejoja jų nauda. Vaikai – atvirkščiai, mėgaujasi procesu, kuria gerą nuotaiką ir nuoširdžiai džiaugiasi pamatę savo rankomis išaugintą daržovę. Šią patirtį jie nešis per visą savo gyvenimą ir vėliau bus sunku pakeisti jų požiūrį į daržoves ir vaisius. „Sodinčius“ suteikia sveiko skonio pažinimą, tad, tikiuosi, kad ateityje panašią praktiką perims arba sukurs kitokio pobūdžio projektai ar įvairios ugdymo įstaigos“, – sako L. Slušnys.

 

Prekybos tinklo IKI viešųjų ryšių vadovės Bertos Čaikauskaitės teigimu, savarankiškas daržovių auginimas šiltnamyje patenkina įgimtą vaikų smalsumą bei padeda jiems suprasti, kaip daržovės ir vaisiai atsiranda ant jų pietų stalo.

 

„Praėjusiais metais daugiau kaip 6000 Lietuvos darželinukų turėjo progą patys užauginti pirmąjį derlių ir taip pažinti daržoves. Esame įsitikinę – sunku mėgti tai, ko nepažįsti, todėl ir šiais metais norime suteikti vaikams progą patiems patirti daržininkystės džiaugsmą. Savarankiškai augindami daržoves, vaikai ima suprasti, kad jos stebuklingu būdu neatsiduria ant pietų stalo ar neauga parduotuvių lentynose“, – sako B. Čaikauskaitė.

 

Anot B. Čaikauskaitės, praėjusiais metais didžiulio pasisekimo sulaukęs „Sodinčius“, šiais metais pirmiausia siekia griauti mitą, jog vaikai nepažįsta daržovių.

 

„Šiltnamiai darželiuose ne tik leidžia pažinti, bet ir prisiliesti prie nokstančių daržovių bei jas čia pat ragauti. Praėjusiais metais pamatėme, kad tai yra puikus būdas supažindinti vaikus su daržovėmis bei yra šimtus kartų efektyvesnė priemonė už be kokią kitą edukaciją. Maža to, matome, kad šiltnamių dovanojimas išties labai naudingas – darželiai skirtingai pritaikė savo turimą įrangą, kalbėjo su vaikais apie daržovių naudą, kūrė įvairius užsiėmimus ir veiklas bei sudomino mažuosius sveikos mitybos principais“, – sako B. Čaikauskaitė.

 

„Sodinčiaus“ konkurse norinčių dalyvauti darželių auklėtinių laukianti užduotis – nupiešti savo svajonių šiltnamį su Lietuvos 100 – mečio akcentu bei sugalvoti jam pavadinimą. Nupieštas šiltnamis gali būti su trispalve, herbu, Gedimino bokštu, Trakų pilimi, šalies spalvų akcentais ar kitais, tik nuo vaikų fantazijos priklausančiais Lietuvos simboliais. Visi, neabejingi vaikų draugystei su daržovėmis, balsuoti už patikusį piešinį galės iki kovo 30 d. adresu: https://www.sodincius.lt/ Laimėtojai bus skelbiami balandžio 3 dieną.

 

Praėjusiais metais „Sodinčiaus“ konkurse varžėsi aštuoni iš dešimties visų Lietuvos darželių. Vaikų darželiams dovanojami šiltnamiai yra tik viena iš daugelio „Sodinčiaus“ projekto iniciatyvų. Praėjusiais metais projekto organizatoriai išrinko dvidešimt vaikų darželių visoje Lietuvoje, kurių auklėtiniams organizavo edukacines ekskursijas į daržovių ir vaisių ūkius. Tokios ekskursijos planuojamos ir šiais metais. Jų metu vaikai gali iš arti pamatyti bei išgirsti tikrąją vaisių ir daržovių atsiradimo istoriją nuo pasodinimo lysvėje iki tos akimirkos, kai šie pasiekia parduotuvių lentynas.