Septyni įrodyti būdai, kaip pasiekti, kad vaikai valgytų daugiau daržovių

2016-10-18
Septyni įrodyti būdai, kaip pasiekti, kad vaikai valgytų daugiau daržovių

Ir jei tikitės, kad jūsų atžala noriai kramsnos morkas vien po to, kai pasakysite jiems, kad tai labai sveika, galite likti it musę kandę.

 

Prekybos tinklo „IKI“ maisto žinovė Aistė Rasmussen dalijasi devyniais psichologų ir maisto specialistų patikrintais būdais, kaip pasiekti tai, kad mažieji daržoves valgytų noriai net ir labai neraginami. Iš karto perspėjame – reikės daug kantrybės ir atkaklumo. Bet stengtis tikrai verta – rezultatai nudžiugins!

1. Rodykite pavyzdį.

Jei pietaudami jūs patys vietoje daržovių prie mėsos ar žuvies renkatės tik duoną ar bulves, nesitikėkite, kad jūsų mažylis elgsis kitaip. Vaikai kopijuoja tėvų elgesį, ir valgis – ne išimtis. Vaikai valgo tai, ką jie pažįsta, ką mato valgant savo tėvus. Todėl vaikai tikrai niekada nepaprašys duonos pakeisti garintais brokoliais.

Pirmiausia, sveikai maitinti turite pradėti jūs. Todėl tegul jūsų šaldytuve visada būna daug įvairių daržovių ir visų šeimos narių lėkštėse garuoja sveiki valgiai. Prisiminkite, kad valgymo įgūdžiai, susiformavę jaunystėje, niekur nedings ir jam užaugus. Dėl savo ir savo vaiko sveikatos, pasistenkite dabar ilgai nebedelsdami. Patikėkite, geras pavyzdys užkrečia.

2. Įtraukite vaiką į maisto ruošimą.

Taip jau yra, kad vaikai daug mieliau valgo tuos patiekalus, prie kurio ruošimo prisidėjo patys. Kartais leiskite vaikui pačiam pasirinkti, ką norėtų gaminti ir valgyti vakarienei. Kartu nusipirkite reikalingų daržovių prekybos centre. Apsipirkinėjant supažindinkite savo atžalas su parduotuvės lentynose esančiomis daržovėmis ir papasakokite apie jas daugiau. Leiskite vaikui prisidėti gaminant valgį šeimai – tegul jis nuplauna morkas, išaižo žirnius, sumaišo salotas. Mažylis bus labai patenkintas prisidėjęs prie vakarienės ir dėl to daug mieliau ją valgys pats.

Taip pat būtų puiku, jei kartu namuose pradėtumėte auginti daržoves ar prieskoninius augalus. Ant palangės ar balkone įrenkite mažą sodelį, už kurį bus atsakingas vaikas. Tegul jis laisto augalus, nuima jų derlių.

3. Daržoves turi būti linksma valgyti.

Pamenate save vaikystėje? Žaidimai buvo svarbiausia kasdienė veikla. Visi vaikai mėgsta žaisti. Taigi, maisto ruošimą ir net valgymą paverskite žaidimu. Tegul jūsų mažylis tampa dinozauru, turinčiu praryti penkis nedidelius medžius, kad galėtų įveikti kur kas didesnį ir greitesnį tiranozaurą.

Nustebsite, kad kalafioro žiedynai jūsų vaikui taps iš karto patrauklesni. Susiekite visas daržoves su kokiais nors personažais ar mėgstama jūsų mažylio veikla. Jei vaikas manys, kad valgyti daržoves smagu, jis tą darys kur kas dažniau.

Nepamirškite, kad mažyliams patinka ryškios spalvos. Todėl tegul jų lėkštėse taip pat nestinga spalvų. Vienoje lėkštėje pripjaustykite jiems agurkų, pomidorų, geltonųjų paprikų. 

4. Taikykite vieno kąsnio taisyklę.

Suvilioti daržovėmis vaikus gali būti labai sunku. Tačiau nuleisti rankų pernelyg greitai neskubėkite. Taikykite vieno kąsnio taisyklę. Susitarkite su savo mažyliu, kad šis bent paragautų jam patiekto maisto.

Jokiu būdu neverskite jo suvalgyti visko, kas yra jo lėkštėje. Bausmės ir barniai čia nepadės. Atvirkščiai – vaikui daržovės asocijuosis su neigiamais jausmais ir jis jų savo noru niekada nelies. Tad apsišarvuokite kantrybe. Patikėkite, po kurio laiko jūsų pastangos atsipirks ir mažasis gurmanas pats savo noru ragaus jo lėkštėje esančius produktus.

5. Apdovanokite vaikus už drąsą viską paragauti.

Maistas turi teikti teigiamas emocijas tiek suaugusiems, tiek vaikams. Pastarieji ypač gerai susieja tai, kas malonu su tuo, ką daryti privalu. Todėl po kiekvieno naujos daržovės kąsnio apdovanoję vaiką lipduku ar kokia kita smulkmena, laimėsite tikrą aukso puodą – mažylis kitą kartą daug mieliau ragaus ir kitas daržoves.

Skatinkite savo vaiką valgyti kuo daugiau daržovių ne kartodami jam, kaip tai sveika, bet pabrėždami tai, kad jas valgydami jie greičiau augs ir bus stipresni. Tyrimais įrodyta, kad šie argumentai mažamečius motyvuoja labiausiai. Patikėkite, argumentas „suvalgęs šiuos špinatus būsi žvalesnis, greitesnis ir gudresnis“ suveiks kur kas geriau nei „špinatai – sveika“.

6. Suteikite daržovėms skonio.

Ne tik vaikai, bet ir suaugusieji dažnai skundžiasi, kad daržovės – be skonio. Padarykite jas skanesnes, pagardindami ruošiamas daržoves sūriu, liesa šonine, česnaku ar įvairiais prieskoniais. Jūs geriausiai žinote, ką mėgsta jūsų mažylis, taigi, išnaudokite jo favoritus, kad šis pažintų ir galbūt pamėgtų iki šiol ne itin įvertintas daržoves.

Dar vienas geras būdas „paskaninti“ daržoves, pateikti jas kokteiliuose su vaisiais. Pavyzdžiui, suplakite morkų ir apelsinų sultis ar pusryčiams paruoškite glotnutį su špinatais, bananu, braškėmis ir jogurtu. Tokiam skanėstui bus sunku atsispirti. Kokteilius galite sušaldyti ir visi drauge mėgautis jais vietoje ledų vakare žiūrint animacinius filmukus.

7. Kartais pietums vaikui paruoškite tik daržovių lėkštę.

Skamba žiauriai? Patikėkite, šis iš pirmo žvilgsnio drastiškas sprendimas gali būti labai paveikus. Tyrimais įrodyta, kad patiekus lėkštę daržovių, vaikai jų suvalgo kur kas daugiau. Taip daržovės gali lengviau laimėti mūšį prieš kitus, dažniausiai kur kas labiau viliojančius gardumynus lėkštėje.

Ištuštėjus daržovių lėkštei, galėsite patiekti ir kitus valgius, pavyzdžiui, vaikų mėgstamus makaronus ar mėsainius. Po lėkštės daržovių ar salotų, pastarųjų mažyliai sukirs tikrai mažiau.