Prasideda prekyba kėniais ir eglutėmis: kuo jie skiriasi ir kaip išsirinkti tinkamiausią?

2023-11-23
Prasideda prekyba kėniais ir eglutėmis: kuo jie skiriasi ir kaip išsirinkti tinkamiausią?

Ne tik kalendorius, bet ir žiemiški orai rodo, kad gražiausios metų šventės jau ne už kalnų. Neatsiejamas jų simbolis yra šventiškai papuoštos žaliaskarės, kuriomis sumaniau apsipirkti norintys pirkėjai nevengia apsirūpinti iš anksto. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, šiemet šventinių augalų pardavimai jau yra išaugę dvigubai, todėl pasirūpinta platesniu eglių ir kėnių asortimentu. 

„Kėniai, sidabrinės eglės jau pasirodė pirmosiose parduotuvėse, kitos jų sulauks artimiausiomis dienomis. Neatidėlioti šios prekybos starto skatina ir ypač aktyvus pirkėjų susidomėjimas kalėdinėmis prekėmis. Pavyzdžiui, šiemet puansetijų ir mažesnių kalėdinių medelių pardavimai yra dvigubai didesni, lyginant su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu. Dėl to šiais metais ruošiame platesnę šventinių spygliuočių įvairovę, o jų kainos prasidės nuo maždaug 15 Eur – tiek kainuos kirsti kėniai“, – statistika dalijasi V. Budrienė.

Ieškantiems aplinkai draugiško varianto siūlomi vazone auginti kėniai ir sidabrinės eglės, kuriuos po švenčių bus galima pasodinti savo sode ar miške ir taip pratęsti augalo gyvavimą kartu papuošiant aplinką. Taip pat pirkėjai rinktis galės 150–200 cm aukščio kirstus kėnius. 

Būtent kėniai ir sidabrinės eglės – populiariausi šventinių medelių pasirinkimai, pastebi „Iki“ Šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo. Svarstantiems, kurį medelį verčiau rinktis, ji įvardija kelis jų skirtumus ir kaip atrasti tinkamiausią variantą.

Iš anksto nuspręskite, kur kėnis ar eglė stovės. Išmatuokite vietos, kurioje planuojate statyti medį, aukštį ir plotį. Pagalvokite, ar statysite iškart ant žemės, o gal ant staliuko ar pakylos. Tai jau leis susiaurinti paiešką – ar norėsite plataus šakų vainiko, ar smulkesnio ir subtilesnio Kalėdų akcento.

Kėniai – itin dekoratyvūs. Šis augalas pasižymi tuo, kad jo spygliai mažiau byra, jo forma yra taisyklinga, lyg iš paveiksliuko. Gražų kalėdinį įvaizdį stiprina ir vešlūs, sodriai žalios spalvos spygliai, purios šakos, tad net ir su mažai dekoracijų atrodo ypač puošniai ir šventiškai. 

Renkantis kėnį, svarbu atkreipti dėmesį į spyglių išvaizdą. Kėniai gerai juos išlaiko, tad jeigu medelį prižiūrėsite, jis vešlus ir gyvybingas gali išlikti visą šventinį sezoną. Be to, kėniai paprastai tinka net ir namų ūkiams su jautresniais, alergiškais žmonėmis.

Sidabrinių eglių spalva kuria jaukumą. Pasak V. Paukštelo, šie populiarūs medeliai akį traukia dėl savo sidabrinio atspalvio, kuris suteikia eglėms unikalią ir elegantišką išvaizdą. Šių augalų šakos paprastai būna kiek atviresnės nei kėnių, tad juos renkasi mėgstantys klasikines, natūralumu alsuojančias dekoracijas. 

Neretai sidabrinės eglės būna kiek platesnės, tad jas renkantis reikėtų įvertinti, ar šis šventinis simbolis tiks namų erdvei – jai norisi suteikti daugiau dėmesio kambaryje. Jau vien subtili spyglių spalva suteiks šventiniams papuošimams rafinuotumo ir paliks įspūdį.

Įvertinkite spyglių savybės. Rinkitės medelį ne tik pagal grožį, bet ir pagal tinkamumą namams. Pavyzdžiui, jei turite mažų vaikų arba naminių gyvūnų, galbūt verta rinktis švelnesnius spyglius turinčius kėnius. Jei ieškote vizualiai išsiskiriančio medžio, jums gali labiau patikti unikalios spalvos sidabrinės eglės spygliai.

Pauostykite. Ne tik dekoracijos, bet ir malonus kvapas padeda kurti šventinę atmosferą namuose. Jei jums labai svarbu, kad medis skleistų malonų miško aromatą, tuomet vertėtų labiau žiūrėti į eglutes. Jeigu esate jautrus kvapams, labiau tiks kėniai, kurie nėra tokie kvapnūs.

Tinkamai pastatykite namuose ir prižiūrėkite. Augalų žinovė primena, kad ilgesniu spygliuočio gyvavimu namuose dera pasirūpinti dar prieš pastatant jį kambaryje. Tiek kirstą, tiek vazone augantį medelį visų pirma reikia „užgrūdinti“. Taisyklė paprasta – augalas neturi patirti staigaus aplinkos temperatūros pokyčio. Iki šiol lauke augęs spygliuotis turi turėti laiko priprasti prie sąlygų bute. Prieš pastatant jį į kambarį, dieną ar net kelias jį reikėtų palaikyti šiek tiek žemesnės temperatūros patalpoje.

Taip pat svarbu rasti jam vietą kambaryje atokiau nuo radiatorių, nestatyti tiesiai ant šildomų grindų. Kirstam medeliui rinkitės stovą su vandeniu, o vazone pasodintus nepamirškite reguliariai laistyti, taip pat kasdien apipurkšti vandeniu.