Plastiko taršai mažinti – kruopštus rūšiavimas ir perdirbimas

2021-08-09
Plastiko taršai mažinti – kruopštus rūšiavimas ir perdirbimas

Plastiko gaminiai yra tvirti ir patvarūs, patogūs naudoti. Tačiau iškyla sudėtinga plastiko taršos problema, kuriai spręsti skiriama daug dėmesio. Į jos sprendimus aktyviai įsitraukia ir verslo įmonės. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, prekybos tinklas daug laiko ir pastangų skiria tvarumo tikslams pasiekti bei nuolat investuoja į sprendimus plastiko taršai mažinti.

„Tvarumas mums svarbus kiekviename žingsnyje. Ieškodami būdų prisidėti prie plastiko taršos mažinimo, visą plastiką kruopščiai rūšiuojame. Vadovaudamiesi žiedinės ekonomikos principais, palaikome glaudų bendradarbiavimą su plastiką perdirbančiomis įmonėmis. Joms perduodame atidžiai išrūšiuotą plastiką, taip pat ir plastikines vaisių ir daržovių pakuotes, kad būtų užtikrinamas ilgesnis žaliavos panaudojimo laikas“, – sako V. Budrienė.

Komunikacijos vadovės teigimu, 2020 m. perdirbti perduota apie 464 tonų panaudotų pakuočių.

Iš prekybos tinklo pakuotes įsigyjančios UAB „Virbantė“ vadovas Vidmantas Bajoras sako, kad plastiko perdirbimas itin svarbus siekiant aplinkosauginių tikslų ir skatinant antrinį plastiko panaudojimą.

„Plastiko perdirbimas yra vienas iš efektyviausių būdų sprendžiant taršos problemas. Tai leidžia pratęsti plastiko naudojimo ciklą. Turime ilgametį įdirbį, todėl iš antrinio plastiko galime pagaminti itin aukštos kokybės gaminius. Mūsų įmonė iš perdirbto plastiko gamina įvairias automobilių detales. Patirtis leidžia užtikrinti, kad šie gaminiai tarnautų dar ilgą laiką. Pavyzdžiui, iš perdirbto plastiko pagamintas numerio rėmelis yra lankstus, atsparus ir šalčiui“, – teigia V. Bajoras.

V. Bajoras pasakoja, kad egzistuoja daug plastiko rūšių, o skirtingų rūšių plastikas skirtingai ir lydosi. Siekiant tinkamai išlydyti plastiko pakuotes, reikia ir patirties. Jei plastikas bus sulydytas netinkamai, naujas gaminys gali būti su defektais arba pasižymėti prastomis savybėmis. Taip pat reikia įvertinti, kokiomis proporcijomis maišyti pirminį ir antrinį plastiką.

Ruošiant pakuotes perdirbimui, jos kruopščiai išrūšiuojamos, kad neliktų perdirbti netinkamų priemaišų. Tuomet plastikinės pakuotės lydomos moderniomis lydymo technologijomis, kurios leidžia pagaminti aukštos kokybės antrines žaliavas.

„Norint išlikti konkurencingiems, reikia įvertinti nemažai įvairių parametrų. Taip pat reikia atsižvelgti, kokiomis sąlygomis bus naudojamas iš perdirbto plastiko pagamintas gaminys. Vis dėlto mūsų patirtis leidžia mums gaminti aukščiausios kokybės gaminius, kuriais prekiaujama visoje Europos rinkoje“, – sako V. Bajoras.

Pakuočių perdirbimo licenciją „Virbantė“ viena pirmųjų Lietuvoje gavo dar 2002 m. Pasak įmonės vadovo, per metus perdirbama apie 300–350 tonų plastiko pakuočių. Su prekybos tinklu „Iki“ bendradarbiaujama nuo 2004 metų, per šį laikotarpį buvo įsigyta ir perdirbta 450 tonų pakuočių.

Įvairūs sprendimai siekiant tvarumo tikslų

Prekybos tinklas „Iki“ taiko ir kitus plastiko taršos mažinimo sprendimus. Pavyzdžiui, visi prekybos tinkle parduodami pirkinių maišeliai yra pagaminti iš „Iki“ surinkto, išrūšiuoto ir 100 proc. perdirbto plastiko. Taip pat 2021 m. birželio mėn. priimtas sprendimas mažo formato tinklo parduotuvėse prekiauti tik popieriniais pirkinių maišeliais. Pirkėjams siūlomi daugkartiniai maišeliai vaisiams bei daržovėms, o konditerijos ir kepinių skyriuose – popieriniai maišeliai gaminiams be pakuočių įsidėti.

Vienkartiniai plastikiniai gaminiai itin teršia aplinką dėl didelio vartojimo masto, todėl 2019 m. vasarą „Iki“ pirmasis iš prekybos tinklų atsisakė vienkartinių plastikinių indų ir šiaudelių. Juos pakeitė vienkartiniai indai iš alternatyvių, aplinkai draugiškų žaliavų.

Daug dėmesio kreipiama ir į aplinkai draugiškas pakuotes. Nors maisto produktų pakuotėms keliami aukšti reikalavimai, priimtas sprendimas fasuotas salotas pakuoti į patogias ir patrauklias pakuotes, pagamintas iš perdirbti skirto plastiko.