Pirmieji lietuviški kopūstai – jau parduotuvėse: ūkininkas įvardijo, su kokiais iššūkiais teko susidurti
Pirmojo lietuviško derliaus kopūstai jau atkeliavo į parduotuves. Kaip teigia juos auginantis ūkininkas Virgilijus Kuprevičius, užsitęsęs šaltas pavasaris tikrai turėjo įtakos pirmajam kopūstų derliui. Šiemet kopūstai parduotuvių lentynas pasiekė daugiau kaip savaitę vėliau nei įprasta. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad lietuviški kopūstai mėgstama ir laukiama pirkėjų daržovė. Tai rodo ir pardavimai – kopūstai patenka į populiariausių daržovių penketuką.
„Lietuviai kasmet laukia šviežio derliaus daržovių, ypač užaugintų vietos ūkininkų, tad jos iš karto atsiduria ir pirkinių krepšeliuose. Ne išimtis ir nuo seno mėgstami kopūstai, kurie kartu su bulvėmis, pomidorais, agurkais ir morkomis sudaro populiariausių daržovių penketuką. Kad galėtume pasiūlyti pirkėjams platų šviežiausių kokybiškų daržovių, nuolat bendradarbiaujame su augintojais“, – teigia V. Budrienė.
Pasak „Iki“ komunikacijos vadovės, prekybos tinkle siekiama pirkėjams pasiūlyti ir patrauklią kainą. Lietuviškų kopūstų kilogramo kaina šiemet siekia – 1,49 Eur.
Šaltas pavasaris pavėlino derlių
Kėdainių rajone kopūstus auginantis ir „Iki“ prekybos tinklui juos tiekiantis „Tikro ūkio“ savininkas Virgilijus Kuprevičius sako, kad ilgas ir šaltas pavasaris tikrai turėjo įtakos derliui. Pasak jo, paprastai pirmieji kopūstai parduotuves pasiekdavo apie birželio 15-ąją, tai šviežias derlius pasirodė jau po Joninių.
„Pertekliniai lietūs sujaukė planus ir iškėlė šiokių tokių iššūkių ir iš pradžių kopūstai lėtai augo. Be to, dėl daug kritulių iš dirvožemio buvo išplautos ir maistingosios medžiagos. Nors orų prognozuoti negalime, vis dėlto derliaus tikimės tokio, kaip įprasta. 30 h plote paprastai užauginame daugiau nei 1,26 milijono baltagūžių kopūstų – tai būtų apie 2 tūkst. tonų. To tikimės ir šįmet“, – teigia V. Kuprevičius.
Kaip pasakoja ūkininkas, šiuo metu jis savo ūkyje augina apie 8 rūšis kopūstų. Ankstyvieji kopūstai užauga per maždaug 55 dienas, vėlyvesni apie 70, 90 dienų, o vėlyviausieji net apie 140 dienų ir yra skinami spalio, net lapkričio mėnesiais. Į parduotuves V. Kuprevičius kopūstus pristato iki pat kovo.
Ankstyviausios rūšies kopūstai labiausiai tinkamos salotoms ir sriuboms, nes jų lapai minkšti ir ploni. Vėlyvesni – balandėliams. O patys vėlyviausi kaupia daugiau cukraus, todėl jie labai skanūs ir tinkami rauginimui. Ankstyvieji kopūstai, pasak ūkininko, užauga iki 1 kilogramo. Vėlyvesnius V. Kuprevičius užaugina iki 2–4 kilogramų.
Pasižymi nauda sveikatai
Kopūstai yra mėgstami ir valgomi beveik visame pasaulyje. O Lietuvoje tai – viena populiariausių daržovių. Jie įeina į daugelio tradicinių patiekalų sudėtį. O be kopūstų neįsivaizduojami balandėliai taip pat yra labai mėgstami.
Kopūstai turi itin daug organizmui naudingų medžiagų ir mineralų. Juose yra daugybė vitamino C ir K. Kopūstuose taip pat yra daug energiją didinančių B grupės vitaminų, įskaitant B1, B2 ir B6. Dėl kopūstuose esančių antioksidantų gražėja veido oda, juos įtraukus į savo kasdienį racioną gerėja atmintis bei smegenų veikla, o dėl juose esančio vitamino C stiprėja imuninė sistema. Be to, kopūstų vartojimas mažina organizme esantį cholesterolį. Be to, kopūstuose yra labai mažai kalorijų – skaičiuojama, kad 100 g kopūsto turi apie 28 kalorijas.
Karštą vasaros dieną „Iki“ pataria išbandyti ir salotų su kopūstais receptą.
Kopūstų ir morkų salotos
Jums reikės:
1/2 susmulkinto šviežio kopūsto
1 didelės tarkuotos morkos
Tradiciniam padažui:
6 šaukštų rapsų aliejaus
1/4 puodelio baltojo acto
4 šaukštelių cukraus
1/2 šaukštelio česnako miltelių
druskos ir pipirų pagal skonį
Kreminiam padažui:
125 ml majonezo
45 ml baltojo acto
4 šaukšteliai cukraus
2 šaukštų garstyčių
druskos ir pipirų pagal skonį
Gaminimas:
Salotų dubenyje sumaišykite tradicinio padažo ingredientus. Sudėkite pusę kopūsto ir morkų. Išmaišykite. Kitame dubenyje sumaišykite kreminio padažo ingredientus. Sudėkite likusius kopūstus ir morkas. Išmaišykite.