Persimonai – egzotiškieji vaisiai apsaugantys nuo lietuviškos darganos
Persimonas – išsigelbėjimas žiemą
Persimonai kilę iš Kinijos ir ten yra vadinami Rytų obuoliais. Kiek vėliau iš Kinijos jie pateko į Japoniją ir tapo svarbia japonų virtuvės dalimi, o vėliau pasklido po visą pasaulį.
Prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovės Bertos Čaikauskaitės teigimu, persimonai kiekvienais metais tampa laukiamiausi šaltojo sezono produktai, todėl parduotuvių lentynose jie atsiduria anksčiau už šventiniu laikotarpiu pamėgtus kitus citrusinius vaisius.
„Pastebime, kad atšalus orams pirkėjai vis dažniau į savo pirkinių krepšelį įtraukia gausiu vitaminu C kiekiu pasižyminčius vaisius. Ne išimtis ir persimonai, kurie į parduotuves atkeliauja dar spalio mėnesį, kuomet citrusinių vaisių sezonas net nebūna įsibėgėjęs. Į mūsų prekybos tinklo parduotuves persimonai atkeliauja iš Ispanijos bei Italijos ir neretai tampa pirmuoju pasirinkimu tiems, kurie yra išsiilgę vasaros skonių. Daugiausiai šių vaisių parduodame lapkričio mėnesį, kuomet jų pasiūla didžiausia, o kaina žemiausia“, – teigia B. Čaikauskaitė.
Mitybos poveikio sveikatai tyrėja Aida Matulevičiūtė antrina ir sako, kad persimonus verta įtraukti į savo kasdienį meniu dėl puikios jų sudėties ir daugybės naudingųjų medžiagų.
„Persimonuose gausu maistinių skaidulų, naudingųjų mikroelementų bei antioksidantų, kurie gerina virškinimą, regėjimą, suteikia žvalumo ir ramina nervų sistemą. Taip pat šiuose vaisiuose yra baktericidinių savybių, kurios slopina įvairius uždegimus, mažina gerklės skausmą, todėl šaltuoju metų laiku labai rekomenduotina persimonus vartoti dažniau,“ – sako specialistė.
Natūrali alternatyva saldikliams
A. Matulevičiūtės teigimu, gerai sunokę persimonai pasižymi išskirtinėmis skoninėmis savybėmis – sultingumu ir saldumu – dėl to juos itin tinka naudoti kaip natūralų saldiklį įvairiuose patiekaluose.
„Persimonus galima vartoti tiek apvirtus, tiek žalius – šio vaisiaus panaudojimo įvairovė yra didžiulė. Sutrintą persimoną galima dėti į saldžius patiekalus vietoje cukraus, pavyzdžiui, į pyragus, blynus, kitus kepinius. Persimonai taip pat gali būti naudojami padažų, kremų, uogienių, želė ar net kokteilių ruošimui. Taip pat svarbu prisiminti, kad jie yra puikus augalinės kilmės maisto medžiagų šaltinis bei gali tapti puikus garnyras prie mėsos ir paukštienos patiekalų“, – vardija A. Matulevičiūtė.
Mitybos poveikio sveikatai tyrėja pastebi, kad lietuviai valgydami persimonus daro vieną klaidą –
nenulupa vaisiaus odelės.
„Kadangi persimonai yra egzotinis, įvežtinis vaisius, jo odelę rekomenduočiau nulupti. Persimonai ilgai nokinami, o vėliau atvežami pas mus, tad viso to kelio metu gali būti įgytos nenaudingos organizmui medžiagos, kurios lieka vaisiaus odelėje. Jeigu nulupsite šio vaisiaus žievelę, pašalinsite didesnį kiekį skaidulų. Taip pat, kaip ir kiekvieną vaisių ar daržovę, prieš valgant persimonus būtina nuplauti“, – aiškina A. Matulevičiūtė.