Pamėgti daržoves mažuosius skatina ūkininkai

2016-11-28
Pamėgti daržoves mažuosius skatina ūkininkai

Vieno didžiausio daržovių ūkio Lietuvoje savininkai Virgilijus ir Ilona Kuprevičiai savo užaugintomis morkomis ir kopūstais aprūpina visą šalį. Rudens pradžioje jų ūkyje apsilankę darželinukai turėjo progą iš arti pamatyti, kaip auginamos jų mėgstamos daržovės ir net turėjo progą patys išsirauti morkų. Per porą valandų, praleistų šiame ūkyje, vaikai savo akimis pamatė ir išgirdo visą daržovių auginimo kelią.

 

Mažieji atidžiai klausė ūkininkų pasakojimo, kaip auginamos ryškiaspalvės oranžinės daržovės, atidžiai apžiūrinėjo morkas kasantį kombainą. Vėliau smalsiai stebėjo, kaip valomi kopūstai ir jau paruošti keliauja į konteinerius, kuriuose baltagūžės daržovės pasiekia prekybos vietas.

 

„Kaip tikri turistai mažieji apžiūrėjo viską – ūkininko sodybą, vietas, kur auginamos, tvarkomis ir saugomos daržovės. Vaikai džiaugėsi, galėdami palakstyti po daržovių laukus ir labiausiai krykštavo, gavę progą išsirauti morkų. Vaikai lygino jas, matavo ir tikino, kad grįžę į darželį iš jų spaus sultis“, – pasakojo mažuosius ekskursantus po savo valdas vedžiojusi I Kuprevičienė.

 

Ūkininkai savo užaugintas daržoves dovanoja net keliems seniūnijos darželiams ir viliasi, kad ir kituose šalies ugdymo įstaigose mažieji gauna pakankamai šviežių daržovių ir vaisių.

 

„Ugdant teisingos mitybos įpročius vaikams, didelė atsakomybė tenka darželiuose dirbantiems pedagogams. Nuo to, kaip jie vaikams pateiks, paruoš ir pristatys daržovių valgius, priklausys ar darželinukai noriai valgys juos“, – sakė vienam didžiausių šalies ūkių vadovaujanti I.Kuprevičienė.

 

Šalies darželinukų ekskursijas po ūkius, kuriuose auginamos daržovės, inicijavo prekybos tinklas IKI. Tai buvo vienas iš šio prekybos tinklo vykdomo socialinio projekto „Sodinčius“ etapų dalių. Projekto tikslas – supažindinti mažuosius su daržovių ir vaisių auginimu bei taip skiepyti jiems tinkamos mitybos įpročius.

 

Projekto kūrėjai tiki, kad geriau pažinę ir susidraugavę su įvairiausiais vaisiais ir daržovėmis, Lietuvos vaikai augs sveikesni, stipresni ir žvalesni.

 

Prie „Sodinčiaus“ projekto prisideda ir Vilniaus vaikų lopšelis-darželis „Smalsučiai“. Jo ikimokyklinio ugdymo pedagogai pabrėžia, kad vaikų skonis susiformuoja gana anksti. Todėl tėvai ir pedagogai jau nuo mažų dienų turi formuoti sveiką ir teisingą vaikų požiūrį į maistą. Tai ypač svarbu ikimokykliniame amžiuje, nes tuomet formuojasi vaiko mitybos įpročiai, su jais susiję stereotipai, vienokios ar kitokios nuostatos tam tikrų produktų atžvilgiu. Jei nežinote, kokių gudrybių imtis, skatinant mažuosius valgyti daugiau daržovių, pasinaudokite Vilniaus vaikų lopšelio-darželio „Smalsučiai“ ikimokyklinio ugdymo pedagogų komandos šešiais patarimais. 

 

1. Formuodami sveikos mitybos įgūdžius, pasitelkite kuo įvairesnę veiklą: piešinius, darbelius, plakatus, knygas. Kiekvieną savaitę sugalvokite darbelių temą, susijusią su vaisiais ar daržovėmis. Pavyzdžiui, užduokite vaikams nupiešti morką ar medį, kuriame auga vyšnios. Taip vaikus ne tik sudominsite, bet ir mokysite apie daržovių ir vaisių atsiradimą. Iš piešinių kurkite albumus. Pavyzdžiui, „Morkos albumą“, „Bulvės albumą“, o informaciją nuolat kartokite.

 

2. Norėdami vaikus mokyti apie sveiką gyvenseną, pradėkite nuo valgymo įgūdžių ir gražaus elgesio prie stalo formavimo, supažindinkite, kaip dengiamas stalas. Mokykite vaikus pasidėti įrankius, servetėles, po valgio nurinkti stalą. Nepamirškite vaikų pagirti, leisti jiems pasipasakoti, kurie produktai buvo skaniausi ir taip puoselėti skonių įvairovę.

 

3. Leiskite vaikams kurti receptus, gaminti ir ragauti. Prisidėdami prie gamybos proceso, vaikai bus linkę daugiau suvalgyti, išbandyti įvairių skonių, nes savo pačių pagamintu maistu vaikai bus linkę didžiuotis.

 

4. Sukurkite tikslingą aplinką. Tegul pasiekiamoje vietoje būna padėtas vandens ąsotis. Tegul vaikai mato sveikų maisto produktų, vitaminų, maisto piramidės plakatus. Sveiko maisto piramidė vaizdingai vaikams sufleruos ką valgyti yra sveika, kaip derinti maisto produktus, kokį jų kiekį rinktis, kokių taisyklių laikytis, kad augų sveiki ir gerai jaustųsi. Kartu su vaikais pieškite maisto ir vitaminų plakatus. Tai padės juos mokyti, kokios daržovės ir vaisiai turi daugiausia vitaminų, kuo jie naudingi jų organizmui.

 

5. Organizuokite sveikuolių savaites, kuomet vaikai supažindinami su įvairaus skonio vaistažolėmis bei jų paruošimo būdais. Patys sumaišę ir paruošę vaistažoles, vaikai skaniau gers natūralią arbatą. Prie arbatos vaikams siūlykite citrinų bei medaus. 6. Surenkite rudens pramogas iš šviežių daržovių ir vaisių. Vaikai labai mėgsta švęsti gimtadienius, tad kiekvieną savaitę suorganizuokite vis kitos daržovės gimtadienį. Jo metu iš tos daržovės paruoškite vaišes. Pavyzdžiui, per moliūgo gimtadienį virkite moliūgų sriubą. Ruošdami vaišes, pasakokite vaikams apie tos daržovės naudą organizmui, kartu kurti apie daržoves dainas ir renkite konkursus.