Neįtikėtinai paprastas būdas pasiekti, kad vaikai valgytų daugiau daržovių

2016-11-21
Neįtikėtinai paprastas būdas pasiekti, kad vaikai valgytų daugiau daržovių

Jūs galite bartis, grasinti, kad nesuvalgius daržovių nebus deserto, bet šios priemonės nepadės priversti vaiką labiau pamėgti daržoves.

 

Aiškindami, kad daržoves valgyti sveika, taip pat kažin ką pešite. Vaikams nerūpi maistinė produktų vertė, kiek juose riebalų ar cukraus. Todėl jie niekuomet nesirinks maisto atsižvelgdami į šį argumentą.

 

Bet, atrodo, amerikiečių mokslininkai atrado labai paprastą būdą, kaip padėti vaikams pasirinkti sveikus ir maistingus produktus, kaip daržovės.

 

Net ir patys mažiausieji puikiai atpažįsta ir supranta emocines išraiškas ir į jas atsižvelgdami gali priimti sprendimus. Šioje, rodos, savaime suprantamoje tiesoje ir glūdi visa paslaptis.

 

Amerikiečių mokslininkai tvirtina, kad lipdukai ar etiketės su „Emoji“ šypsenėlėmis, identiškomis į tas, kuriose yra išmaniuosiuose telefonuose, gali padėti vaikams parinkti sveikesnius valgius ir užkandžius. Tai patvirtina net keli neseniai atlikti tyrimai.

 

Screen Shot 2016 11 21 at 17.38.20

Viename jų dalyvavo 5-11 amžiaus vaikai. Jiems buvo trumpai papasakota apie „Emoji“ etikečių reikšmes (šypsenėlė reikia sveiką maistą, o nuliūdęs veidelis – nesveiką), o vėliau jų buvo prašome išsirinkti maisto prekes iš dviejų maisto produktų eilių, primenančių parduotuvę.

 

Vienoje eilėje 12 produktų buvo pažymėti lipdukais su „Emoji“. Besišypsantys geltoni veideliai švietė ant sveikų ir maistingų produktų, kaip daržovės ir vaisiai, o susiraukę veideliai ant ne tokių sveikų pasirinkimų, kaip sausainiai, traškučiai, pyragėliai.

 

Kitoje identiškoje eilėje buvo tie patys produktai, tik be jokių spalvingų lipdukų.

 

Rezultatai buvo stulbinantys. Kai vaikai rinkosi produktus iš lipdukais pažymėtos eilės, net 83 procentai vaikų rinkosi sveikus produktus.

 

„Dauguma vaikų naudoja „Emoji“ šypsenėles, todėl pamatę jas ant maisto produktų, jie jas atpažįsta ir save su jomis susieja“, – aiškino tyrime dalyvavę mokslininkai.

 

Be to, vaizdinė informacija vaikus dažnai veikia kur kas stipriau nei išsakyta žodžiu. Todėl pomidoras su įsmeigta į jį šypsenėle vaikui atrodys daug „skanesnis“ nei po jūsų ilgo pasakojimo, kodėl sveika valgyti daržoves.

Screen Shot 2016 11 21 at 18.38.12

 

 

Taip jau yra, kad vaikai valgo akimis. Todėl nuo to, kaip atrodys daržovės, priklausys ar vaikas bent jau jų paragaus.

 

Kitame tyrime dalyvavo vienos Ohajo valstijos mokyklos mokiniai – nuo darželinukų iki šeštokų. Iš viso 297 vaikų. Prie keturių sveikiausių produktų – neriebaus pieno, vaisių, daržovių ir pilno grūdo užkandžių – jie padėjo šypsenėles.

 

Po trijų mėnesių toje pačioje valgykloje, moksleiviams pasirinkus „Jėgos lėkštę“ su sveikiausiais produktais, buvo įteikiama po mažą dovanėlę, pavyzdžiui, paplūdimio kamuolį, laikiną tatuiruotę.

 

Penkis mėnesius mokslininkai prižiūrėjo, kokias „jėgos lėkštes“ rinkosi moksleiviai. Paaiškėjo, kad neriebaus pieno suvartojimas išaugo 500 procentų, o šokoladinio pieno suvartojimas krito perpus. Daržovių ir vaisių pasirinkimas išaugo 62 procentais.

 

Tyrimą atlikę mokslininkai įsitikinę, kad šypsenėlės ir skatinamieji prizai už gerą pasirinkimą – pigus ir efektyvus būdas skatinti vaiką valgyti daugiau sveikų produktų, o ypač daržovių.

 

Išbandykite šią taktiką ir jūs savo namuose. Pasiūlykite savo vaikui „besišypsančius“ valgius.

 

Pavyzdžiui, pusryčiams ar užkandžiui paruoškite sveikus, skanius ir energijos suteikiančius sumuštinukus.

 

Jums reikės:

 

  • Vienos apvalios pilno grūdo duonelės,
  • riešutų sviesto,  
  • įvairių vaisių.

 

Paruošimas:

 

Pjaukite duonelę per pusę. Riekeles šiek tiek apskrudinkite. Kol jos šiltos, tepkite riešutų sviesto. O ant viršaus iš pjaustytų vaisių sukurkite besišypsančius veidelius. Pavyzdžiui, bananai ir ant jų uždėtos mėlynės gali tapti akimis, pusė braškės – nosimi, o apelsino skiltelė – besišypsančia burna.

 

Vakarienei pradžiuginkite savo mažuosius mažais besišypsančiais mėsainiais iš kalakutienos ir špinatų.

 

Jums reikės (maždaug 20 mažų mėsainių):

 

  • 2 šaukštų aliejaus,
  • 1 vidutinio dydžio svogūno,
  • 2 skiltelių česnako,
  • 400 g maltos kalakutienos,
  • 1 tarkuotos morkos,
  • 200 g špinatų,
  • 120 g avižinių dribsnių,
  • 2 kiaušinių,
  • 1 šaukštelio raudonėlio,
  • 1 šaukšto balzaminio acto.

 

Gaminimo eiga 

 

Įkaitintame aliejuje apkepkite svogūną ir česnaką, kol pasidarys permatomi ir suminkštės. Tada sudėkite daržoves, raudonėlį, supilkite balzaminį actą ir sumažinę kaitrą kepkite, kol špinatai išleis visą skystį ir susitrauks. Viską kaitinkite tol, kol keptuvėje visiškai neliks skysčio.

 

Tuomet daržoves šiek tiek atvėsinkite. Viską dėkite į maisto trintuvę ir sutrinkite taip, kad neliktų jokių didesnių daržovių gabalų.

 

Kitame inde sumaišykite avižas, kalakutieną ir kiaušinius. Tuomet į gautą masę dėkite daržoves ir viską gerai išmaišykite šaukštu. Gauta tešla nebus labai kieta, bet pakankamai tvirta, kad suformuotumėte mėsainius.

 

Kiekvieną patepkite aliejumi iš abiejų pusių ir tuomet apkepkite ant vidutinės ugnies, kol įgis auksinę spalvą. Neperkepkite, nes auksinės spalvos mėsainius dėkite į 180 laipsnių įkaitintą orkaitę ir ten kepkite dar 15 minučių.

 

Likus kelioms minutėms iki kepimo pabaigos, ant kiekvieno mėsainio uždėkite po riekelę sūrio. Ištraukę iš orkaitės mažiesiems valgytojams paruoškite besišypsančius mėsainius.

 

Vietoje akių galite naudoti žirnelius. Šypseną atstos paprikos skiltelė. Iš morkų riekelių galite suformuoti plaukus, o iš agurkų skiltelių – kaspiną po kaklu.

 

Skanaus!

 

Atminkite: 400—500 g – tiek daržovių ir vaisių per dieną rekomenduojama augančiam organizmui.