Naminės duonos diena: kepti namuose ar pirkti?
Svarbiausi – 3 ingredientai
Prekybos tinklo IKI kepyklų vadovė Nijolia Juchnevič pasakoja, kad įprastai ruginei juodai duonai pasigaminti tereikia vos kelių produktų.
„Esminės tokios duonos sudėtinės dalys yra raugas, miltai ir vanduo. Skonį, purumą ir daug kitų savybių lemia būtent raugo kokybė, teisingai pasirinkti miltai. Jei gaminama viso grūdo ar grūdo dalių duona, tokius miltus reikia užpilti vandeniu ir rauginti 4–6 dienas. Reiktų pradėti nuo nedidelių miltų ir vandens kiekių, palaipsniui juos didinti ir 4-ą dieną jau gaminti duoną: pridėti druskos, kitų norimų prieskonių ar sėklų“, – apie gaminimą pasakoja N. Juchnevič.
Jos teigimu, šviežiai kepama duona pastaruoju metu yra itin pamėgta ir tarp pirkėjų, tiesa, čia pirmenybę jie teikia šviesiai duonai, kurios pardavimai sudaro didžiąją iš krosnies ištrauktos duonos dalį. Kaip itin mėgstamą pasirinkimą N. Juchnevič išskiria itališką, šviežiai IKI kepyklose kepamą duoną čiabatą.
Tinka ir užkandžiui, ir desertui
Iš esmės, duona yra labai universalus gaminys – ji gali būti naudojama sumuštiniams gaminti, patiekti kartu su sriuba ar salotomis ar kaip pagrindinis užkandis. Pagardinta bananais, džiovintais vaisiais, riešutais ir pasaldinta medumi, ji gali virsti nuostabiu desertu prie kavos ar arbatos.
„Šiuo metu žmonės tikrai mėgsta kuo įvairesnius duonos skonius. Dėl to mūsų lentynose dažnai atsiranda netikėtų, tačiau greitai sužavinčių derinių: pavyzdžiui, duona su moliūgu ir ispaninio šalavijo sėklomis ar raikyta pusryčių duona. Taip pat sparčiai populiarėja kepiniai be pridėtinio cukraus: bemielės su viso grūdo ar jų dalių miltų duonos arba kvietinės su daigintais rugiais“, – sako IKI komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė.
Duona mėgstama ir dėl naudos sveikatai. Joje yra gausu maistinių medžiagų – virškinimui svarbių skaidulų, gerųjų angliavandenių. Ta, kurioje nėra papildomų cukrų, dažnai yra mažiau kaloringa, bet maistingumu nenusileidžia: suteikia energijos, skatina sotumo jausmą.
Ar verta kepti pačiam?
Paklausta, ar įmanoma nepatyrusiam kepėjui išsikepti duoną namuose, N. Juchnevič sako, kad patirtis nebūtina, svarbiausia – surasti tinkamą receptą ir skirti laiko.
„Tikra, skalsi duona keps ilgai, o kur dar raugo paruošimas. Todėl nusiteikusiems gaminti patiems, reikia susitaikyti, kad duonai kepti reikia laiko. Tačiau jausmas, kai šviežią, kvapnią duoną ištraukiate iš duonkepio ar orkaitės – nepakartojamas. Kita vertus, jei laiko ar noro gaminti pačiam nėra, naminės ir dar šiltos duonos kasdien galima įsigyti ir parduotuvėse. O su rūpesčiu ir meile pagamintų šviežių kepinių pasirinkimas tikrai nenuvils“, – teigia IKI kepyklų vadovė.
Ji dalijasi gurmanišku duonos receptu, kurį lapkričio 17-osios – Naminės dienos proga – kviečia išbandyti nepatyrusius, tačiau labai entuziastingus duonos kepėjus.
Plikyta kvietinė duona be mielių
Reikės:
- 2 kg rupių kvietinių miltų;
- 1,6 l verdančio vandens;
- 250 ml raugo;
- 4 valg. šaukšt. cukraus (galima naudoti medų);
- 1 saujos kmynų;
- 1 valg. šaukšt.druskos;
- sviesto (kepimo formai ištept).
Gaminimas:
Į didelį dubenį dėti 12 šaukštų miltų, cukrų ir įpilti verdantį vandenį. Viską išmaišyti ir palikti atvėsti. Į šiltą, bet ne karštą plikinį, sudėti 250 ml turimo raugo. Išmaišyti ir palikti 1 parai. Po paros rekomenduojama atsidėti 250 ml raugo kitam kartui. Jį įdėti į stiklainiuką ir palikti šaldytuve. Į plikinį sudėt kmynus, druską ir likusius miltus, ir užminkyti tešlą. Miltus reguliuoti pagal tešlos kietumą, tešla turi būti labai lipni. Palikti tešlą pakilti 8-10 valandų kol ši pakils. Tada dėti į kepimo formą, išteptą sviestu ir kepti 40 minučių 200 laipsnių temperatūroje ir 70 minučių 170 laipsnių temperatūroje. Pirmas 15 minučių būtinai pravėrus orkaitės dureles. Iškepusią duoną ragauti su sviestu.
Skanaus!