Lietuvos darželinukų patirtis ūkiuose: norint mėgti daržoves, reikia jas pažinti

2017-10-18
Lietuvos darželinukų patirtis ūkiuose: norint mėgti daržoves, reikia jas pažinti

Daržovės ir vaisiai – ypatingai svarbūs elementai augančiam organizmui. Deja, tačiau Lietuvoje gyventojai jų suvartoja dar gerokai mažiau nei kitose valstybėse. Vaikų psichiatras Linas Slušnys sako, kad ne tik vaikų, tačiau ir suaugusiųjų suvokimas apie daržovių ir vaisių naudą mūsų šalyje vis dar yra per mažas.

 

„Vaikai nuo pat mažų dienų domisi juos supančia aplinka, ieško naujovių ir tėvams užduoda begalę įvairių klausimų. Todėl ir sveikos gyvensenos įgūdžių vaikai mokosi stebėdami artimuosius. Viena iš priežasčių, kodėl vaikai šiandien valgo nepakankamai daržovių ir vaisių yra ta, kad mažieji menkai jas pažįsta ir beveik niekada nesusiduria su jomis natūralioje aplinkoje. Vaikų apsilankymas ūkiuose gali paskatinti juos susidomėti daržovėmis, o žaismingai papasakojus ar parodžius, iš kur atsiranda morkos, salotos ar obuoliai – tampa lengviau juos įkalbėti įsidėti daržoves į pietų lėkštę“, – įsitikinęs L. Slušnys.

Prekybos tinklo IKI socialinės atsakomybės projektas „Sodinčius“ atėjo tėvams į pagalbą ir šiais metais vėl organizavo šalies vaikų darželių ekskursijas pas Lietuvos ūkininkus. Tikimąsi, kad ilgainiui tokios išvykos taps įprasta edukacine veikla daugelyje ikimokyklinio ugdymo įstaigų.

„Manome, kad Lietuvos vaikams būtina iš arti pamatyti ir pažinti daržoves ir vaisius, prisiliesti prie jų auginimo proceso. Dažnai vaikai būna nuoširdžiai įsitikinę, kad daržovės auga ten, kur jas perka jų tėveliai – parduotuvėse, todėl tik keliaudami ir savo akimis pamatę tikrą ūkį, jie ima suprasti visą, kartais itin sudėtingą, daržovių atsiradimo procesą. Tokiu būdu šie maisto produktai vaikams nebeatrodo tolimi ir nepažįstami bei yra užmezgamas artimesnis ryšis su daržu“, – pasakoja prekybos tinklo IKI viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė.

Dvidešimt vaikų grupių iš visos Lietuvos šiais metais jau aplankė devynis skirtingus šalies ūkius. Darželinukai pamatė, kaip auginamos salotos, morkos, svogūnai, porai, obuoliai ir daugybė kitų vaisių bei daržovių. Planuojama, kad ateityje šis tęstinis projektas apims ir daugiau veiklų, padedančių formuoti teisingus vaikų mitybos įpročius.

 

Darželių auklėtojai kasdien susiduria su dideliais iššūkiais bei skirtingais vaikų mitybos lūkesčiais, todėl nauji supažindinimo su pasauliu būdai – itin vertinga iniciatyva.

 

Rugsėjo pradžioje, vieni pirmųjų, Raseinių vaikų lopšelio darželio „Liepaitė“ priešmokyklinio ugdymo vaikų grupė „Gandriukai“ lankėsi šešiolikos rūšių salotas ir daržoves auginančio Ariogalos seniūnijos ūkininko Vaido Nagreckio ūkyje. Grupės auklėtoja Rasa Kačiušienė sako, kad vaikams ekskursija paliko neišdildomą įspūdį.

 

„Išvyka pas ūkininką patiko tiek vaikams, tiek kartu važiavusioms auklėtojoms. Džiaugiamės, kad ūkininkas ne tik aprodė savo valdas, bet ir įdomiai, vaikams suprantama kalba, papasakojo apie savo auginamą produkciją. Paprastai mažiesiems geriausiai įsimena tokios išvykos, kuriose jie gali patirti kažką naujo. Šios ekskursijos metu vaikai galėjo paragauti daržovių, pažaisti neįprastoje aplinkoje, todėl namo grįžome be galo entuziastingi, o vaikai patirtais įspūdžiais dalinosi dar ne vieną dieną“, – pasakoja R. Kačiušienė.

 

Jai antrina ir ūkininkas Vaidas Negreckas, kuris sako, kad apsilankę ūkyje vaikai sužinojo ne tik kaip salotos atsiranda ant jų stalo, tačiau iš arti pamatė visą jų auginimo procesą.

 

„Niekada negali žinoti, galbūt viena išvyka paskatins bent vieną iš jų ateityje rimtai susidomėti ūkininkavimu“, – sako V. Negreckis.

 

Lino Slušnio teigimu, siekiant, kad vaikas sveikiau maitintųsi ir valgytų daugiau daržovių bei vaisių, labai svarbu formuoti vaiko ryšį su gamta.

 

„Tam, kad vaikas ne tik susidomėtų daržovėmis, bet ir atpažintų jas, žinotų kurios daržovių ar vaisių dalys yra valgomos ir kurios ne, gebėtų paaiškinti jų naudą, labai svarbu, kad jis pats tai pamatytų iš arti. Vaikų ekskursijos pas ūkininkus gali tapti įprasta ikimokyklinių įstaigų praktika, nes išvykose galima ne tik supažindinti vaikus su daržovėmis, bet ir pravesti improvizuotą gamtos pažinimo pamoką gryname ore“, – sako L. Slušnys.

 

Prekybos tinklas IKI nuo praėjusių metų įgyvendina socialinį – edukacinį projektą „Sodinčius“. Vykdant jį buvo ne tik organizuojamos edukacinės vaikų išvykos į šalies ūkius, bet ir padovanoti šiltnamiai ugdymo įstaigoms. Naujausias „Sodinčiaus“ sumanymas – pakviesti tėvelius kartu su mažyliais pasitelkti kūrybiškumą ir iš vaisių bei daržovių konstruoti įvairius konstruktorius. Daržovės ir vaisiai tokiu būdu taps savotiško konstruktoriaus detalėmis. Iš jų padarytus kūrinius kviečiama fotografuoti ir dalyvauti specialiame konkurse, kurio nugalėtojai bus paskelbti spalio 31 d.