Lietuvių vasaros dieta – šaltibarščiai, ledai ir vanduo

2018-06-26

Šaltibarščių valgo daug ir dažnai

Net 57 proc. lietuvių šaltibarščius laiko neatsiejama vasaros dalimi. Prekybos tinklo viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė sako, kad šaltibarščių populiarumą vasarą lemia ne tik tradicijos ar šio patiekalo gaivinančios bei maistinės savybės, bet ir šviežių šiai šaltai sriubai pagaminti reikalingų ingredientų pasiūla.

„Šaltibarščiai yra labai ryškiai sezoninė sriuba, kuriai reikalingų produktų asortimentas vasarą yra gerokai platesnis. Visus juos šiuo metų laiku parduotuvėse galima įsigyti šviežius ir užaugintus Lietuvoje. Burokėlius, agurkus, bulves, svogūnų laiškus, krapus bei kitus žalumynus gyventojai vasarą perka tikrai gausiai. Galima numanyti, kad dalis lietuvių vasarą šaltibarščiais mėgaujasi ir keletą kartų per savaitę. Tai liudija ir specialiai šaltibarščiams skirto kefyro pardavimai“, – sako B. Čaikauskaitė.

 

Mėsą mėgsta kepti gamtoje

Šiltuoju metų laiku lietuvių mitybos įpročiams įtakos turi ir galimybė maistą ruošti po atviru dangumi. Apklausos duomenimis, daugiau nei penktadalis lietuvių vasarą iš visų patiekalų labiausiai sieja su šašlyku. Anot B. Čaikauskaitės, grilio sezonas gerokai pakoreguoja gyventojų mėsos pirkimo įpročius.

„Šiltaisiais mėnesiais į viršų šokteli kiaulienos, jautienos ir vištienos šašlykų, taip pat marinuotų ir žalių vištienos sparnelių bei blauzdelių, įvairių rūšių dešrelių pardavimai – pastarųjų daugiau nei dvigubai. Labiausiai šiuo metu pirkėjų mėgstamos yra kiaulienos dešrelės su kmynais, tačiau paklausios išlieka visos ant grotelių kepti tinkamos dešrelės bei kiti mėsos gaminiai“, – sako B. Čaikauskaitė.

 

Ledai vasarą – tarp svarbiausių pirkinių

Tuo metu populiariausių vasaros desertų sąrašo viršūnėje karaliauja ledai. Beveik pusei (45 proc.) lietuvių vasara asocijuojasi su sulčių arba kitaip sorbeto, o bemaž trečdaliui (30 proc.) – grietininiais ledais.

„Be ledų vasaros turbūt neįsivaizduoja nei maži, nei dideli Šiuo desertu aktyviausiai gaivinamasi itin karštomis dienomis, tačiau visos vasaros metu ledų paklausa išlieka didelė. Šiuo metu populiariausi yra plombyro ledai vafliniuose indeliuose. Tiesa, lietuviai jau renkasi vis įvairesnių rūšių ledus – nuo klasikinių vanilinių iki išskirtinių itališkų bei natūralių ir net veganiškų“, – sako B. Čaikauskaitė.

 

Gaivinasi vandeniu su skoniais

Remiantis tyrimo duomenimis, iš gėrimų vasarą atsigaivinti lietuviams labiausiai padeda citrusinių vaisių ar braškių skonio vanduo. Su vasaros sezonu tokį gėrimą labiausiai sieja 30 proc. apklaustų šalies gyventojų. 17 proc. lietuvių pagrindinis vasaros gėrimas yra paprastas negazuotas vanduo, o kiek daugiau nei dešimtadaliui – šaltos arbatos gėrimai ir gazuotas mineralinis vanduo.

„Įvairių rūšių vandens ir vaisvandenių vasarą, be abejo, nuperkama daugiau. Gyventojai ieško ne tik mėgstamo skonio gėrimų, bet ir atkreipia dėmesį į jų maistines savybes, jau renkasi mažiau cukraus turinčius vaisvandenius“, – sako B. Čaikauskaitė.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą šių metų gegužės mėnesį atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu apklausta daugiau nei tūkstantis visos Lietuvos gyventojų, kurių amžius nuo 18 iki 75 metų.