Lietuviai vis reiklesni – ieško konditerijos be perdirbtų riebalų

2017-08-03
Lietuviai vis reiklesni – ieško konditerijos be perdirbtų riebalų

Mitybos poveikį sveikatai tirianti šefė Aida Matulevičiūtė sako, kad visuomet patartina rinktis „nesumeluotus“ gaminius, kurių sudėčių aprašymuose už aptakių sąvokų nesislepia neretai tikrai nepageidautini ingredientai.

 

„Jei perkame tortą ar pyragą, kurio gamybai naudota grietinė ar grietinėlė, viskas tarsi ir aišku – žinome, ką valgysime. Tačiau neretai sudėčių aprašymuose galime išvysti tokius terminus kaip „riebalų mišinys“. Jis tikrai nesuteikia vartotojui pakankamai informacijos, nes daugeliu atvejų tai gali būti ir pramoniniai transriebalai, gaunami hidrinant augalinius aliejus. Jų Pasaulio sveikatos organizacija ir Europos maisto saugos tarnyba rekomenduoja vartoti kuo mažiau“, – sako A. Matulevičiūtė.

 

Būtent tokie riebalai dažnai naudojami konditerijoje, kadangi jų pusiau kieta arba visiškai kieta konsistencija yra tinkama kepinių ir saldumynų gamybai. Naudojant juos gaminiui galima suteikti patrauklesnę ir stabilią, ilgiau išliekančią išvaizdą. Vis tik, anot A. Matulevičiūtės, įvairiais būdais perdirbtų aliejų ir iš jų gaunamų riebalų vartojimas gali tapti kraujotakos ir širdies susirgimus lemiančiu veiksniu. Vartojant daug transriebalų ir sočiųjų riebalų didėja cholesterolio kiekis kraujyje, užteršiamos kraujagyslės, išauga širdies ligų ir kraujotakos sutrikimų rizika.

 

Prekybos tinklo „Iki“ kepyklų vadovė Nijolia Juchnevič sako pastebinti, kad šiandien rinkdamiesi konditerijos gaminius pirkėjai tikrai labai domisi, kaip ir iš ko yra pagaminti jų perkami pyragai, tortai, keksai ar kiti kepiniai.

 

„Pirkėjai nori, kad konditerijos gaminiai būtų ne tik švieži, pasižymėtų geromis skonio savybėmis, bet ir būtų pagaminti iš natūralių produktų. Dėl to visuose savo konditerijos gaminiuose naudojame tik šviežią grietinę ar saldžią grietinėlę, bet ne jų pakaitalus ar įvairius riebalų mišinius. Iš esmės konditerijoje naudojame tuos pačius ingredientus, kuriuos tradiciškai Lietuvoje visuomet naudodavo namų šeimininkės. Tą mūsų pirkėjai tikrai vertina“, – sako N. Juchnevič.

 

Be to, pasak N. Juchnevič, naudojant kepiniuose šviežią grietinę, saldžią grietinėlę taip pat kakavos sviestą, gaminiams suteikiamas švelnesnis skonis. Ragaujant juos burnoje mažiau juntamas riebumas, kadangi pieno riebalai ir kakavos sviestas tirpsta žmogaus kūno temperatūroje.

 

Savo ruožtu A. Matulevičiūtė renkantis įvairius konditerijos gaminius pataria ieškoti tokių, kuriuose būtų kuo mažiau saldiklių, konservantų ir dirbtinių priedų.

 

„Kuo gaminys natūralesnis, tuo geriau. Dėl to norint pasilepinti kokiu nors pyragu ar kitu saldumynu verta rinktis tokį, kuriam pagaminti naudoti neperdirbti riebalai, natūraliai saldumą suteikiantys ingredientai – džiovinti ar nedžiovinti vaisiai, uogos, tyrės, riešutai ir sėklos. Taip pat visuomet naudinga rinktis kepinius, kuriems gaminti naudojami pilno grūdo paplotėliai. Be to, reikėtų nepamiršti, kad sveikiausia konditerija nebūtinai yra gražiausiai atrodanti, todėl spalvingi, įvairiais kremais išmarginti ar įmantrių formų kepiniai gali byloti apie dirbtinių ingredientų naudojimą“, –  sako A. Matulevičiūtė.