Lietuviai vis aktyviau aukoja „Iki“ taromatuose – per metus paramos skirta 40 proc. daugiau

2025-02-19
Lietuviai vis aktyviau aukoja „Iki“ taromatuose – per metus paramos skirta 40 proc. daugiau

Parama per taromatus tampa vis populiaresniu būdu prisidėti prie labdaringų organizacijų veiklos. Tai įrodo prekybos tinklo „Iki“ klientų aktyvumas – 2024 metais per taromatus prie tinklo parduotuvių jie, susigražinę užstatą už tuščias gėrimų butelius ir skardines, įvairioms organizacijoms paaukojo rekordinę sumą, beveik 53 tūkst. eurų. Tris ketvirtadalius paramos „Iki“ pirkėjai nukreipė organizacijai „Blue/Yellow“, kuri remia ukrainiečių kovą prieš Rusijos agresiją. 

Taros surinkimo vietose prie „Iki“ parduotuvių gyventojų paramos dydis per metus išaugo virš 40 procentų, sako Indrė Beinoravičienė, „Iki“ tvarumo projektų vadovė. Pasak jos, tinklas ne tik pats nuolat remia įvairias organizacijas, bet siekia, kad ir pirkėjams tą daryti būtų patogu bei lengva.

„Aukojimas per taromatus – paprastas būdas vos keliais mygtukų paspaudimais paremti tuos, kurie rūpinasi Lietuvos gyventojų gerove, padeda Ukrainai kovoje už laisvę ir sprendžia kitus visuomenei aktualius klausimus. Turime vieną plačiausių parduotuvių tinklų Lietuvoje, todėl prie mūsų tvarumo bei socialinės atsakomybės iniciatyvų galime pakviesti prisijungti žmones visoje šalyje. Kasdien mūsų darbuotojai rūpinasi, kad taromai veiktų sklandžiai, juose būtų paprasta grąžinti tarą. Patogus naudojimasis lemia, kad taromatai tapo įpročiu, kuris reikšmingai prisideda prie mūsų aplinkos išsaugojimo ir paramos tiems, kam jos labiausiai reikia“, – sako I. Beinoravičienė. 

„Iki“ duomenys rodo, kad gyventojai ne tik aktyviai grąžina tarą, bet ir demonstruoja neblėstantį solidarumą su Ukraina. Parama organizacijai „Blue/Yellow“ (VšĮ „Mėlyna ir geltona“) buvo nuosekli visus metus, o gruodį pasiektas 3,5 tūkst. eurų mėnesinis rekordas. Iš viso 2024-aisiais organizacijai skirta per 34 tūkst. eurų – aukų dydis per metus išaugo penktadaliu. 

Be paramos Ukrainai, „Iki“ klientai per taromatus aktyviai rėmė ir „Maisto banką“ (skyrė beveik 4,5 tūkst. eurų), Raudonąjį Kryžių (daugiau nei 4,3 tūkst. eurų). Paramos lėšas piliečiai kreipė ir senuosius miškus išsaugoti siekiančiam „Sengirės“ fondui.

Parama kitiems – kasdienybės dalis

Šiuo metu taromatai yra įrengti šalia 207 „Iki“ parduotuvių visoje Lietuvoje. Už vieną grąžintą pakuotę galima atgauti 10 centų dydžio užstatą. Tai, kad aukojimas per taromatus tampa vis populiaresnis, rodo augančią visuomenės socialinę atsakomybę, sako I. Beinoravičienė.

„Nors kiekviena atskira auka gali atrodyti nedidelė, tačiau bendras rezultatas patvirtina, kad kartu mes galime nuveikti daug. Indėlis į socialinės atskirties ir skurdo mažinimą, partnerystės su paramą koordinuojančiomis ir teikiančiomis organizacijomis yra neatsiejama mūsų veiklos dalis, tad džiaugiamės matydami, kad mus ir pirkėjus vienija tos pačios vertybės“, – teigia „Iki“ tvarumo projektų vadovė.

„Iki“ nenutrūkstamai prisideda prie nevyriausybinių organizacijų veiklos. 2024-aisiais paramos gavėjų sąrašą tinklas dar išplėtė ir organizacijoms paramos maisto produktais skyrė už daugiau nei 3,1 mln. Eur. „Iki“ yra pirmas iš didžiųjų prekybos tinklų, dar 2009 metais pradėjusių bendradarbiauti su „Maisto banku“, ir iki šiol yra didžiausias paramos maistu fondo rėmėjas Lietuvoje.

Be to, „Iki“ savo parduotuvėse įrengtus TV ekranus panaudoja kilniam tikslui – reklamą juose NVO gali transliuoti nemokamai.

Tvarkant atliekas lengviau atsikvepia gamta

Gėrimų pakuočių užstato sistemą Lietuvoje „Iki“ palaiko nuo pat jos starto 2016 metais. I. Beinoravičienė pastebi, kad ji tapusi efektyviu įrankiu siekiant išgyvendinti įprotį tuščias gėrimų pakuotes palikti kur papuola. 

„Patys labai atsakingai žiūrime į atliekų tvarkymą ir įgyvendindami įvairias žiedines iniciatyvas siekiame perdirbti tai, ką tik įmanoma. Pavyzdžiui, esame vienintelis mažmeninės prekybos tinklas Lietuvoje, gaminantis plastikinius pirkinių maišelius iš savo pačių plastiko atliekų. Partneriai panaudotą aliejų iš mūsų kepyklų ir kulinarijos centro perdirba į biodegalus, o juodas plastikines dėžes bei kitas plastiko atliekas panaudoja automobilių detalėms lieti. Esame užsibrėžę aiškius tvarumo tikslus, vienas kurių – siekis pereiti prie 100 proc. perdirbto plastiko privataus prekių ženklo pakuočių. Tai leis dar labiau mažinti poveikį aplinkai ir dar uoliau įgyvendinti žiedinės ekonomikos principus, kuriais grindžiama ir gėrimų pakuočių užstato sistema“, – sako I. Beinoravičienė.

Tarptautinei „Rewe“ grupei priklausantis prekybos tinklas „Iki“ Lietuvoje veikia nuo 1992 metų ir yra vienas didžiausių mažmeninės prekybos tinklų. Tarp didžiausių šalies darbdavių esanti bendrovė yra įdarbinusi apie 5,5 tūkst. darbuotojų. „Iki“ Vilniuje atidaręs penkias autonomines parduotuves. Prekybos tinklas taip pat valdo prekių pristatymo į namus startuolį „LastMile“ ir nuosavo prekės ženklo elektroninę parduotuvę.