Kaip rūpintis kapais atvėsus orams? Atminkite šiuos patarimus – neturėsite daug vargo

2023-10-30
Kapų žvakė, pirkta su nuolaida, tarp viržių

Nors artėjančios Vėlinės – metas prisiminti ir pagerbti artimuosius, tačiau prasidėję pirmieji šalčiai neišvengiamai priverčia susimąstyti ir apie tai, kaip kapus paruošti vėsiajam sezonui. „Iki“ augalų skyriaus darbuotojos Vestos Paukštelo teigimu, tereikia žinoti kelias taisykles, kokius nebrangius augalus rinktis ir kaip pasirūpinti skintomis gėlėmis. Tuomet kapavietės gražios ir tvarkingos be didelių išlaidų bei pastangų išliks ilgiau. 

Dominuoja gyvos gėlės

Vėlinių laikotarpiu daugelis žmonių lanko išėjusių artimųjų poilsio vietas – vieni čia laiko nepraleidžia daug ir pasirūpina tik žvakių pakeitimu, kitiems tai gali būti ir kelių valandų darbas ravint, sodinant gėles ar genint ilgamečius augalus. Pasak prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės Vaidos Budrienės, žmonės vis dažniau renkasi skintas bei vazonines gėles vietoje dirbtinių puokščių. 

„Pastebime, kad daugiau žmonių atsigręžia į natūralumą ir ekologiją – spalio pabaigoje ir lapkričio pirmomis dienomis labai padidėja skintų bei vazoninių gėlių paklausa. Tai rodo, kad pirkėjai kapų apželdinimui renkasi gyvus augalus, dažnai įsigija ir tokius, kurie tarnaus iki pat kito sezono ar dar ilgiau. Kasmet klientų krepšelyje itin mėgstamos išlieka skintų bei sodinti tinkamų chrizantemų puokštės – paprastai būtent šioms gėlėms Vėlinių savaitę taikomos specialios nuolaidos, tad pardavimai išauga keliskart“, – pasakoja V. Budrienė.

Tinkamai pasirūpinkite skintų gėlių kotais 

Prieš pradedant tvarkyti kapus, svarbu įsivertinti, kaip įrengta kapavietė. Jeigu ji dengta granito plokštėmis, ją paruošti šaltajam sezonui ilgai netruks. Pakaks nušluoti nukritusius lapus ir plokštes nuvalyti drėgnu skuduru, kad neliktų dulkių. Jeigu kapas įrengtas netoli medžio, jis gali pareikalauti kruopštesnio valymo – nukritę ir sudrėkę lapai ar spygliai gali išskirti natūralų dažą, todėl valymui gali tekti panaudoti specialių valiklių. 

„Tokios kapavietės paprastai puošiamos skintomis gėlėmis, kurios merkiamos į vazas. Tam, kad šios gėlės tarnautų ilgiau, jų kotus būtina pakirpti įstrižai, naudojant aštrias žirkles – taip gėlės geriau pasisavins vandenį. Taip pat nepamirškite nuskabyti lapų, esančių ant kotų. Kadangi vanduo nebus keičiamas itin dažnai, tai padės sustabdyti vandens rūgimo procesą“, – pataria „Iki“ augalų skyriaus darbuotoja V. Paukštelo. 

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad skintas gėles geriausia pirkti prieš pat lankantis kapuose – taip gėlės patirs mažiau temperatūros skirtumų ir akį džiugins ilgiau. 

Vazoninės gėlės – svarbu žinoti, kurias rinktis

Renkantis vazonuose ar žemėje pasodintas gėles, galite pasitelkti fantaziją – užtenka žinoti, kokius augalus rinktis, kad priežiūros reikėtų kuo mažiau. 

V.Paukštelo rekomenduoja kelias gėlių rūšis, puikiai tinkančias kapų puošybai vėlyvą rudenį. Šie augalai nereikalaus daug priežiūros, o kapavietė atrodys tvarkinga ilgiau.   

  1. Viržiai. Šios gėlės ne tik gražiai atrodo rudenį, tačiau yra ir itin praktiškos. Atėjus sezonui, vieno tokio augalo kaina parduotuvėje siekia vos kelis eurus, tad kapų puošyba viržiais daug išlaidų nereikalaus. Be viso to, šios gėlės puikiai atrodo kapuose – baltos, violetinės, bordo spalvos suteikia kapui išskirtinumo, yra ramios ir gamtiškos. 
  2. Chrizantemos. Tai itin puošniai žydinčios vienmetės gėlės, kurios tampa labai populiariu pasirinkimu Vėlinių laikotarpiu. Nors gėlės gan lepios, tačiau kelių laipsnių šaltį tikrai iškęs. Dėl  įvairių spalvų ir formų įvairovės itin mėgstamos kapų puošime – su šiais augalais galite kurti ir įvairias kompozicijas, rinktis skirtingas jų spalvas. 
  3. Astrai. Tai vienos populiariausių gėlių kapavietėse. Žmonių jos mėgstamos dėl to, nes yra daugiametės ir žydi būtent Vėlinių metu, kai kitos gėlės jau paprastai žiedus būna numetusios. Ypatingos ir dėl savo spalvų gausos, tad rinktis tikrai bus iš ko. Šios gėlės nėra lepios – jos gerai ištveria šalnas ir nėra išrankios dirvožemio sąlygoms, tad bus puikus pasirinkimas kapams. 
  4. Šilokai. Dar vienas daugiametis augalas, išsiskiriantis savo nereiklumu ir paprasta priežiūra. Šis augalas puikiai tiks tiems kapams, kurie apsupti medžių ir negauna daug saulės šviesos – tokios sąlygos šilokams netrukdo žydėti ir rudenį. Tik tam, kad taip įvyktų, renkantis dėmesį reikia atkreipti į veislę, nes kai kurie šilokai žydi tik vasarą. Net jeigu ir išsirinkite ne tą veislę – šios gėlės gerai atrodo ir nežydinčios, o pavasarį želti pradeda gan anksti.  
  5. Kadagiai. Laiko patikrintas, nelepus ir mažai priežiūros reikalaujantis spygliuotis, kuris puikiai atlaikys šalnas. Tinkamiausias kapams – gulsčiasis kadagys, kadangi tankiu kilimu padengs kapo žemės paviršių. Auga gan sparčiai, todėl atėjus pavasariui gali tekti pakirpti šakas, tačiau kadagiai gerai atrodo ištisus metus – kapui suteikia subtilumo, rimties bei nereikalauja daug išlaidų priežiūrai.