Ką dar gaminti iš salotų: atraskite netikėtus žalumynų skonius ir rūšis

2019-03-28
Ką dar gaminti iš salotų: atraskite netikėtus žalumynų skonius ir rūšis

Eksperimentuokite: salotų traškučiai, suktinukai ir kepti opusai

Ne vienerius metus populiarumo viršūnėse karaliauja gražgarstės, kitaip dar žinomos kaip rukola. Pasak V. Juodkazienės aštroko skonio pienių lapus kiek primenančios gražgarstės ne tik puikiai papildo įvairias lapines salotas, bet puikiai tinka šaltoms sriuboms, picoms ar net košėms gardinti.

„Pamėginkite elektriniu trintuvu sutrinti gražgarstes su alyvuogių aliejumi ir druska – gausite nuostabų padažą, tinkantį įvairiausiems patiekalams. Šį padažą taip pat galima užsišaldyti ledo kubelių formelėse, kad po ranka visuomet rastumėt šį tą pikantiško“.

Kita lietuvių meniu vis dažniau papildanti salotų rūšis – lapinis (kale) kopūstas. „Šis garbanotasis kopūstas neretai atsiduria glotnučiuose, nes yra itin vertinamas dėl didelės geležies, kalcio, vitaminų A, C, K koncentracijos, tačiau puikiai tinka ir sriubose ar omletuose. Bene įdomiausias būdas kaip panaudoti šio kopūsto lapus – tai jų traškučiai. Nuskabytus nuo koto lapus galima drąsiai šauti į įkaitintą orkaitę, prieš tai pašlaksčius alyvuogių aliejumi bei pagardinus druska ir pipirais. Po 20 minučių kepimo lapeliai išdžius ir taps nuostabiu užkandžiu“, – pataria V. Juodkazienė.

Puikiu pasirinkimu gardinant makaronų, šviežių vaisių ir daržovių patiekalus yra salotinė sultenė arba „Macha“. „Sultenė turi sviestinį skonį, ji puikiai tinka griežti pirmuoju smuiku salotose, taip pat papuošti sumuštiniams. Rekomenduoju išmėginti netradicinį graikiško jogurto, mėtų ir sultenės padažą. Sumaišius šiuos ingredientus ir atšaldžius šaldytuve, galėsite mėgautis puikaus skonio pagardu, tinkančiu ir ant duonos, ir šalia mėsos ar žuvies“, – žada maisto ekspertė.

Dar vienas dažnas lietuvaičių pasirinkimas jau klasika vadinamosios aisbergo salotos. Šią kopūsto gūžę puošia blizgūs, tarsi šaldyti lapai. „Šis kopūstas dažnai atsiduria įvairiuose salotų receptuose, maišomas su įvairiais padažais. Maistine prasme jis nelabai turtingas – daugiau kaip 90 proc.  šių salotų sudaro vanduo. Vis tik kinų ir prancūzų virtuvėje aisbergo salotos dažnai pateikiamos netradiciškai – yra kepinamos. Jei norite tai išmėginti namuose, rekomenduoju plautus ir nusausintus salotų lapus 10 min. pakepinti ant tyro alyvuogių aliejaus, įpilant šiek tiek sojų padažo arba daržovių sultinio. Pagardinus druska ir pipirais, kepintos salotos gali būti puikiu garnyru“, – įsitikinusi V. Juodkazienė.

Stambiais ir minkštais lapais pasižyminčiais „Gentile“ salotas maisto ekspertė siūlo panaudoti kaip lavašo alternatyvą, į vidų sukant avokado, morkų, cukinijų juosteles, maišant su tunu ar kiaušiniu bei pagardinant majonezu. „Šie lapai itin gaivūs, į vidų galima dėti pačius įvairiausius priedus, derinti skirtingus skonius: pradedant grikiais su avinžirniais, baigiant kepintos mėsos gabalėliais su čili“.

Pirkėjų simpatijos – netradicinėms salotoms

Pasiteiravus IKI komunikacijos vadovės Bertos Čaikauskaitės, kokios salotos dažniausiai atsiduria pirkėjų krepšeliuose, atstovė teigia, jog pastebimai auga retesnių rūšių populiarumas. „Jei ankščiau žmonės rinkdavosi paprastas salotas vazonėlyje arba pekininį kopūstą, tai šiai dienai pasirinkimo racionas gerokai prasiplėtė. Manau, tai iš dalies lemia pakitęs tautiečių požiūris į mitybą ir sveiką gyvenseną, žmonės imliau eksperimentuoja ir išbando naujus skonius. Keičiasi ir pati maisto kultūra, siūloma daugiau netradicinių receptų, tad ir salotos išbandomos įvairios: spalvingosios „Radicchio“, egzotiškasis kale kopūstas, gaiviosios sultenės ar išskirtinio skonio gražgarstės“.

B. Čaikauskaitės teigimu, per metus IKI parduotuvėse pirkėjams pasiūloma apie 40 skirtingų salotų rūšių. „Ankščiau salotų perkamumas gerokai šokteldavo žiemą, o šiltuoju metų laiku kiek aprimdavo, tačiau pastaraisiais metais stebimos augimo tendencijos. Tai vėlgi lemia atsakingesnis požiūris į mitybą, rūpinimasis subalansuotu racionu“, – teigia pašnekovė