„Iki“ tęsi pažadą: nebeprekiauja gyva žuvimi

2020-05-13
„Iki“ tęsi pažadą: nebeprekiauja gyva žuvimi

Šių metų pradžioje davęs pažadą atsisakyti gyvos žuvies pardavimų, prekybos tinklas „Iki“ jau baigia išmontuoti visus akvariumus. Šią savaitę planuojama juos baigti išmontuoti visose parduotuvėse. „Iki“ yra pirmasis prekybos tinklas Lietuvoje, visiškai nutraukęs prekybą gyva žuvimi. 

Indrė Baltrušaitienė, „Iki“ komunikacijos vadovė, teigia, kad atsisakyti prekybos gyva žuvimi buvo nuspręsta prieš kelerius metus. Nuo 2016 m. prekybos tinklo parduotuvėse nuosekliai mažinamas gyvų žuvų akvariumų skaičius, jie taip pat nebeįrenginėjami naujose ir rekonstruojamose parduotuvėse.

„Sprendimą atsisakyti prekybos gyva žuvimi lėmė tai, kad mums rūpi gyvūnų gerovė. Mums taip pat svarbi šiai temai neabejingų pirkėjų ir gyvūnų gerove besirūpinančių organizacijų nuomonė, todėl mūsų parduotuvėse nebeliko nei vieno akvariumo. Pirkėjams siūlome platų aukštos kokybės atvėsintos žuvies asortimentą, todėl esame tikri, kad jie ras, iš ko pasirinkti“, – sako I. Baltrušaitienė. 

Gyvų karpių nebeužsakoma nuo balandžio vidurio, o produkcija galutinai baigta išparduoti pirmosiomis gegužės dienomis. Gyvos žuvies pardavimai per metus sudarė apie 15 proc. atvėsintos ir atitirpintos žuvies prekybos. Pasak „Iki“ komunikacijos vadovės, pirkėjų poreikiai ir toliau liks patenkinti – nuo balandžio pabaigos atvėsintos žuvies asortimentas yra papildytas skrostais karpiais ir jų gaminiais.

Meda Simanavičiūtė,organizacijos „Tušti narvai“ atstovė ir kampanijos „Padėk žuvims“ organizatorė, viliasi, kad šis žingsnis taps įkvepiančiu pavyzdžiu kitiems prekybos tinklams.

„Ši praktika vis rečiau sutinkama kitose šalyse, pavyzdžiui, Estijoje ir Latvijoje gyva žuvimi neprekiaujama, neskaičiuojant vienetinių išimčių, o kaimyninėje Lenkijoje akvariumus tebeturi vos keli prekybos tinklai. Labai vertiname, kad vienas iš didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų ėmėsi lyderystės atsisakant nebūtinos prekybos gyva žuvimi. Tikimės, kad „Iki“ žengtas pirmasis žingsnis paspartins procesus visoje rinkoje ir bus greičiau atsisakyta gyvų žuvų pardavimo“, – sako M. Simanavičiūtė. 

2016 metais, kai „Iki“ pradėjo mažinti gyvų žuvų akvariumų, jie buvo įrengti 88 prekybos tinklo parduotuvėse. 2018 m. pabaigoje akvariumai buvo 74, 2019 m. pabaigoje – 67 parduotuvėse. 2020 m. pradžioje jų buvo likę 61 parduotuvėje, o šią savaitę jie baigiami galutinai išmontuoti visame prekybos tinkle.