„Iki“ programai „Zipio draugai“ jau suteikė 267 tūkst. eurų paramos
Vienas pagrindinių prekybos tinklo „Iki“ keliamų prioritetų – konkrečiais veiksmais prisidėti prie bendruomenių gerovės ir atsakingai rūpintis, kad ir mažiausi visuomenės nariai turėtų plačias galimybes emocinius gebėjimus. Todėl „Iki“ 14 metų yra programos „Zipio draugai“ generalinis rėmėjas – nuo 2007 m. programai jau suteikta daugiau kaip 267 tūkstančiai eurų paramos. Šios programos tikslas – padėti 5–7 metų vaikams įgyti socialinių bei emocinių sunkumų įveikimo gebėjimų, siekiant geresnės vaikų emocinės savijautos.
„Suprantame, kaip svarbu suteikti vaikams galimybes ne tik mokytis akademinių dalykų, bet ir išmokti atpažinti savo emocijas, įveikti kasdienius emocinius sunkumus. Todėl prisidedame prie programos „Zipio draugai“, kad padėtume sutelkti vienas kitą palaikančių vaikų bendruomenę, prisidėtume ugdant vaikų empatiją, mokant juos konstruktyvaus bendravimo būdų, susirasti draugų, teikti paramą kitiems ir priimti kitų pagalbą“, – sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Programos „Zipio draugai“ ekspertė prof. dr. Ona Monkevičienė pasakoja, kad programa Lietuvoje vykdoma jau 20 metų. Kasmet programoje dalyvauja apie 18 tūkst. vaikų, apie 1 tūkst. pedagogų iš maždaug 600 ugdymo įstaigų iš visų Lietuvos apskričių. Programa įgyvendinama lietuvių, lenkų ir rusų kalbomis.
„Atpažinti ir kalbėtis apie savo jausmus yra itin svarbu. Taip pat ne mažiau svarbu to mokyti vaikus nuo pat mažens. Todėl pradėjome taikyti „Zipio draugų“ programą. Ji sukurta taip, kad joje dalyvaudami vaikai išmoktų įveikti kasdienius emocinius sunkumus: atstūmimą, vienatvę, patyčias ar priekabiavimą, sunkius pokyčius. Skatiname vaikus atpažinti jausmus, apie juos kalbėtis, ieškoti būdų sunkumams įveikti, kreiptis paramos, pagalbos“, – sako prof. dr. O. Monkevičienė.
2000 m. pradėjus taikyti „Zipio draugų“ programą mūsų šalies ugdymo įstaigose, buvo atlikti nepriklausomi programos poveikio vaikui tyrimai. Jie patvirtino programos įtaką vaikų gebėjimams įveikti kasdienius emocinius sunkumus: programoje dalyvavę vaikai naudojo veiksmingesnius ir įvairesnius sunkumų įveikimo būdus, pasižymėjo geresne savikontrole. Interviu su vaikais atskleidė, kad programoje dalyvavusių vaikų įgyti sunkumų įveikimo gebėjimai ir savikontrolė per metus gerėjo ir toliau, jiems jau nedalyvaujant programoje.
Taip pat dalyvaujant programoje labai padidėjusi vaikų empatija išliko nepakitusi per metus, kai vaikai programoje jau nedalyvavo. Tyrimų rezultatai dar labiau sustiprino ryžtą siekti, kad programa „Zipio draugai“ būtų prieinama kuo daugiau vaikų mūsų šalyje.
„Praėjo jau dvidešimt metų, kai mes dirbame, siekdami sudaryti sąlygas vaikams ir suteikti priemones pedagogams ugdyti vaikų socialinius ir emocinių sunkumų įveikimo gebėjimus. Visus šiuos metus įkvepia dirbti vaikai, besidalijantys savo džiaugsmais ir liūdesiu. Taip pat įkvepia pedagogai, kurie metai iš metų įgyvendina šias programas savo ugdytinių grupėse ar klasėse. Kartu esame dėkingi ir rėmėjams, kurių dėka šią programą galime tęsti ir toliau“, – sako prof. dr. O. Monkevičienė.