„Iki“ laiku atliktos investicijos į inovatyvius tvarumo sprendimus prisideda prie ženkliai mažesnio energijos vartojimo

2022-10-24

Artėjant žiemai ir tiek gyventojams, tiek verslo įmonėms svarstant, kaip būtų galima sumažinti energijos vartojimą ir sąskaitas už elektrą, „Iki“ strategijos vystymo ir tvarumo vadovas Kęstutis Vaškevičius sako, kad laiku atlikti namų darbai – investicijos į tvarumo sprendimus – prekybos tinklui „Iki“ padėjo per 3 metus padėjo sumažinti energijos vartojimą net penktadaliu.

„Į tvarumo sprendimus „Iki“ investuoja nuolat, todėl dabartiniai iššūkiai nėra tokie baisūs, kokie galėtų būti. Dar 2015 m. pradėjome keisti apšvietimą į modernesnį ir tvaresnį, po kurio laiko ėmėme keisti šaldymo įrangą ir diegti išmanią pastatų valdymo sistemą. Skaičiuojame, kad investicijos į tvarumo sprendimus per 3 metus padėjo mums sumažinti energijos vartojimą net 20 procentų per parduotuvės kvadratinį metrą“, – sako K. Vaškevičius.

Pasak „Iki“ strategijos vystymo ir tvarumo vadovo, vienas iš sprendimų, padedančių itin ženkliai taupyti energijos suvartojimą – išmani pastatų valdymo sistema. Ji pradėta diegti 2021 m. Išmani pastato valdymo sistema padeda realiuoju laiku matyti tiek energijos, tiek elektros, tiek vandens vartojimą. Ji valdoma nuotoliniu būdu ir iškilus probleminei situacijai leidžia kelių mygtukų paspaudimu ją išspręsti.

„Šiuo metu pastatų valdymo sistema įdiegta maždaug penktadalyje parduotuvių. Duomenys rodo, kad ji padeda sutaupyti apie 15 proc. energijos vartojimo. Planuojame ir toliau investuoti į šios sistemos diegimą ir per kelerius metus ją įdiegti visose „Iki“ parduotuvėse“, – sako K. Vaškevičius.

K. Vaškevičius pateikia ir pavyzdį – parduotuvėje temperatūrai palikus keliais laipsniais, nuotoliniu būdu ją paprasta sureguliuoti. Tai patogu ir užtikrina komfortišką jauseną tiek tuo metu parduotuvėje besilankantiems pirkėjams, tiek parduotuvės darbuotojams. Tačiau svarbiausia, kad toks nuolatinės temperatūros palaikymas padeda taupyti energijos išteklius.

Apšvietimo modernizavimas

Dar vienas tvarumo sprendimas, padedantis sumažinti energijos naudojimą, – apšvietimo keitimas į modernesnį ir tvaresnį LED apšvietimą. Šiuo metu LED apšvietimas LED apšveitimas jau yra įdiegtas 95 proc. parduotuvių, planuojama iki kitų metų galo užbaigti jį diegti.

Iki apšvietimo sistemos modernizavimo, šviesa buvo įjungiama ir išjungiama paprasčiausiais jungikliais – darbuotojai įjungdavo ir išjungdavo apšvietimą jungtuku tiek parduotuvėse, tiek darbo patalpose.

Modernizuojant apšveitimą nuo 2021 metų įrengiami būvio davikliai, padedantys eliminuoti žmogiškąjį kontaktą – jei žmogus yra patalpoje, elektra įsijungia automatiškai. Gamybinėse patalpose nesant žmonių, apšvietimas automatiškai išsijungia. Lauke ir parduotuvių salėse apšvietimas valdomas nuotoliniu būdu. Jis įjungtas į nuotolinio valdymo sistemą.

„Perėjus nuo seno apšvietimo prie taupesnio ir tvaresnio LED apšvietimo, vienoje parduotuvėje sutaupoma maždaug 40–50 proc. elektros sąnaudų apšvietimui, atsižvelgiant į parduotuvės dydį. Taip pat matome, kad pakeitus LED apšvietimą ir įdiegus išmanią pastato valdymo sistemą, sutaupoma dar nuo 15 iki 20 proc. energijos apšvietimui“, – teigia „Iki“ strategijos vystymo ir tvarumo vadovas.

Investicijos į šaldymo įrangos keitimą atsipirko su kaupu

Daugiau energijos parduotuvėse suvartoja šaldymo įranga. Ji veikia kiaurą parą ir joje palaikoma ta pati temperatūra visą laiką, kad būtų užtikrinama aukščiausia joje laikomų produktų kokybė. Pasak K. Vaškevičiaus, anksčiau šaldymo įranga sudarydavo apie 60 proc. bendro parduotuvės sunaudojamo energijos kiekio. Pakeitus šaldymo įrangą į modernesnę ir tvaresnę, energijos suvartojimas sumažėjo iki 48 proc.

Šiuo metu šaldymo įranga yra pakeista 136 „Iki“ parduotuvėse iš 234 tinklo parduotuvių. Planuojama ją atnaujinti visose parduotuvėse per  ateinančius 3 metus.