Devyni plastiko gyvenimai: „Iki“ pataria atsakingiau naudoti ir kruopščiai perdirbti

2022-07-26
Devyni plastiko gyvenimai: „Iki“ pataria atsakingiau naudoti ir kruopščiai perdirbti

Šiuo metu pasaulyje per metus pagaminama beveik 500 mln. tonų plastiko. Europos Komisijos duomenimis, ES šalyse jo perdirbama tik 25 proc., o pasaulyje – vos 10 proc. Nuolat tvarumo tikslų siekiančio prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė sako, kad vartotojus taip pat kviečia elgtis atsakingai ir daryti viską, kad plastiko butų naudojama kuo mažiau, o jau naudojamas tarnautų kuo ilgiau ir vėliau būtų perdirbtas.

Nors kalbant apie aplinkos taršą dažnai įsivaizduojame, kad didžiausias teršėjas – pramonė ir vienas žmogus negali nieko pakeisti, tai ne visai tiesa. Europos Komisijos duomenimis, net 40 proc. plastiko yra panaudojama pakuotėms, tarp jų – įvairiems prekių maišeliams. 

„Neabejoju, kad vieną dieną mūsų gyvenime tokio plastiko, kokį naudojame dabar, neliks, tik tai neįvyks per dieną, o problemą turime jau dabar. Elektromobiliai irgi per vieną dieną nepakeitė transporto sistemos, bet tai nereiškia, kad neturime stengtis. Jau šiandien galime daryti viską, kad aplinkoje paliktume kuo mažesnį jo pėdsaką“, – sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Prekybos tinkle „Iki“ jau dabar visi plastikiniai prekių maišeliai bei plastikiniai daugkartiniai prekių maišeliai yra pagaminti tik iš perdirbto plastiko. Tačiau tai – tik ledkalnio viršūnė, į ką naujuose gyvenimuose pavirsta plastikas: nuo įvairių plastikinių automobilių ar mechanizmų detalių, statybinių medžiagų iki vienetinių aukštosios mados drabužių, mat iš perdirbto plastiko gaminami ir įvairūs audiniai, baldų ar vaikų žaidimų aikštelių įrangos. Perdirbto plastiko dalių yra kone kiekviename mobiliajame įrenginyje, kuriuo naudojamės.

„Prekybos tinklas glaudžiai bendradarbiauja su plastiką perdirbančiomis įmonėmis ir perduoda joms atidžiai išrūšiuotas atliekas, taip pat ir plastikines vaisių bei daržovių pakuotes, kad būtų užtikrinamas jų perdirbimas ir ilgesnis žaliavos panaudojimo laikas. Nuo šių metų balandžio išvis atsisakėme juodo plastiko kulinarijos gaminių pakuotėse, nes jo perdirbimas ir antrinis panaudojimas yra itin sudėtingas ne tik dėl šio plastiko sudėties, bet ir dėl to, kad jį sunkiai identifikuoja rūšiavimo įrenginiai“, – pasakoja V. Budrienė.

Duomenys rodo, kad prekybos tinkle plastikinių maišelių poreikis tolydžio mažėja. Didžiausio dydžio maišelių poreikis per metus krito 8,5 proc., traukiasi ir kitos plastikinės pakuotės naudojimas. „Pirkėjai vis mieliau renkasi siūlomas alternatyvas – popieriniais bei daugkartiniais įvairių paskirčių maišeliais. O mažojo formato „IKI Express“ parduotuvėse plastikinių produktų maišelių išvis neturime“, – sako komunikacijos vadovė.

Pasak „Iki“ remiamo Klimato muziejaus komunikacijos vadovės Miglės Vasiliauskaitės, šiuo metu plastiko atliekos – viena opiausių aplinkosaugos problemų. „Plastikas, labai sunkiai ir vos kelis kartus perdirbamas produktas, kuris galutinai nesuyra, tik sudyla į mikroplastiko daleles. Jos jau randamos Arktyje, žuvų organizmuose, augaluose ir net žmogaus ląstelėse. Mes kasdien suvalgome didesnę ar mažesnę porciją mikroplastiko ir dalis jo nepasišalina iš organizmo, o sukelia įvairias sveikatos problemas“, – pasakoja M. Vasiliauskaitė.

Pasak specialistės, esant tokiam plastiko paplitimui, labai svarbi kiekviena iniciatyva leidžianti suvartoti jo kuo mažiau, o jau esantį perdirbti į kitus gaminius, kad jo kiekis pasaulyje didėtų kuo lėčiau.

„Plastikas yra ilgaamžė ir labai patvari medžiaga, tinkama daugybei pramonės sričių, tačiau maisto pakavimas nėra viena jų. Argi turėtume naudoti medžiagą, kuri gali likti tvirta iki 500 metų vienkartinei pakuotei? Turime iš pagrindų permąstyti savo vartojimą ir jau šiandien imtis individualių veiksmų: nebepirkti naujų vienkartinio plastiko maišelių ir naudoti jau turimus, taip pat rinktis medžiaginius maišelius, kuriuos itin lengva pasisiūti namuose pernaudojant senas medžiagas“, – pataria M. Vasiliauskaitė.

2021-aisiais „Iki“ parduotuvių tinklas perdirbti atidavė beveik pusę milijono kilogramų rūšiuoto plastiko. Tuo tarpu plastikinių pirkinių maišelių, kurie gaminami tik iš perdirbto plastiko, užsakyta mažiau nei 300 tūkst. kg.