14 daržovių ir vaisių, kurie vaikams suteikia „supergalių“

2018-10-01

Apie daržovių naudą primins superherojai

Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė sako, kad paskatinti vaikų ir daržovių  draugystę jau ne pirmus metus siekiama vykdant „Sodinčiaus“ socialinės atsakomybės projektą. Viena iš šiųmečių prekybos tinklo įgyvendinamo projekto iniciatyvų – vaikams sukurtos specialios užkandžių dėžutės su daržovių-herojų atvaizdais. Ant šių „Sveikatronais“ pavadintų dėžučių puikuojasi skirtingos superherojais paverstos daržovės ir vaisiai – morka, obuolys, brokolis, avietė, pomidoras. Jiems suteikti ir atitinkami vaikų dėmesį patraukiantys vardai, pavyzdžiui, „Obolinatorius“ ar „Morkatronas“.

„Šių dėžučių tikslas – padėti tėveliams ugdyti tinkamus savo vaikų mitybos įpročius, leisti mažiesiems patraukliu būdu susipažinti su skirtingomis sodo ir daržo gėrybėmis ir jų nauda. Jos ne tik tinka užkandžiams susidėti, bet vėliau iš jų galima išsikirpti kaukę su daržovės-herojės atvaizdu. Taigi tokiu būdu yra skatinama ne tik sveikesnė vaikų mityba, tačiau ir bendros veiklos su tėveliais“, – pasakoja B. Čaikauskaitė.

Daržo ir sodo gėrybės, kurias verta dėti į vaiko užkandžių dėžutę:

Pomidorai

Anot mitybos poveikio sveikatai tyrėjos Aidos Matulevičiūtės, pomidorai yra viena tų daržovių, kurias galima derinti su bet kuo, o taip pat valgyti vienas. Vaikai paprastai ypač mėgsta mažuosius vyšninius ir vynuoginius pomidorus. Jų, kaip ir įprastų pomidorų, sudėtyje yra daug geležies ir likopeno, kuris yra natūralus antioksidantas. Taigi pomidorai stiprina vaiko organizmą.

Brokoliai

Kita mažiems ir dideliems naudinga daržovė – brokolis. A. Matulevičiūtės teigimu, brokoliai turi daug angliavandenių, baltymų, B grupės vitaminų ir mineralų. Brokoliai, pasak mitybos poveikio sveikatai tyrėjos, yra tikri individualistai, todėl patiekiant vaikams patartina jų nemaišyti su kitomis daržovėmis. Geriausia brokolius supjaustyti ir pateikti šviežius – vaikams turėtų patikti jų traškumas.

Paprikos

„Paprikose gausu vitaminų A ir E, taip pat ir geležies, kuri stiprina imuninę sistemą. Paprastas patarimas tėveliams būtų paprikas sutrinti ir jomis paskaninti sriubas. Tam, kad mažųjų neatstumtų intensyvokas paprikų skonis, jų dėti reikėtų tiek, kad šių daržovių skonis būtų vos juntamas“, – sako A. Matulevičiūtė.

Obuoliai

„Supergalių“ vaikams suteikti gali ir paprasčiausi obuoliai. Anot A. Matulevičiūtės, šios sodo gėrybės yra vitamino C šaltinis. Geras būdas obuolius pateikti vaikams – iškepti orkaitėje ir vėliau sutrinti į saldžią tyrelę, kurią galima paskaninti įvairiais trintais džiovintais vaisiais.

Apelsinai

Kaip ir kiti citrusiniai vaisiai, apelsinai yra puikus vitamino C šaltinis. A. Matulevičiūtės teigimu, mažiesiems tikriausiai labiausiai patiks šviežios apelsinų sultys. Be to, apelsinai yra puikūs morkų kompanionai, todėl išspaustas sultis galima maišyti su jomis.

Mandarinai

Mandarinuose taip pat yra gausu vitamino C. A. Matulevičiūtė šiuos vaisius vaikams rekomenduoja patiekti išskaidžius skiltelėmis ir sudėjus jas į vaisių salotas. Savo ruožtu šias galima pagardinti  nesaldintu jogurtu arba laktozės neturinčiu sojų jogurtu.

Agurkai

„Agurkuose gausu vitaminų C ir B, taip pat žmogaus organizmui taip reikalingo vandens. Vienas iš būdų agurkus pateikti vaikams – supjaustyti juos griežinėliais ir duoti mažiesiems skanauti su įvairiais padažais“, – pataria A. Matulevičiūtė.

Traškios morkytės

Traškios morkytės – puikus užkandis, kuriam atsispirti dažnai negali ne tik mažieji, bet ir suaugusieji. O ir bandyti atsispirti tikrai neverta. A. Matulevičiūtės teigimu, morkose yra gausu karoteno vitaminų, iš kurių organizmas prireikus gamina vitaminą A. Morkytes galima valgyti su įvairiais padažais, o tam labai tinka mėgstamas jogurtas.

Kriaušės

Savų supergalių, anot A. Matulevičiūtės, turi ir kriaušės. Jose gausu ląstelienos, vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Šie vaisiai laikomi natūraliu energijos šaltiniu. Taigi, jei vaikas pristigo energijos ar nuotaikos, ant lėkštutės galima supjaustyti kelias kriaušes ir duoti mažajam paskanauti.

Avietės

Anot A. Mutelevičiūtės, ne tik daržovė ir vaisiai, bet ir uogos yra naudingos vaikams. Be to, priešingai nei kai kurios daržovės, uogos vaikų dažnai yra tikrai mėgiamos. Viena iš naudingų uogų rūšių yra avietės. Mitybos poveikio sveikatai tyrėjos teigimu, avietės yra vitamino C ir skaidulų šaltinis. A. Matulevičiūtė pataria šias uogas naudoti kaip įvairaus maisto papuošimus, mat vaikams dažniausiai patinka aviečių spalva ir forma.

Šilauogės

A. Matulevičiūtė pažymi, kad šilauogėse yra gausu kalcio, geležies ir liuteino. Šios uogos yra artimos mėlynių giminaitės, todėl mažiesiems turėtų itin patiks šilauogių glotnučiai ar šiomis uogomis pagardinti blyneliai.

Braškės

Braškės yra dar vienas puikus vitamino C ir geležies šaltinis. Jas A. Matulevičiūtė siūlo vaikams pateikti šviežias arba su pienu, o jei norisi daugiau saldumo – papildomai įdėti įvairių džiovintų vaisių.

Vynuogės

Dažno mėgstamose vynuogėse, mitybos poveikio sveikatai tyrėjos teigimu, yra daug resveratrolio, kuris natūraliai stiprina žmogaus imuninę sistemą. Anot A. Matulevičiūtės, vynuogės puikiai tinka vaisių salotoms, pagardintoms nesaldintu jogurtu.