Net ir jeigu prisižiūrite svorį ar norite naudoti mažiau glitimo, skaniais kepiniais vis tiek galima pasimėgauti. Aromatingas, drėgnas ir visai lengvai iškepamas pyragas neapsunkins ir kišenės, nes jam reikės paprastų ingredientų: užsilikusio prinokusio banano, saujelės riešutų ir gaiviai saldžių slyvų. Šių kaulavaisių sezoną jau galima laikyti pradėtu, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Nors ant medžių slyvos dar noksta, tačiau jau mėlynuoja parduotuvėse.
„Šviežios slyvos – lietuvių be galo mėgstamos ir išties pasiilgtos. Tą rodo ir pirkėjų elgesys: pasiūlius pirmųjų šviežio derliaus vaisių, slyvos akimirksniu pradėjo keliauti į pirkinių krepšelius. Lietuvoje dėl gamtinių sąlygų jų dar lūkuriuojant, iš kaimyninės Lenkijos ūkių vos per dieną jau atkeliauja sunokusios, saldžios mėlynosios slyvos, kurios džiugina ir gera kaina“, – sako G. Kitovė.
Kaip slyvas laikyti namuose
Kaupsis seilės ne tik matant akcijas slyvoms, bet ir svajojant apie patiekalus su jomis. Juk slyvos yra tikras gamtos lobis, kurio istorija siekia tūkstantmečius. Šie vaisiai buvo vertinami dar senovės Romoje ir Kinijoje, kur juos naudojo ne tik kaip delikatesą, bet ir kaip vaistinį augalą.
„Ir dabar jos vertinamos kaip puikus vitaminų A, C ir K šaltinis, taip pat yra gausios skaidulų ir antioksidantų. Be to, slyvose nedaug kalorijų ir daug vandens, tad jomis užkandžiauti galima be sąžinės graužaties. Žinoma, jų valgyti reikėtų su saiku, nes ne viena karta žino apie didelio jų kiekio poveikį viduriams. Saikas ir įvairovė apskritai yra sveikos mitybos pagrindas, todėl į savo racioną verta įtraukti ne tik slyvų, bet ir kitų šviežių sezoninių vaisių, uogų“, – primena „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
Kad slyva būtų ne tik sveika, bet ir itin skani, svarbiausia žiūrėti į jų šviežumą ir kokybę. Renkantis slyvas parduotuvėje, svarbu atkreipti dėmesį į jų išvaizdą ir kvapą. Tobulai prinokusios slyvos turėtų būti šiek tiek minkštos, bet ne per daug, o jų odelė turėtų būti lygi ir be jokių minkštų dėmių ar įtrūkimų. Tiesa, nedidelių sukietėjusių žievelės tobulumų baimintis nereikia. O jei slyvos skleidžia malonų aromatą, paimtos į ranką atrodo gana sunkios, tai rodo, kad jos yra prinokusios ir skanios.
„Slyvų laikymas namuose taip pat turi savo subtilybių. Jeigu jas dar norite šiek tiek panokinti, palikti ant spintelės, tačiau toliau nuo saulės spindulių ir šilumos šaltinių. O jei norite, kad jos ilgiau išlaikytų savo šviežumą, dėkite į šaldytuvą. Tačiau, prieš valgydami ar naudojant kulinarijoje, leiskite joms dar pastovėti kambario temperatūroje, kad jų skonis atsiskleistų visu grožiu“, – pataria J. Sabaitienė.
Dera ne tik desertuose, bet ir mėsos, vištienos patiekaluose
Kulinarijoje slyvos yra tikras universalumo simbolis. Jos puikiai tinka tiek desertams, tiek mėsos patiekalams bei salotoms. Iš slyvų galima gaminti džemus, kompotus, pyragus ar netgi pikantiškus slyvų padažus, puikiai derančius su antiena ar kiauliena.
„Mažiau tradiciška, bet labai skanu su jomis ruošti pagrindinius patiekalus. Slyvos puikiai dera su mėsa, žuvimi, kruopomis ir daržovėmis. Jos suteikia patiekalams saldžiarūgščio skonio, kuris kontrastuoja su pikantiškais ingredientais. Pavyzdžiui, jas galima perpus perpjautas apkepti keptuvėje, įdėjus šiek tiek medaus ir cinamono, ir patiekti su kepta vištiena. Slyvos skanu ir su kiaulienos nugarinės patiekalais, kuriuose kaulavaisius galite derinti su medumi ir imbieru. Jeigu norisi lengviau – paruoškite salotas su keptu sūriu, salotų lapais, riešutais ir slyvomis“, – idėjomis dalijasi „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
O jei mėgstate rytietiškus skonius, keptuvėje apkepkite griežinėliais supjaustytas slyvas ir vištienos gabalėlius, tada įpilkite aromatingo kario padažo. Patiekite šį patiekalą su ryžiais – kvapnūs basmati ryžiai puikiai išryškins skonio intensyvumą, pasakoja maisto žinovė.
Norintiems tradicinių patiekalų, verta įprastus „šaltanosius“ pagaminti ne su uogomis, o su slyvomis. Virtinius įdarykite supjaustytomis slyvomis, įberkite šiek tiek cukraus ir cinamono, o tada gerai užspauskite ir išvirkite. Bus arba desertas, arba pagrindinis patiekalas.
Gardus slyvų pyragas be glitimo, pieno ar kiaušinių
Visgi, daugeliui pirma mintis, šaunanti į galvą pamačius slyvas – gardus slyvų pyragas, kurio vien kvapas pažadins vaikystės prisiminimus. Aromatą, skonį išlaikykite, tačiau šį skanėstą su keliomis korekcijomis galima paruošti ir be glitimo, pieno ar kiaušinių – „Iki“ konditeris Thierry Lauvray dalijasi receptu.
Porcijos: 8
Gaminimo laikas: 45 min. (15 min. ruošti ir 30 min. kepti)
Reikės: 8 didelių šviežių slyvų, 250 g miltų be glitimo, 100 g cukraus, 1 šaukšto cinamono, 1 šaukštelio kepimo sodos, 1 šaukštelio kepimo miltelių, 100 g mėgstamų smulkintų riešutų, 150 ml kokosų arba kito augalinio gėrimo, 1 prinokusio, šakute sutrinto banano, 1 šaukšto citrinos sulčių, skysto medaus arba agavų, klevų sirupo.
Gaminame: