Ungurį primenanti juodoji kongrija: kaip išsirinkti ir tinkamai paruošti netradicinę žuvį

Recipe

Iš pirmo žvilgsnio ungurį primenanti juodoji kongrija – netradicinė švelnaus skonio žuvis, puikiai tinkanti vakarienei visai šeimai. Vienas didžiausių jos privalumų yra tas, kad juodoji kongrija beveik neturi kaulų, todėl valgyti šią žuvį – vienas malonumas. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad lietuviams ieškant įmantresnių žuvies rūšių – nuolat plečiamas šios kategorijos asortimentas.

„Žuvies ir jūros gėrybių kategorijos pardavimai nuosekliai auga. Nors perkamiausių sąraše rikiuojasi tradicinė žuvis – lašiša, karpis, o artėjant šventėms – silkė, pirkėjai vien jomis neapsiriboja. Pastebime, kad vis dažniau išbandomos įmantresnės, kartais dar ir neragautos žuvų rūšys. Nuolat plečiame asortimentą ir siekiame pirkėjams pasiūlyti daugiau šviežios žuvies ant ledo, todėl kiekvieną mėnesį pristatome vis kitą žuvies rūšį, pavyzdžiui, lapkritį – juodąją kongriją“, – teigia V. Budrienė.

Kiek laiko kepti ir su kuo derinti?

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad juodoji kongrija pailga savo forma primena ungurį, tik skirtingai nei ungurys yra rausvos spalvos. Ši žuvis gali užaugti net iki 25 kilogramų ir pusantro metro ilgio. Dažniausiai ji aptinkama 22–1000 metrų gylyje, šiltose vandenyse – aplink pietų Australiją, Čilę, Braziliją ir Naująją Zelandiją.

„Nors jos mėsa balta, juodoji kongrija priskiriama prie riebiųjų žuvų. Ji turtinga riebalų rūgštimis Omega-3 ir Omega-6, kurios yra itin naudingos žmogaus organizmui. O ypač šaltuoju sezonu, kuomet organizmą itin svarbu aprūpinti vitaminais“, – pasakoja V. Juodkazienė.

Pasak jos, pats populiariausias būdas paruošti juodąją kongriją – kepti orkaitėje. Žinoma, prieš tai reikia žuvį apšlakstyti aliejumi ir pagardinti mėgstamais prieskoniais: prie kongrijos dera raudonėliai, čiobreliai, čili pipirai. Iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje žuvies gabalėlius reikėtų pakepti apie 5-6 min, tuomet apversti ir dar kelias minutes pakepti, kol šie įgaus auksinį atspalvį. Kitas puikus būdas pagaminti šią žuvį – apvolioti panko džiūvėsėliuose. Taip juodoji kongrija įgaus traškumo. 

Norint šios rūšies žuviai suteikti dar ypatingesnį skonį – ją galima patiekti su egzotiniais vaisiais pagardintomis salotomis. Tokioms salotoms reikės: mėgstamų žalumynų, smulkintų avokadų, mangų, citrusų. Galiausiai salotas reikėtų paskaninti alyvuogių aliejumi, druska, pipirais, medumi ir citrinos sultimis. 

Kaip išsirinkti ir laikyti žuvį ar jūros gėrybes?

Siekiant išsirinkti kuo kokybiškesnę žuvį, pirmiausia V. Juodkazienė siūlo atkreipti dėmesį į žuvies išvaizdą. Ji negali būti apdžiūvusi, gleivėta, privalo būti savo rūšiai būdingos spalvos, blizgi. Nemažiau svarbu ir išsirinktos žuvies ar jūros gėrybių kvapas, būtent jis pirmiausia signalizuoja, jei yra sugedimo požymių.

Žuvį ir jūros gėrybes rekomenduojama suvalgyti per 2-3 dienas nuo įsigijimo. Žinoma, visi šie ingredientai turi būti laikomi šaldytuve +5 laipsnių temperatūroje. O kad ilgiau išliktų kokybiška, šviežią nesupakuotą žuvį rekomenduojama įdėti į sandarų indą arba įsukti į foliją ir tuomet padėti į šaldytuvą. Na, o jeigu matote, kad žuvies greitai suvalgyti nepavyks – geriau ją užšaldykite.

Norintiems paįvairinti mitybos racioną ir paeksperimentuoti virtuvėje su žuvimi, „Iki“ atstovė dalijasi ir keliais juodosios kongrijos receptais, kurie nustebins svečius ar artimuosius.

Juodosios kongrijos filė panko džiūvėsėliuose

Jums reikės:

Kelių juodosios kongrijos gabalėlių 

Žiupsnelio druskos

Žiupsnelio pipirų 

Puodelio panko džiūvėsėlių 

2 šaukštų smulkiai pjaustytų smulkintų petražolių

1/4 puodelio miltų

2 kiaušinių 

1 arbatinio šaukštelio „Cajun“ pipirų

2 šaukštų majonezo

Mėgstamo padažo ir citrinos skiltelių patiekimui

Gaminame: 

Ant kepimo skardos patieskite kepimo popieriaus. Žuvies gabalėlius padalinkite porcijomis, pabarstykite druska ir pipirais. Lėkštėje sumaišykite panko džiūvėsėlius ir smulkintas petražoles. Miltus supilkite į kitą lėkštę. Trečiame dubenėlyje išplakite kiaušinius ir sumaišykite su „Cajun“ pipirais ir majonezu. Galiausiai pavoliokite žuvį miltuose, kiaušinių plakinyje ir džiūvėsėliuose. Iki 200 laipsnių įkaitinkite orkaitę ir kepkite apie 10 minučių.

Azijos įkvėptos salotos su juodąją kongrija

Jums reikės:

Kelių gabalėlių juodosios kongrijos

Alyvuogių aliejaus

3 puodelių supjaustytų Pekino kopūstų

Griežinėliais supjaustyto vidutinio dydžio agurko

Saujos špinatų

Kelių supjaustytų ridikėlių

Griežinėliais supjaustyto svogūno

1 puodelio pupelių daigų

1 mažos susmulkintos aitriosios paprikos

250 g virtų, atšaldytų kiaušininių makaronų

Padažui:

4 šaukštų žaliosios citrinos arba citrinos sulčių

2 šaukštų alyvuogių aliejaus

1 arbatinio šaukštelio sezamo aliejaus

1 šaukšto sojos padažo

½ šaukštelio rudojo cukraus

1 šaukšto smulkiai sutarkuoto šviežio imbiero

1 mažos skiltelės susmulkinto česnako

1 šviežios, smulkiai supjaustytos aitriosios paprikos

½ puodelio susmulkintų petražolių, mėtų ar kalendrų

Gaminame:

Į keptuvę įpilkite lašelį aliejaus ir ją įkaitinkite iki vidutinės kaitros. Tuomet druska ir pipirais pabarstykite žuvies gabalėlius ir dėkite į keptuvę. Žuvį iš abiejų pusių pakepkite po kelias minutes, kol gražiai apskrus. Tuomet salotoms skirtus ingredientus sumaišykite didžiuliame inde. Mažesniame indelyje sumaišykite visus padažui skirtus ingredientus. Galiausiai padažą užpilkite ant paruoštų salotų, viską sumaišykite, išdėliokite į lėkštes ir ant viršaus uždėkite gabalėlį žuvies.