Taupykit pinigus, bet ne ovacijas: taip patiektai lašišai bus skirti susižavėjimo šūksniai

Recipe

Kai norisi prabangos, bet piniginė primena apie taupymo režimą, virtuvėje gali gimti tikri stebuklai. Vandenų karalienė lašiša – gurmanų numylėtinė, tačiau dažnai jos kainos restorano meniu priverčia skėstelėti rankomis. Tačiau populiariausia žuvis „Iki“ parduotuvėse ne ką mažiau įspūdinga forma gali atplaukti ir į namų lėkštę. „Iki“ šefai siūlo ją iškepti susuktą į medaliono formą – skyrę visai nedaug laiko ir pinigų, tikrai pelnysite valgytojų simpatijų medalį.

Statistika atskleidžia besikeičiančius pirkėjų įpročius

Lašiša – tarsi delikatesų pasaulio superžvaigždė, turinti gausybę talentų. Omega-3 riebalų rūgštys, baltymai ir vitaminas D – tai tik dalis jų, dėl kurių ji liaupsinama.

„Jeigu vis dar manote, kad valgyti galima arba sveikai, arba skaniai, tereikia prisiminti lašišą. Tai puikus pavyzdys, kad skaniu maistu be sąžinės graužaties galima mėgautis ir griežtai laikantis sveiko gyvenimo būdo principų. Didelis lašišos privalumas, kad ji įtinka daugeliui – net ir tie, kurie sakosi nesantys dideli žuvies gerbėjai, paprastai su malonumu kerta šią riebią, malonaus skonio ir tekstūros žuvį. Be to, ji mažai kaulėta, tad iš jos mėgstama ruošti net vaikams“, – pasakoja „Iki“ komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė.

Tai, kad lašišą verta įtraukti į reguliarų šeimos meniu, daugelis lietuvių jau neabejoja – rausvoji gražuolė tapusi populiariausiu pasirinkimu šviežios žuvies skyriuje. Jos pardavimai ir toliau stabiliai auga, o kai kurių konkrečių produktų paklausa stiebiasi stulbinamai.

„Pastaruoju metu esame stipriai išplėtę šviežios žuvies asortimentą, jį pildome kelis kartus per savaitę (didžiausias papildymas atkeliauja trečiadieniais). Tad nors lašišai išlaikyti karūną nėra lengva, ji savo pozicijų neužleidžia – tam įtakos turi ne tik patrauklios akcijos, bet ir aukšta kokybė. Iš tiekėjų perkame tik visas žuvis, o tuomet mūsų technologai jas išpjausto į filė, pjausnius ir kitas dalis pagal aukščiausius standartus. Taip galime užtikrinti ne tik maksimalų šviežumą, bet ir išplėsti įvairovę – pirkėjai vertina, kad siūlome net ir šviežių galvų bei uodegų, kurios puikiai tinka naminėms sriuboms, sultiniams, troškiniams ruošti“, – pastebi tinklo atstovė.

Įdomybių apie Lietuvos pirkėjų skonį atskleidžia ir pardavimų statistika. Pavyzdžiui, lietuviai vis drąsiau kepa visą žuvį – pernai skrostų lašišų su galva parduota net 3 kartus daugiau nei 2023-aisiais. Tiesa, dažniausiais pasirinkimais išlieka patogiai supjaustyti lašišos pjausniai ir gabalėliai. 

Numylėta žuvis – naujame amplua: pabandykite ją susukti  

Prie lašišos populiarumo šviežios žuvies skyriuje prisideda ir tai, kad ji yra nepretenzinga valdovė – lašišą  paruošti nesunku, tokia užduotis lengvai įveikiama ir virtuvės naujokams. Be to, siekiant pateisinti lašišos gerbėjų lūkesčius, jai dažnai skelbiamos akcijos – tad gurmaniška žuvimi pasimėgauti galima gerokai sutaupant. 

„Lašišos patiekalas jau savaime būna maža šventė prie stalo, ir ne viena šeima jau yra išbandžiusi pačias įvairiausias jos ruošimo technikas. Galima ruošti visą lašišą ar jos filė, pjausnius, gabalėlius. Ji tinka kepimui orkaitėje, ant keptuvės, grilinimui, virimui garuose, sriubai ar net gali būti valgoma pasūdyta ir neapdorota termiškai. O kartais tereikia visai mažai, kad jau pamėgta populiarioji lašiša pasidabintų visiškai nauju karališku rūbu – tiksliau, medaliu“, – juokauja „Iki“ šefai.

Iš visiems puikiai pažįstamų ir dažnai perkamų lašišos pjausnių vos keliais rankų judesiais galima susukti apvalios formos medalionus. Sulaukę tokio patiekalo, namiškiai ar svečiai gal net ims klausinėti, ar nesate slapta baigę kulinarijos mokyklos.

Lašišos medalionai – elegantiški, apvalūs žuvies kepsniai, kurie atrodo taip, tarsi būtų paruošti žvaigždutėmis apdovanoto restorano virtuvėje. Tačiau namų virtuvėje jie gimsta paprastai. „Iki“ šefai dalinasi patarimais, kaip šią stalo pažibą sukurti žingsnis po žingsnio.

Lašišos medalionai – greitai ir įspūdingai

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 4 šviežios lašišos pjausnių, druskos, šviežiai maltų pipirų, citrinos sulčių, aliejaus, pasirinktinai – šviežio rozmarino, česnako skiltelės. 

  1. Pirmiausia, leiskite lašišos pjausniams pasimėgauti spa procedūromis: įtrinkite jūros druska ir šviežiai maltais juodaisiais pipirais, patepkite su šiek tiek citrinos sulčių sumaišytu aliejumi. Jei norite papildomo žavesio – įmaišykite truputį smulkinto šviežio rozmarino ar česnako.
  2. Aštriu peiliu išpjaukite lašišos stuburkaulį ir jį pašalinkite. Lašišos pjausnio „sparnai“ bus susukti į medaliono vidų, todėl nuo jų pašalinkite odelę – maždaug 4 cm ilgio. Kad būtų patogiau valgyti, pašalinkite ir smulkesnius kaulus – tą lengva padaryti pirštais ar pincetu.
  3. Tuomet teliks suvynioti „sparnus“ į vidų ir sutvirtinti šį apskritą kepsnį kepimo virvele, apsukant ja ant lašišos odelės.
  4. Keptuvė turi būti įkaitusi iki vidutinės temperatūros. Svarbiausia taisyklė – neperkepkite žuvies. Pakaks ją iš abiejų pusių po kelias minutes apkepti tiek, kad lengvai paruduotų, tačiau ji turi išlikti švelniai rausva viduje, sultinga. Kai pamatysit, kad žuvis lengvai atsiskiria šakute – ji pasiruošusi iš keptuvės keliauti į lėkštę. Iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje lašišai iškepti prireiks apie 20 minučių.
  5. Patiekimo menas – paskutinis, bet ne mažiau svarbus veiksmas. Genialumas gali slypėti ir paprastume: ant baltos lėkštės gracingai suguldykite medalionus, šalia – sukurkite kreminės bulvių košės debesėlį ir sudėliokite spalvingų keptų daržovių mozaiką. Užbaikite kompoziciją šviežiomis žolelėmis ir citrinos skiltelėmis, o jei norite tikro „oho“ efekto – patiekite su lengvu grietinėlės ir krapų padažu.

„Tad kai parduotuvėje pamatysite lašišą su akcijos lipduku, žinokite – tai ne tik proga sutaupyti, bet ir galimybė sužibėti virtuvėje“, – išbandyti naują būdą patiekti populiariausią žuvį siūlo G. Kitovė.