Jeigu ieškote nebrangaus, bet sensacingo priedo prie pačių įvairiausių patiekalų – išbandykite lipnius, saldžius ir burnoje tirpstančius karamelizuotus svogūnus. Šis pigus ir visiškai paprastai pagaminamas garnyras puikiai derės prie mėsainių, sumuštinių, kepsnių, kišų, dešrainių ar sūrių lėkštės. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad lietuviai tampa vis išradingesni kepimo ant grilio srityje: ruošia ne tik netikėčiausius pagrindinius patiekalus, bet parduotuvėse ieško ir ingredientų įdomesniems garnyrams.
„Šašlykas su pomidorų padažu – klasika, tačiau toli gražu nebe taisyklė. Matome, kad dabar pirkėjai noriai dairosi įdomesnių skonių, išplėtė kepsninėse kepamo maisto asortimentą. Grilinama ir žuvis, jūros gėrybės, vegetariški patiekalai, ir net saldumynai. Atitinkamai gausėja ir pirmu smuiku ant stalo griežiančių patiekalų palydovų įvairovė: pirkėjai domisi Azijos skonių įkvėptais padažais, išbando įvairias marinuotas daržoves, o įprastą duoną iškeičia ir į tortilijas“, – pirkėjų įpročius apžvelgia V. Budrienė.
Grilio vakarėlio stalą neabejotinai paįvairins ir netradiciškai paruošti puikiai visiems pažįstami svogūnai. Juos tinkamai karamelizavus, išleidę vos kelis eurus paruošite efektingą pagardą, kuris bemat užkariaus net ir svogūnų nemėgstančių žmonių širdis.
Kuriuos svogūnus rinktis?
Svarbiausia – kokybiškus, pabrėžia prekybos tinklo „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė. Galite rinktis baltuosius, geltonuosius ar raudonuosius – visi jie tiks karamelizavimui, tik turi būti tvirti, su blizgančia odele po lukštu. Jeigu pastebite, kad ant daržovės yra minkštų vietų, ji pakitusios spalvos, jos nevalgykite.
„Šiam receptui tiks visos svogūnų rūšys, tačiau nuo jų priklausys ir galutinis rezultatas. Baltųjų skonis bus mažiau išraiškingas nei geltonųjų, o saldieji svogūnai šio proceso metu taps dar saldesni. Beje, turėkite omenyje, kad raudonieji svogūnai juos karamelizuojant įgaus daugiau spalvos ir bus tamsesni“, - pasakoja daržovių žinovė.
Kokį skystį naudoti?
Šis garnyras puikus ir tuo, kad yra lengvai pritaikomas turimiems produktams. Dažniausiai sutinkama variacija kviečia naudoti balzamiko arba raudonojo vyno actą, tačiau prancūzai mielai pila ir raudonojo ar baltojo vyno, gali būti naudojamas sidras, alus, netgi vaisių sultys ar tiesiog paprasčiausias vanduo. Būkite drąsūs – rinkitės tokį skystį, kurio skonis jums maloniausias. Tuomet jis idealiai subalansuos skonį.
Kaip pjaustyti svogūnus?
Nereikia užsiimti dailiuoju pjaustymu, tad visa ruoša tetrunka kelias minutes. Pakanka tiesiog svogūną nulupti, perpjauti per pusę ir gana smulkiai supjaustyti. Pasak J. Sabaitienės, gabalėliai neturi būti vienodo dydžio – priešingai, verta specialiai palikti šiek tiek vos per pusę perpjautų žiedų. Tuomet smulkesni gabalėliai kepant beveik visiškai išnyks, o didesnieji suteiks šiek tiek struktūros.
Kiek laiko užtruks gamyba?
Kiek bus aktyvaus darbo – priklausys nuo jūsų pjaustymo greitumo. Daugiau nieko daryti nereikės – tiesiog vis pamaišyti puode besilydančius svogūnus ir karts nuo karto papildyti juos naujais ingredientais. Visa paslaptis slypi ilgame kepime, tad prireiks kantrybės. Svogūnai turi tik vos vos paruduoti, tad reikės juos kaitinti ant mažos ugnies ir ilgai. Priklausomai nuo keptuvės ir kiekio, tai gali užtrukti 45-90 minučių.
„Paskubinti šio proceso nepavyks, nes būtent lėtame ir ilgame kepime slypi visa magija. Geriausia juos ruošti ne tądien, kai ketinate valgyti, o bent jau išvakarėse. Pastovėję šaldytuve svogūnai taps dar lipnesni ir malonesni valgyti. O stiklainyje juos šaldytuve galima laikyti net iki dviejų savaičių – nors vargu, ar jie nebus per tiek laiko suvalgyti“, – sako J. Sabaitienė.
Keptuvę laikyti uždengtą ar ne?
Pirmuosiuose etapuose – sudėjus juos į keptuvę žalius ir paskui kepant kartu su medumi – dangtį laikykite uždengtą, tačiau nepamirškite vis pamaišyti. Kai į svogūnų masę supilsite pasirinktą skystį, dangtį jau nuimkite – leiskite actui ar vandeniui išgaruoti.
Ar reikia naudoti cukrų?
Visai nebūtinai – svogūnai ir be jo pasižymės saldumu, kadangi šiose daržovėse yra natūralaus cukraus. Elkitės pagal savo skonį, ir jeigu pageidaujate daugiau saldumo, gaminant patiekalą įdėkite cukraus arba medaus.
Reikės:
1 kg svogūnų
80 g sviesto
4 šaukštų medaus arba cukraus
3 šaukštų balzaminio arba raudonojo vyno acto
2 šaukštelių smulkinto čiobrelio (nebūtina)
Druskos ir pipirų
Gaminame:
Supjaustykite svogūnus ir dideliame puode ar keptuvėje pakepinkite juos svieste. Darykite tą ant silpnos ugnies, maždaug 20 minučių ir vis pamaišykite. Svogūnai turi suminkštėti ir darytis permatomi.
Pagardinkite druska ir pipirais, tada sudėkite medų arba cukrų ir dar 10-15 min. kepkite, kol svogūnai ims karamelizuosis – pastebėsite, kaip keičiasi jų spalva.
Kai svogūnai pradės ruduoti, tuomet supilkite actą, pabarstykite čiobreliais ir išmaišykite. Leiskite jiems dar kepti 30-60 minučių ant silpnos ugnies, kol skystis išgaruos, vis pamaišydami kas 10 minučių.
Palikite atvėsti, tada sudėkite į mažus stiklainiukus. Laikykite šaldytuve iki 2 savaičių.