Skonis ir nauda – kaip lašišos, bet kainuoja pigiau: 3 skanūs būdai paruošti vaivorykštinį upėtakį 

Recipe

Mėgstate lašišą? Tuomet patiks ir vaivorykštinis upėtakis – išvaizda, skoniu ir nauda jis beveik nenusileidžia lašišai, tačiau paprastai kainuoja pigiau nei karališkoji giminaitė. Pasak prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės Gintarės Kitovės, vaivorykštinį upėtakį mėgsta ne tik norintys sutaupyti, bet ir ieškantys idėjų greitai, bet sveikai vakarienei.

Žuvis yra svarbus produktas subalansuotoje mityboje, ir vis daugiau žmonių tą supranta. Nors statistika rodo, kad žuvies vidutiniškai vis dar suvalgome per mažai, tačiau G. Kitovės teigimu, tendencijos tikrai džiugina. 

„Pardavimai stabiliai kyla – daugeliui stabtelėjimas šviežios žuvies skyriuje yra kasdienio apsipirkimo dalis, todėl asortimentą juose pildome keliskart per savaitę. Daugiau pirkėjų dėmesio šviežia žuvis sulaukia trečiadieniais, kai ledo lentynas pasiekia gausiausias papildymas. Taip pat – beprasidedant savaitgaliui, kai gyventojai pradeda planuoti laisvadienių meniu“, – pirkėjų įpročius apžvelgia „Iki“ atstovė.

Ji atskleidžia, kad jau kurį laiką žuvis numeris vienas pagal populiarumą yra lašiša, tačiau pirkėjai intensyviai dairosi ir įvairovės. „Tokios nuo seno Lietuvoje žinomos ir mėgstamos žuvys kaip karpis, silkė, skumbrė visuomet populiaru, bet į pirkinių krepšelius keliauja ir upėtakiai, dorados, įvairios jūrų gėrybės, tokios kaip šviežios midijos. Matome, kad išbandyti vis kitą žuvies rūšį daugelį suvilioja akcijos, tad kiekvieną savaitę atnaujiname pasiūlymus – kad žuvį į savo mitybą galėtų įtraukti kiekvienas“, – sako G. Kitovė. 

Vaivorykštinį upėtakį valgykite į sveikatą

Vaivorykštinis upėtakis, pasak „Iki“ šefų, laikomas viena sveikiausių ir vertingiausių žuvų. Ją įtraukti į savo racioną išties verta – šioje gėlavandenėje žuvyje gausu omega-3 riebalų rūgščių. Jos ne tik stiprina mūsų organizmo imunitetą, bet ir būtinos saugantis nuo širdies ligų. 

Vaivorykštinis upėtakis taip pat puikus lengvai virškinamų baltymų šaltinis. Taip pat verta prisiminti, kad valgydami šią žuvį, papildysite A, E, D, K ir B12 grupės vitaminų atsargas.

Be to, vaivorykštinis upėtakis ypač vertinamas sveikos mitybos šalininkų, kai kalba pasisuka apie kai kuriose žuvyse besikaupti galinčius toksinus ir gyvsidabrį. Upėtakyje šios medžiagos nesikaupia, todėl jį saugu valgyti netgi nėščioms moterims ar vaikams.

Apskritai rekomenduojama žuvies per savaitę valgyti bent 2-3 kartus. Vaivorykštinis upėtakis lengvai gali tapti viena mėgstamiausių šeimos žuvų, nes jis ne tik sveikas, lengvai paruošiamas, universalus, bet ir paprasčiausiai skanus.

„Vaivorykštiniai upėtakiai pasižymi ne tik maistine verte, bet turi ir kitų privalumų. Jų mėsa yra švelni ir minkšta, jos tekstūra subtili, o skonis bei kvapas nėra labai ryškūs. Dėl to ši žuvis dera su įvairiais priedais, ją mėgsta net ir tie, kurie nėra dideli žuviškų patiekalų gerbėjai dėl kartais gana intensyvaus aromato. Upėtakis patinka ir tiems, kuriems lašiša kartais atrodo pernelyg riebi – jis turi mažiau riebalų. Tinkamai apdorotas jis išlieka sultingas ir švelnus. Be to, dėl mažesnės kainos vaivorykštinis upėtakis yra patrauklus didesniam vartotojų ratui“, – pasakoja „Iki“ šefai.

Makaronai su vaivorykštiniu upėtakiu grietinėlės padaže

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 500 g vaivorykštinio upėtakio filė, 500 g penne makaronų, 3 šaukštų sviesto, 1 svogūno, 250-300 ml grietinėlės, 3 šaukštų tarkuoto parmezano, šviežių krapų arba petražolių

Gaminame:

  1. Makaronus virkite pasūdytame verdančiame vandenyje 1 minute trumpiau, nei nurodyta ant pakuotės. Nusausinkite ir atidėkite į šalį.  
  2. Keptuvėje įkaitinkite sviestą, sudėkite smulkiai supjaustytą svogūną ir kepkite, kol jis taps permatomas, apie 5 min. Tuomet sudėkite gabalėliais supjaustytą vaivorykštinį upėtakį. Kepkite apie 7-8 minutes. 
  3. Viską pagardinkite druska ir pipirais, supilkite grietinėlę ir užvirinkite. Sudėkite virtus makaronus, parmezaną ir smulkintus žalumynus. Švelniai išmaišykite ir palaikykite ant ugnies dar 1-2 minutes, kad makaronai sugertų dalį padažo.

Vaivorykštinio upėtakio „paketėliai“ su pesto padažu

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 20 min.

Reikės: 800 g vaivorykštinio upėtakio filė, 4 šaukštelių alyvuogių aliejaus, 8 šaukštelių pesto padažo, 150 g vynuoginių pomidoriukų.

Gaminame:

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 220 °C temperatūros. Kol ruošite upėtakį, į orkaitę įdėkite kepimo skardą, kad įkaistų. Paruoškite 4 folijos lakštus (pakankamai didelius, kad į juos būtų galima suvynioti upėtakį ir ingredientus). 
  2. Supjaustykite upėtakį į 4 gabalėlius. Kiekvieną folijos gabalėlį apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir dėkite žuvį ant riebalų, oda žemyn. Ant upėtakio uždėkite 2 šaukštelius bazilikų pesto ir paskirstykite. Ant viršaus uždėkite pomidorų puseles, kad uždengtų žuvį. Suvyniokite žuvį į foliją pakeldami kraštus į viršų ir kelis kartus juos sulenkdami. 
  3. Dėkite žuvies „paketus“ ant įkaitintos kepimo skardos ir kepkite 15 minučių. Po 15 minučių išimkite iš orkaitės ir palikite 2-3 minutes. Tada atsargiai atidarykite ir patiekite iš karto, kol upėtakiai ir pomidorai dar karšti.

Keptas vaivorykštinis upėtakis su česnakiniu sviestu

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 800 g vaivorykštinio upėtakio filė, 2 šaukštų sviesto, 3 skiltelių česnako, druskos, pipirų, 1 šaukštelio česnako miltelių, 1/2 šaukštelio džiovintų žolelių (baziliko, raudonėlio, čiobrelio ar mišinio), kelių šakelių šviežių krapų, 1 citrinos.

Gaminame

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 175 °C temperatūros. Kepimo indą išklokite folija arba kepimo popieriumi ir įdėkite vaivorykštinio upėtakio filė.
  2. Sumaišykite druską ir prieskonius, mišiniu apibarstykite žuvį.
  3. Ištirpinkite sviestą ir sumaišykite su smulkintu česnaku. Užtepkite ant upėtakio filė. Smulkiai supjaustykite krapus ir taip pat apibarstykite žuvį. Uždenkite kepimo indo viršų folija ir kepkite 15 minučių.
  4. Tada foliją nuimkite ir kepkite upėtakį dar 5 minutes. Po to žuvį perkelkite į lėkštę ir patiekite su citrinos skiltelėmis. Taip pat galite įdėti daugiau česnakinio sviesto ir smulkintų krapų.