Nuo stalo parūks akimirksniu: 3 skanūs ir nebrangūs būdai, kaip voveraites patiekti su šviežiomis bulvėmis

Recipe

Virtos bulvės ir dabar miškus nuspalvinusios voveraitės – tobulas vasaros duetas ir saugi klasika. Tačiau nereikia baimintis įsileisti naujų vėjų ir skonių į virtuvę – šviežios bulvės tokios universalios, kad jos šalia grybų sužibti gali labai įvairiais pavidalais. Nesvarbu, ar rinksite voveraites miške, ar parduotuvėje – tobulas priedas prie jų kainuos visai mažai, skaičiuoja Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė – įsibėgėjant šviežiam lietuviškam bulvių derliui, jų kaina itin patraukli.

„Tikriausiai vienas sunkiausių klausimų lietuviui būtų – kokia bulvė yra skaniausia? Virta su šviežiais krapais, paskrudinta orkaitėje su kmynais, sutrinta į šilkinę košę ar virtusi traškiais blynais, kvapniu kugeliu, o gal legendiniais cepelinais? Daugelis skanauja jas visaip, todėl nieko keisto, kad šviežio derliaus bulves lietuviai perka tikrai ne po kelias – ieško akcijų ir kraunasi pilnus maišelius ar net kelis. Net ir vis gausėjant šviežiam įvairių lietuviškų gėrybių derliui, bulvė pirkėjams – daržovė numeris vienas“, – sako G. Kitovė. 

Iš bulvių lietuviai moka paruošti nesuskaičiuojamą galybę skanių patiekalų, tačiau kai kalba pasisuka apie voveraites su padažu, daugelis eina paprasčiausiu keliu – bulves šalia patiekia tiesiog išvirtas arba iškeptas ir paskanintas šviežiais žalumynais. Tai visiškai nieko blogo ir be galo skanu, tačiau „Iki“ kulinarijos šefė Jolita Tamoševičienė kviečia nustebinti save ir artimuosius.

Bulvės mėgstamos ir valgomos kone visame pasaulyje, todėl įkvėpimą kulinariniams viražams galima rasti visur, įsitikinusi J. Tamoševičienė 

„Lietuviškuose patiekaluose, kitų virtuvių tradicijose ar tiesiog „pasileisti plaukus“ ir išbandyti visišką naujovę. Bulvių keksiukai – kodėl gi ne? O gal traškus bulvinis blynas suteiks dar malonesnį tekstūros kontrastą burnoje tirpstančiomis voveraitėmis? Įsisukti į gastronomijos eksperimentus tikrai verta, nes su minimaliomis išlaidomis galite sukurti išties įsimintų įspūdžių. Ypač, jeigu gaminsite drauge – tada maistas būna tik dar skanesnis“, – siūlo J. Tamoševičienė.

„Iki“ kulinarijos šefė dalijasi 3 receptais, kuriuose bulvių ir voveraičių tandemas privers aiktelti:

Ispaniška bulvių ir voveraičių tortilija 

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 75 min. (25 min. ruošti ir 50 min. kepti)

Reikės: 500 g šviežių bulvių, 300 g voveraičių, 3 mažų svogūnų, 3 šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 ryšulėlio šviežių petražolių, 8 kiaušinių, ½ šaukštelio maltos paprikos, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Nuplaukite ir gerai nušveiskite bulves. Sudėkite jas į puodą, su vandeniu, pasūdykite ir išvirkite. Nusausinkite, ataušinkite ir supjaustykite storais griežinėliais.
  2. Nulupkite ir smulkiai supjaustykite svogūnus. Kruopščiai nuvalykite voveraites, nuplaukite, nusausinkite ir didesnes pasmulkinkite.
  3. Keptuvėje įkaitinkite 2 šaukštus alyvuogių aliejaus ir pakepkite svogūnus ir voveraites ant didelės ugnies, kol lengvai paruduos. Pagardinkite druska, pipirais ir pabarstykite smulkintomis petražolėmis. 
  4. Įkaitinkite orkaitę iki 165 °C (su ventiliatoriumi). Į didelį dubenį įmuškite kiaušinius, pagardinkite druska ir pipirais, sudėkite maltą papriką, bulves ir voveraičių mišinį. Švelniai išmaišykite.
  5. Ištepkite kepimo formą alyvuogių aliejumi ir supilkite mišinį. Kepkite 20-30 min.
  6. Išėmę iš orkaitės, leiskite kelias minutes atvėsti. Patiekite karštą arba šiltą, kartu su šviežiomis salotomis. Tiks ir sotiems pusryčiams, ir priešpiečiams, ir net vakarienei – skanaus! 

Bulvių keksiukai su voveraitėmis

Porcijos: 6

Gaminimo laikas: 40 min.

Reikės: 12 vidutinio dydžio bulvių, 250 g voveraičių, 250 g 30% grietinėlės, šviežių petražolių, mocarelos arba čederio sūrio, 2 česnako skiltelių, 1-2 svogūnų, sviesto, alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Bulves nuplaukite, nušveiskite ir išvirkite pasūdytame vandenyje, kol suminkštės.
  2. Keptuvėje svieste pakepinkite susmulkintus svogūną ir česnaką.
  3. Įdėkite nuplautas voveraites, pagardinkite druska, pipirais ir kepkite kelias minutes.
  4. Įpilkite grietinėlės ir virkite, kol padažas sutirštės, tuomet sudėkite smulkintas petražoles. 
  5. Išvirusias bulves sudėkite į aliejumi pateptą keksiukų formą ir sutrinkite stikline ar stiklainiuku. Į vidų sudėkite voveraičių įdarą ir apibarstykite tarkuotu sūriu.
  6. Kepkite 200 laipsnių temperatūroje apie 10-15 min., kol sūris taps auksinis. Išimkite ir dar pabarstykite petražolėmis – skanaukite!

Bulvių ir cukinijų blynai su voveraičių padažu

Porcijos: 6

Gaminimo laikas: 20 min.

Reikės: 1 kg šviežių bulvių, 500 g cukinijos, 2 kiaušinių, 4 šaukštų miltų, druskos, pipirų, 200 g voveraičių, 2 šaukštų sviesto, 1 puodelio grietinėlės, 1/2 svogūno, ryšulėlio šviežių petražolių.

Gaminame:

  1. Bulves ir cukiniją sutarkuokite vidutinio dydžio tarka (ne į košę, o į „drožles“ – blynai bus traškesni). Mišinį nuspauskite, sudėkite kiaušinius, miltus (jeigu gerai nuspausite, miltų gali reikėti mažiau arba išvis apsieisite be jų) ir prieskonius, gerai išmaišykite.
  2. Keptuvėje įkaitinkite šiek tiek aliejaus ir kepkite nedidelius blynelius, kol taps auksinės spalvos.
  3. Kitoje keptuvėje ištirpinkite sviestą, sudėkite smulkiais kubeliais supjaustytą svogūną ir nuvalytas voveraites, švelniai pakepinkite ant mažos ugnies, pabarstykite druska, tada uždenkite ir šiek tiek patroškinkite.
  4. Supilkite grietinėlę, įdėkite kelias petražolių šakeles, pagardinkite druska, pipirais ir kelias minutes patroškinkite, kol padažas sutirštės. 
  5. Bulvinius blynus apliekite padažau, apibarstykite smulkintomis šviežiomis petražolėmis ir mėgaukitės!