Prekybos tinklo „Iki“ lentynas pasiekė dar nematyta naujiena – nuo šiol parduotuvėse galima įsigyti svogūnų, kuriuos pjaustant – nebėga ašaros. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, iš Ispanijos atvykęs šviežias natūraliai užaugintų svogūnų „Tearless sunions“ derlius išsiskiria savo saldumu ir traškumu, o svarbiausia – nedirgina akių.
„Visada skiriame daug dėmesio aukščiausios kokybės šviežiems vaisiams ir daržovėms, kurių asortimentą nuolat plečiame. Pirkėjams siūlome tiek tradicinių, vietos ūkininkų užaugintų, tiek atvežtų egzotinių vaisių ir daržovių pasirinkimą. Nuo šiol didžiosiose parduotuvėse pirkėjai galės išbandyti naujieną – „Tearless sunions“ svogūnus. Šie svogūnai, prieš patekdami į parduotuves, yra griežtai sertifikuojami gamintojų, užtikrinant esmines jų savybes – saldumą, traškumą ir tai, jog jie nesukelia ašarų. Gamintojams prireikė net kelių dešimtmečių, siekiant natūraliai išgauti šią veislę. Tikime, kad ši nauja alternatyva tradiciniams svogūnams greitai atras vietą mūsų pirkėjų krepšeliuose“, – teigia V. Budrienė.
„Tearless sunions“ svogūnų didžiosiose „Iki“ parduotuvėse pirkėjai gali įsigyti ir už patrauklią kainą – 350 g kainuoja 1,69 Eur
Nors lietuviai vertina ir virtuvėje plačiai naudoja tradicinius svogūnus, daugeliui juos nemalonu pjaustyti. Taip yra todėl, kad sulig pirmu įpjovimu svogūnuose įvyksta cheminė reakcija ir išsiskiria sieros rūgšties dujos, kurios ir graužia mūsų akis.
Jolanta Sabatienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, sako, kad naujoji „Tearless sunions“ svogūnų veislė yra neabejotinai puiki alternatyva.
„Svogūnuose ašarojimą ir aštrų jų skonį lemia lakiųjų junginių kiekis. Tradiciniuose svogūnuose jis ilgainiui išlieka toks pat arba didėja, o „Tearless sunions“ veislėje – mažėja. Todėl šie svogūnai ne tik tampa švelnesni, nesukelia ašarų, jie taip pat kasdien įgauna vis saldesnį skonį“, – sako J. Sabaitienė.
Pasak jos, šiuos svogūnus virtuvėje panaudoti galima lygiai taip pat, kaip esate įpratę naudoti tradicinius, tačiau dėl itin saldaus ir švelnaus skonio – jie tiks tiek subtilesniems patiekalams, tiek naujai atskleis jau įprastus skonius.
„Šios rūšies svogūnai nepamainomi gaminant svogūnų džemą, itin gardų su skrudinta mėsa ir grilyje kepta žuvimi. Jie labai tinkami įvairiausioms salotoms bei aliejuje keptiems svogūnų žiedams. O jeigu norite pasigaminti šį tą ypatingo – pamėginkite išsikepti meksikietišką Fajitą ar Indijoje populiarių bhaji blynelių. Šiuos patiekalus tikrai pavyks pasigaminti net ir virtuvės naujokams. Šios veislės svogūnus taip pat galima lengvai įtraukti į kasdienius patiekalus, pavyzdžiui, pusryčiams ruošiamą omletą”, – pasakoja J. Sabaitienė ir dalijasi keliais naudingais receptais.
Meksikietiška Fajita
Jums reikės:
4 v. š rapsų aliejaus
2 v. š citrinos sulčių
1 pakuotės Fajitas prieskonių
1,5 kg vištienos krūtinėlės be kaulų ir odos
1 vid. dydžio „Tearless sunions“ svogūno
1/2 vid. dydžio raudonosios paprikos
1/2 vid. dydžio žaliosios paprikos
8 pašildytų miltinių tortilijų
Gaminame:
Vištienos krūtinėlę, svogūną ir paprikas supjaustykite vertikaliomis plonomis juostelėmis. Sandariame inde sumaišykite 2 šaukštus aliejaus, citrinos sultis, prieskonius ir vištieną. Uždarykite jį ir apverskite, kad pasiskirstytų marinatas. Palaikykite šaldytuve 1-4 valandas.
Didelėje keptuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies įpilkite 2 šaukštus aliejaus. Kaitinkite 1 minutę, tuomet sudėkite svogūnus bei paprikas. Kepkite 2-3 minutes arba kol suminkštės ir taps traškūs. Dėkite į lėkštę ir laikykite šiltai. Į tą pačią keptuvę sudėkite marinuotą vištieną ir kepkite ant vidutinio stiprumo ugnies 5-6 minutes arba kol mėsa nebebus rausva. Į keptuvę sudėkite svogūnų ir paprikų mišinį, šiek tiek pašildykite.
Patiekite su pašildytomis tortilijomis, sūriu, salsa, gvakamole ir grietine.
Svogūnų blyneliai bhaji
Jums reikės:
Kelių didelių „Tearless sunions“ svogūnų
Skiltelės česnako
220 g avinžirnių miltų
1 v. š ciberžolės
1 v. š maltos kalendros
1 v. š malto kardamono
1 v. š garam masala prieskonių
1/2 stiklinės vandens
Poros žiupsnių druskos
Aliejaus kepimui
Gaminame:
Pirmiausia dubenyje reikėtų sumaišyti miltus, prieskonius ir vandenį. Tuomet į tešlą įmaišyti griežinėliais supjaustytus svogūnus, susmulkintą česnaką. Rankomis viską išmaišyti. Galiausiai suformuoti norimo dydžio blynelius ir kepti keptuvėje, kurioje gausu aliejaus. Tam, kad šie blyneliai nebūtų per riebūs – iškepusius juos reikėtų nusausinti ant popierinio rankšluosčio.
„Sunions“ omletas
Jums reikės:
8 didelių kiaušinių
1/3 stiklinės tarkuoto parmezano sūrio
2 v. š pieno
2 š alyvuogių aliejaus
1 susmulkintas „Tearless sunions“ svogūnas
200-300 g grybų, supjaustytų griežinėliais (pvz., shitake)
2 skiltelės smulkinto česnako
400 g mažųjų špinatų, nuplautų
Gaminame:
Į vidutinio dydžio dubenį įmuškite kiaušinius, sudėkite parmezaną ir įpilkite pieną. Suplakite, kad gautųsi vientisa masė ir atidėkite į šalį.
Didelėje keptuvėje ant vidutinio stiprumo ugnies įpilkite alyvuogių aliejaus. Įkaitinkite minutę ir sudėkite svogūnus bei grybus. Kepkite 3-5 minutes arba kol svogūnai taps permatomi. Sudėkite česnaką ir išmaišykite. Sumažinkite kaitrą iki vidutinės ir sudėkite špinatus. Išmaišykite ir uždenkite.
Kepkite apie 1-2 min., tuomet pagardinkite druska ir pipirais, tolygiai paskirstykite viską ant keptuvės dugno. Sudėkite paruoštus kiaušinius, sumažinkite kaitrą iki vidutinės ir kepkite 10 min. Pasukinėkite keptuvę, kad kiaušiniai patektų keptuvės apačią. Baigiant kepti, 2-3 minutes uždengkite, kad omletas išsipūstų.