Artėja Velykos – metas ne tik galvoti apie margučius, kepti pyragus, bet ir išbandyti gardžius užkandžius. Įvairiausi paštetai nuo seno atsiduria ant Velykų stalo, mat tai taupus, nesunkiai pagaminamas ir be galo skanus patiekalas. Jeigu nesinori jo tradicinio, gaminamo su kepenėlėmis, „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė siūlo išbandyti dvi alternatyvas, kurios sužavės net prisiekusius klasikos gerbėjus. Vienas su lašiša ir krevetėmis vaišėms suteiks elegancijos, o pagamintu iš grybų palepinsite toli gražu ne tik vegetarus.
„Jau akivaizdžiai juntame, kad pirkėjai ruošiasi vienai laukiamiausių švenčių – Velykoms. Pardavimų duomenys rodo, kad nemaža dalis mėgsta iš anksto apsirūpinti ilgiau negendančiais reikalingais produktais, pasinaudoję patraukliomis akcijomis. Tarp tokių patenka ne tik įprastas majonezas, konservuota ar šaldyta produkcija, bet ir, pavyzdžiui, įvairiuose kulinariniuose šedevruose naudojama maskarponė, gurmaniški sūriai, fasuoti žuvų gaminiai. Lietuviai moka apsipirkti sumaniai – atidžiai seka nuolaidas, planuoja ir atidžiai rengiasi šventėms“, – pastebi Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Paštetas – ne tik gurmaniškas, bet ir praktiškas patiekalas
Ant šventinio stalo dažnuose namuose bus gausu spalvingų kiaušinių, salotų, mišrainių ir, žinoma, naminės klasikos. Viena jų – tiek kasdienai, tiek ypatingoms progoms tinkantys paštetai. Jie lengvai pagaminami ir nereikalauja daug brangių ingredientų, gerai išsilaikys ir šaldytuve, tad galima pasiruošti iš anksto, atkreipia dėmesį G. Urbonavičiūtė.
„Paštetas – visiems gerai pažįstamas, bet toli gražu ne nuobodus patiekalas. Kad ir iš ko jį ruoštumėte, patiekimas gali būti įvairus. Pasiūlykite paštetą ne tik tepti ant įprastos duonos, bet ir parūpinkite krekerių, pitos duonelių, daržovių lazdelių ar netgi patiekite šalia pusrytinių blynų“, – idėjomis dalijasi kulinarijos technologė.
Lygiai taip pat netrūksta variacijų, iš ko gi ruošti paštetą. Pirmieji paštetai buvo gaminami iš laukinių paukščių ir žvėrienos, Viduramžiais jie buvo laikomi prabangiu patiekalu ir dažnai patiekiami karališkuose dvaruose. Šiandien egzistuoja daugybė skirtingų paštetų receptų, naudojant įvairią mėsą, žuvį, daržoves ir net vaisius.
„Tradiciškai paštetai dabar gaminami iš kepenėlių, bet net ir atsisakius mėsos, alternatyvų netrūksta: vienuose receptuose naudojamos pupelės ar lęšiai, kitur – cukinijos, grybai, baklažanai ar žiediniai kopūstai. Nors tokie paštetai bus vegetariški, tačiau dėl išskirtinio skonio ir švelnios tekstūros jiems neatsispirs net mėsos gerbėjai. Norint kukliam patiekalui suteikti daugiau prabangos, verta išbandyti ir žuvį, jūros gėrybes – toks užkandis bus ne tik skanus, bet ir papuoš vaišių stalą“, – sako G. Urbonavičiūtė.
Elegantiškas keptas paštetas su lašiša ir krevetėmis
„Vištienos kepenėlių paštetas – gardi klasika, bet per šventes verta išlipti iš rutinos ir pagaminti lašišos bei krevečių paštetą. Šis skanėstas bus kreminis ir tiesiog tirps burnoje dėl maskarponės sūrio. Norint išgauti švelnią konsistenciją, ne mažiau svarbi grietinėlė ir aukštos kokybės sviestas. O lašišos gabalėliai, keptos krevetės suteiks ir aksominę tekstūrą, ir gurmanišką skonį“, – sako G. Urbonavičiūtė.
Porcijos: 8
Gaminimo laikas: 1,5 val.
Reikės: 15 krevečių, 300 g rūkytos arba sūdytos lašišos, 200 g maskarponės, 2 skiltelių česnako, ½ šaukštelio druskos, ¼ šaukštelio maltų baltųjų pipirų, ½ citrinos sulčių, 2–4 valgomųjų šaukštų sviesto, 3–4 valgomųjų šaukštų 30 proc. riebumo grietinėlės, šviežių svogūnų laiškų.
Gaminame:
Greitas vegetariškas tepamas grybų paštetas per 20 minučių
„Užklupus netikėtiems svečiams ant paprasčiausiai norint pasilengvinti kasdienybę negaištant daug laiko virtuvėje, verta išsitraukti šį receptą. Jam naudojami visai paprasti ingredientai, tačiau rezultatas – rafinuotas, labai skanus, kreminis. Dar didelis privalumas ir tai, kad įtiks visokiems valgytojams – paštetas bus vegetariškas, bet toks gardus, kad neatsispirs ir mėsavalgiai“, – patikina „Iki“ kulinarijos technologė.
Porcijos: 1 indelis
Gaminimo laikas: 20 min.
Reikės: 300 grybų (skaniausia bus portabela arba rudieji pievagrybiai, bet galite naudoti ir baltuosius), 100 g brie sūrio, ½ svogūno, ½ puodelio graikinių riešutų, 6–8 skiltelių česnako, ryšulėlio šviežių petražolių, 4 šaukštų alyvuogių aliejaus, 2 šaukštų smulkinto šviežio čiobrelių arba rozmarinų, 2 šaukštų vandens (arba raudonojo vyno, portveino), druskos ir pipirų.
Gaminame: