Kūčių klasika – karpis: taip iškeptas sužavės visus, o paruošti bus vieni juokai

Recipe

Silkę vadiname Kūčių stalo karaliene, tačiau valdovo karūna visgi labiau derėtų karpiui. Artėjant šventėms būtent šios nuo seno lietuvių pamėgtos žuvies parduodama daugiausiai, atskleidžia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Keptuvėje kepti karpio gabalėliai ar patiekti drebučiuose yra Kūčių klasika, tačiau galima su mažiau pastangų bei visai mažai išlaidų pasiekti įspūdingesnį rezultatą – vakarienei patiekti orkaitėje keptą karpį.  

„Karpis, lašiša, silkė – tai top 3 žuvys, kurias (ir jų pusgaminius) savo švenčių stalui renkasi daugiausiai lietuvių. Taip pat kasmet vis daugiau dėmesio sulaukia įvairesnės žuvų rūšys, lietuviai ieško naujų receptų ir skonių: prieš šventes gerokai daugiau nuperkama upėtakių, šamų, skumbrių, plekšnių. Dar pastebime, kad tradicinėms šventėms pirkėjai ieško ir netradicinių skonių. Todėl jūros gėrybės, tokias kaip krevetės, midijos, skraidkalmariai tampa vis dažnesniais šventinio stalo palydovais“, – pirkėjų įpročius apžvelgia V. Budrienė.

3 dalykai, ką padaryti prieš kepant karpį orkaitėje

Jei pavargote nuo tradicinio žuvies kepimo keptuvėje, kepkite karpį orkaitėje. Šis būdas turi daug privalumų – karštas patiekalas bus ne tik skanus, bet ir sveikesnis, jo paruošimui reikės mažiau riebalų. Be to, taip taupysit ir laiką: nereikės stovėti ir žiūrėti, kaip kepa karpis. Taip pat ir netvarka virtuvėje bus visai minimali.

Orkaitėje keptas karpis nereikalauja didelių kulinarinių įgūdžių, tačiau kelis dalykus atminti reikėtų, primena „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bičkovas.

„Prieš pradėdami kepti šią žuvį, turite ją tinkamai paruošti. Išdarinėtą, nuo žvynų nuvalytą žuvį prieš kepant reikia nuplauti, o tada nusausinti popieriniu rankšluosčiu. Prieš kepant karpį taip pat svarbu jį keliose vietose įpjauti – taip užtikrinsite, kad žuvis iškeptų tolygiai. Nepamirškite karpio ne tik pabarstyti druska ir pipirais, bet ir užpilti citrinos sultimis. Citrusiniai vaisiai puikiai dera prie žuvies, suteikia jai nuostabų skonį ir aromatą, be to, karštas patiekalas gražiai atrodys ant šventinio stalo“, – pasakoja G. Bičkovas.

Dar vienas orkaitėje kepto karpio privalumas – švelniai apskrudusi oda. Tačiau turite būti atsargūs, kad žuvis iškeptų, bet neapdegtų. Geras būdas – kepant naudoti aliuminio foliją ar indo dangtį, kad jie apsaugotų nuo drėgmės praradimo. Likus maždaug 10 minučių iki karpio išėmimo iš orkaitės, nuimkite dangtį arba foliją, kad žuvis šiek tiek paruduotų.

Su kuo derinti keptą karpį

Karpis – neintensyvaus skonio žuvis, todėl ją galite kepti su įvairiais priedais. Pasak „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės, puikiai tiks tokios žolelės kaip mairūnas ar lauro lapai. Rozmarinas, čiobreliai ir petražolės taip pat pagerins patiekalo skonį. Drąsiai galite dėti ir daržovių. Prie karpio puikiai tiks morkos, svogūnai ir salierai – jie suteiks patiekalui gilų skonį ir aromatą.

„Karpį taip pat galima paruošti marinate iš alyvuogių aliejaus, prieskonių ir žolelių. Tai suteiks mėsai intensyvaus skonio ir ji bus nuostabiai sultinga. Stebinančiu hitu žuvies patiekalą gali paversti ir tokie priedai kaip riešutai, migdolų drožlės ir razinos, kurie patiekalui suteikia įdomią tekstūrą ir saldų skonį“, – pasakoja maisto gamybos žinovė.

Norint saugesnio varianto, kuris įtiktų net didžiausiems skeptikams, verta atsigręžti į būtent su Kūčiomis siejamus produktus: džiovintus grybus ir citrusinius vaisius. G. Urbonavičiūtė siūlo išmėginti du receptus, kurie sužavės tiek išvaizda, tiek skoniu.

Orkaitėje keptas karpis su citrusiniais vaisiais

Porcijos: 4–6

Gaminimo laikas: 70 min.

Reikės: 1 karpio, šviežių apelsinų sulčių ir kelių apelsinų skiltelių, šviežios citrinos sultys ir kelių skiltelių, 30 g sviesto, šaukštelio medaus, morkų, rozmarino šakelių, druskos, pipirų. 

Gaminame:

  1. Išvalytą karpį be žvynų gausiai pabarstykite druska ir užpilkite pusės citrinos sultimis. Palikite taip ją pagulėti apie 10 minučių, tuomet žuvį nuplaukite ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. 
  2. Ant kepimo indo dugno dėkite dvi plonas sviesto riekeles. Ant jų – karpį. Įstrižai keliose vietose įpjaukite odą ir į pjūvius įdėkite po pusę apelsino skiltelės. Tarp pjūvių sudėkite likusį sviestą. 
  3. Apelsinų, citrinų sultis sumaišykite su medumi ir supilkite ant žuvies. Ant viršaus pabarstykite pipirų.
  4. Šalia žuvies sudėkite nuluptas ir plonais griežinėliais supjaustytas morkas, sudėkite rozmarino šakeles. 
  5. Karpį kepkite iki 220 °C įkaitintoje orkaitėje 15 minučių. Tada sumažinkite temperatūrą iki 180 laipsnių ir kepkite dar 25–30 minučių. Kad skonis būtų geresnis, verta kartkartėmis užpilti padažo ant žuvies. 

Karpis, įdarytas džiovintais grybais

Porcijos: 4–6

Gaminimo laikas: 80 min.

Reikės: 1 karpio, 20 g džiovintų baravykų, 1 svogūno, sviesto, druskos, pipirų, petražolių, citrinos. 

Gaminame: 

  1. Kruopščiai nuplaukite ir nusausinkite karpį, tada pagardinkite druska ir pipirais. Dėkite į šaldytuvą kelioms valandoms. 
  2. Grybus pamirkykite – geriausia per naktį. Išvirkite tame pačiame vandenyje, nusausinkite ir supjaustykite. 
  3. Svogūną supjaustykite kubeliais ir pakepinkite šaukšte sviesto. Sudėkite baravykus, pakepinkite, įpilkite šiek tiek grybų vandens ir kelias minutes patroškinkite. Pabaigoje pagardinkite druska ir pipirais. 
  4. Paruoštu įdaru pripildykite karpį, sutvirtinkite dantų krapštukais ir suriškite virvele. Dėkite žuvį į kepimo skardą, užpilkite 4 šaukštus ištirpinto sviesto arba įpilkite grybų vandens, pusės citrinos sulčių ir kepkite 50–60 minučių 180 laipsnių temperatūroje. Kol kepa, 2–3 kartus užpilkite padažu iš kepimo indo. Iškepusią žuvį papuoškite petražolėmis ir patiekite su citrinos skiltelėmis.