Kaštainių kepimas yra mėgstama rudens tradicija įvairiose pasaulio šalyse. Vis daugiau jų gerbėjų atsiranda ir Lietuvoje, pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Šie gardūs riešutai, pasižymintys švelniu skoniu ir kreminės tekstūros konsistencija, dažnai naudojami įvairiuose kulinariniuose patiekaluose – nuo pikantiškų patiekalų iki desertų.
„Rudenį, kai lietuviškų daržovių ir vaisių sezonas eina į pabaigą, gerokai išauga egzotinių, mūsų šalyje mažiau pažįstamų gėrybių paklausa. Perkami jau ne tik dažnam kasdienybe tapę mangai ar citrusai, kiviai, bet pirkėjai bando saldžiąsias bulves, artišokus, valgomuosius kankorėžius, persimonus, granatus. Jau parduotuvėse pasirodę kaštainiai pastaraisiais metais taip pat susilaukia vis daugiau dėmesio – dažnas juos yra išbandęs svetur, tad noriai įtraukia į savo racioną ir namuose“, – sako V. Budrienė.
Koks kaštainių skonis ir iš kur jie kilę?
Kaštainiai kilę iš pietinio Kaspijos jūros regiono, Kaukazo ir pietų Europos, iš kur romėnų dėka išplito plačiai visoje Europoje. Kaštainiai sudarė svarbią tiek žmonių, tiek naminių gyvulių mitybos dalį, kadangi buvo nesunkiai auginami, o džiovinti garantavo atsargas visiems metams. Be to, iš jų, sumaltų į miltus, buvo gaminama skani ir maistinga duona, todėl augalai buvo vadinami „duonos medžiais“.
Kaštainiai iki šiol populiarūs Azijoje, Pietų, Vidurio Europoje. Gegužės pabaigoje galima pamatyti pirmuosius augalų žiedus, tačiau sunokusių vaisių reikia paprastai laukti iki spalio, lapkričio. Jų skonį galima apibūdinti kaip lazdyno riešutų ir bulvių derinį.
Į ką atsižvelgti juos perkant?
„Kaštainiuose slypi nemažas energijos užtaisas, jie naudingi organizmui, kadangi yra turtingi magnio ir kalio, taip pat yra ir geras vitamino C šaltinis. Reikia atminti, kad 100 g jų – apie 180 kcal. Tad jie yra sotūs, ir valgant reikėtų jausti saiką“, – sako „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
Dažnas lietuvis jau meistriškai moka išsirinkti prinokusį mangą, atskirti skanų persimoną, tačiau kaštainiai dar tik skinasi kelią į lietuvišką virtuvę. Kaip parduotuvėje išsirinkti juos tokius, kad tikrai neprašautumėte?
„Labai svarbu, kad kaštainiai būtų sveiki. Kad jie tokie yra, jums pasakys jų sunkumas, blizgantis paviršius, o svarbiausia – jie turi būti neišdžiūvę, nesusiraukšlėję. Taip pat atkreipkite dėmesį, kad nebūtų skylučių žievėje. Taip pat svarbu ir juos namuose laikyti tinkamai. Geriausia juos įdėti į šaldytuvo daržovių stalčių – ten jie išsilaikys iki 7 dienų. Visgi, žinoma, šviežiausi jie skaniausi“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Kaip ir ką iš jų ruošti?
Kaštainiai ruošiami įvairiais būdais – verdami vandenyje, kepami keptuvėje, orkaitėje ar ant grotelių. Dėl savo švelnaus ir žemiško skonio jie tinka tūkstančiui gardžių derinių, tiek saldžių, tiek pikantiškų.
„Kad ir ką nuspręstumėte daryti iš kaštainių, visų pirma juos reikės termiškai apdoroti ir pažalinti žievę bei ploną rudą plėvelę, nes ji yra karti. Tai geriausia daryti, kai jie dar yra šilti – procesas būna lengvesnis. Dėl to geras patarimas yra neišimti visų kaštainių iš puodo ar orkaitės vienu metu, o tik dalimis – kai jie pernelyg atvėsta, tuomet odelė vėl sulimpa“, – pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Prieš kepant ar verdant kaštainius taip pat būtina padaryti kelis įpjovimus kevaluose, kad būtų sudarytos sąlygos garams išeiti. Aštriu nedideliu peiliu reikėtų padaryti kryžiaus arba T formos įpjovimą arba padarykite ilgą įpjovą. Nevalia šio žingsnio praleisti – kitaip kaštainiai gali netgi sprogti.
Kepimas orkaitėje. Kepti kaštainiai yra itin mėgstami dėl sodresnio skonio. Įkaitinkite orkaitę iki maždaug 200 °C temperatūros. Išdėliokite kaštainius ant kepimo skardos ir kepkite juos apie 15-20 minučių. Jeigu neskubate, prieš tai juos valandą ar dvi pamirkykite vandenyje – tuomet riešutai iškeps greičiau. Įpusėjus kepimui juos apverskite, kad iškeptų tolygiai.
Kepimas keptuvėje. Kaštainių kevalus įpjaukite ir sudėkite į karštą sausą keptuvę. Retkarčiais pakratykite ją, kad kaštainiai tolygiai apkeptų. Tai užtruks maždaug 10-15 minučių. Kaštainiai bus paruošti, kai jų kevalai atsivers, o vidus suminkštės.
Virimas vandenyje. Į puodą su šaltu vandeniu sudėkite įpjautus kaštainius. Užvirus sumažinkite ugnį ir virkite maždaug 20-30 minučių. Bendras virimo laikas priklausys nuo kaštainių dydžio.
„Nedidelio dydžio kaštainiai pasižymi didele kulinarinio panaudojimo įvairove. Kepti jie patys vieni yra skanus užkandis. Labai populiaru kaštainius derinti su paukštienos, ypač šventinės, patiekalais. Iš jų ir šokolado gaminami pyragai, saldūs kremai. Jie taip pat tinka paįvairinti rizoto, makaronų patiekalus, dėti į mėsos ar daržovių troškinius. Vienas skaniausių jų panaudojimo būdų – sočiose ir aromatingose sriubose, kurias paruošti visai nesunku ir nebrangu“, – sako G. Urbonavičiūtė ir siūlo tris receptus
Tradicinė itališka pigioji avinžirnių ir kaštainių sriuba
Italijoje iki šiol populiari kaštainių sriuba atsirado ieškant būdų, kaip pamaitinti šeimą panaudojant vos kelis ingredientus, kurie būtų nebrangūs ir prieinami net skurdžiau gyvenantiems. Ankštiniai augalai, tokie kaip avinžirniai, lęšiai, pupelės, iš tiesų kainavo labai nedaug, o išdžiovinti galėjo ilgai būti laikomi sandėliukuose. Tuo tarpu kaštainiai buvo renkami miškuose ir dažnai naudojami gaminant maistą.
Reikės: 300 g avinžirnių, 500 g kaštainių, 3-4 lauro lapų, 1 skiltelės česnako, pusės svogūno, 4 šaukštų ypač tyro alyvuogių aliejaus, 1 šakelės rozmarino, druskos, juodųjų pipirų.
Gaminame:
Kvapni morkų ir ciberžolės trinta sriuba su kaštainiais
Kreminė, tiršta ir aromatinga morkų, kaštainų ir ciberžolės kreminė sriuba – puikus receptas šiam metų laikui. Lengva, skani ir su žiupsneliu ciberžolės, kuris patiekalą nuspalvins gražia ryškia spalva ir suteiks rytietiškų natų.
Reikės: 500 g morkų, 150 g kaštainių, pusės svogūno, pusės saliero koto, alyvuogių aliejaus, 1 šakelės rozmarino, druskos, pipirų, ciberžolės, šiek tiek daržovių sultinio.
Gaminame:
Kreminė keptų kaštonų ir grybų sriuba
Šis sotus keptų kaštonų ir grybų sriubos receptas tiesiog kvepia vėsiuoju metų laiku. Lengvai paruošiama ir aromatinga sriuba sušildys ir bet kurį vakarą pavers itin jaukiu.
Reikės: 300 g kaštainių, 100 gramų grybų, 1 skiltelės česnako, 1 nedidelio svogūno, 1 litro daržovių sultinio, 1 šaukšto alyvuogių aliejaus, 2 lauro lapų, džiovintų čiobrelių, šviežiai maltų juodųjų pipirų.
Gaminame: