Lietuviškų pomidorų sezonas prasidėjo – pirmieji šiemet Lietuvos ūkiuose užauginti žiemos derliaus pomidorai jau nugulė „Iki“ parduotuvių lentynose. Pasak Gintarės Kitovės, „Iki“ komunikacijos vadovės, pirmasis lietuviškas derlius pirkėjų būna be galo laukiamas, o šiemet juo pasimėgauti galima kaip niekad anksti.
„Dar prieš porą metų pirmųjų lietuviškų pomidorų tekdavo laukti bent iki kovo. Dabar iš Lietuvos ūkių šviežią derlių galima gauti žymiai anksčiau ir mėgautis juo ilgiau – šiltnamiuose auginamos daržovės pirkėjus pasiekia itin anksti. Pirmieji lietuviški šviežio derliaus pomidorai gyventojams siūlomi su „IKI Ūkis“ etiketėmis. Kadangi pomidorai – nuo seno viena mėgstamiausių pirkėjų daržovių, jų turime ne tik ypač anksti, bet ir įvairių veislių. Pagal mūsų užsakymą auginami vyšniniai, kokteiliniai, avietiniai, juodieji, vynuoginiai ir kt. pomidorai, kad kiekvienas galėtų išsirinkti mėgstamiausią“, – sako G. Kitovė.
Pasak tinklo atstovės, šviežias lietuviškų pomidorų derlius pirkėjų būna bene laukiamiausia metų naujiena, nes tokios daržovės turi svarių pranašumų prieš atvežtines.
„Jie pasižymi maksimaliu šviežumu, o itin trumpas transportavimo laikas leidžia augintojams veisles rinktis daugiausiai dėmesio skiriant pomidorų skoninėms savybėms. Tampa nebe taip svarbu, ar jie bus atsparūs ir atlaikys kelionę iš svetur, tad lietuviški pomidorai paprastai pasižymi plonesne odele, ryškesniu skoniu, intensyvesniu kvapu. O kad jais pasimėgauti galėtų visi, siekiame užtikrinti kuo palankesnes kainas“, – pasakoja G. Kitovė.
Plati pomidorų įvairovė
Jeigu agurkai paprastai skirstomi tik į trumpavaisius ir ilgavaisius, tai pomidorų pasaulyje įvairovė žymiai didesnė. „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė pažymi, kad skirtingos veislės skiriasi ne tik išvaizda.
„Pavyzdžiui, geltonieji pomidorai pasižymi švelnesniu, mažiau rūgščiu skoniu nei raudonieji. Jie turi mažiau rūgštingumo, todėl tinka žmonėms su jautriu skrandžiu, juos mėgsta ir vaikai. Avietiniai pomidorai pasižymi rausva-raudona spalva ir švelniu, saldžiu skoniu, turi subtilų aviečių aromatą“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Juodieji pomidorai išsiskiria tamsiai violetine, beveik juoda spalva. Jų skonis sodrus, šiek tiek dūminis, su ryškiu pomidorų aromatu. Jie mėgstami ir dėl to, kad turi daugiau antioksidantų nei raudonieji pomidorai, pažymi tinklo šviežių daržovių žinovė.
„Salotoms, užkandžiams ar valgyti vieni labai tinka mažesni pomidorai. Vyšniniai, vynuoginiai ar šiek tiek didesni kokteiliniai pomidorai yra maži, saldūs, sultingi ir koncentruoto skonio. Tuo tarpu slyviniai pomidorai yra pailgos formos, didesni už mažuosius. Jie mėsingi, turi mažiau sėklų ir puikiai tinka konservavimui bei padažams“, – sako J. Sabaitienė.
Retas lietuvis ginčysis, kad skaniausias patiekalas iš pomidorų – tradicinės salotos su grietine. Jos ypač gardžios su šviežiu lietuvišku derliumi, nes suteikia ryškų skonį ir aromatą. Tačiau pomidorai gali tapti ir puikiais pusryčiais, užkandžiu ar pagrindiniu patiekalu. „Iki“ šefai dalijasi trimis receptais, kurių nepavyks išbandyti tik vieną kartą – paragavus norėsis kartoti ir kartoti.
Graikiški pomidorų paplotėliai
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 20 min.
Reikės: 250 g šviežių pomidorų, 1/2 raudonojo svogūno, 2 didelių česnako skiltelių, 1 citrinos žievelės, druskos, pipirų, 85 g miltų, 1/2 šaukštelio kepimo miltelių, šviežių krapų, petražolių.
Gaminame:
Česnakų ir sūrio pomidorų skrebučiai
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 10 min.
Reikės: 4 didelių šviežių pomidorų, 1 kepaliuko mėgstamos duonos, sviesto, 1 česnako skiltelės, 60 g minkšto sūrio – buratos, rikotos, ožkos ar pan., šviežių bazilikų, druskos, pipirų, balzaminio acto, alyvuogių aliejaus.
Gaminame:
Greita pomidorų tarta
Porcijos: 6
Gaminimo laikas: 40 min.
Reikės: 3 prinokusių šviežių pomidorų, 1 lakšto šaldytos sluoksniuotos tešlos, kelių šaukštų Dižono garstyčių, 200 g tarkuotos mocarelos, druskos, pipirų, 1 šaukšto šviežių čiobrelių, 1 šaukšto Provanso žolelių, 1 šaukšto ypač tyro alyvuogių aliejaus.
Gaminame: