Gaivieji melionai puikiai tinka ne tik karštai vasaros, bet ir dar saulėtai rudens dienai. Norint šiais vaisiais praturtinti savo racioną, iš jų pasigaminti galima pačių netikėčiausių patiekalų, pavyzdžiui, išsikepti melionų duonos, juos pamarinuoti, pagaminti melionų padažo ar džemo. Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad melionai tinklo pirkėjų yra mėgstami ištisus metus.
„Melionai lietuviams seniai ne naujiena, ir jeigu anksčiau šiuos vaisius pirkėjai dažniau pirkdavo įvairiomis progomis, pastebime, kad dabar melionai patenka ir į kasdienius pirkėjų krepšelius. Visgi, saldieji melionai – ne vieninteliai iš šiltų kraštų atkeliavę vaisiai, kuriuos mėgsta pirkėjai. Lietuviai domisi ir mangais, rudenį itin mėgstamomis figomis, kiviais ir kitomis gėrybėmis“, – teigia G. Kitovė.
Daugiau nei 40 rūšių
Anot prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotojos Jolantos Sabaitienės, pasaulyje egzistuoja net 40 rūšių melionų.
„Melionų gimtinė – Afrika bei egzotiški Pietvakarių Azijos slėniai. Istoriniai šaltiniai skelbia, kad juos augindavo jau senovės egiptiečiai. Šie vaisiai itin buvo paplitę Irane ir Indijoje. Būtent iš šių kraštų jie palaipsniui atvyko į Europą ir tapo mėgstamu europiečių užkandžiu“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Melionus, nepriklausomai nuo jų rūšies, įtraukti į kasdienį savo racioną – svarbu. Melioną sudaro apie 92 procentai vandens, todėl gardžiuojantis šiuo vaisiumi yra mažinamas troškulys, palaikomas normalus skysčių kiekis organizme. Be to, per dieną suvalgius bent porą dubenėlių šio vaisiaus, organizmas pasisavins didelį kiekį vitaminų A, C, E, mineralų, kurie gerina odos būklę, regėjimą ir stiprina imunitetą.
Marinuojami, kepama duona
Marinavimas yra puikus būdas ilgesniam laikui paruošti ne tik daržoves, bet ir vaisius. Galbūt skamba kiek neįtikėtai, tačiau melionai taip pat puikiai tinka marinavimui. Be to, namuose marinuoti melionus ypač paprasta. Tam užteks vos 5 ingredientų: acto, druskos, raudonųjų pipirų dribsnių, bazilikų lapų ir vandens.
„Nulupkite meliono žievę, supjaustykite jį kubeliais ir suberkite į 1 litro talpos stiklainį. Atskirame puode sumaišykite actą, vandenį, suberkite druską ir raudonųjų pipirų dribsnius. Šį mišinį užvirkite ir pakaitinkite kelias minutes. Gautu marinatu užpilkite melionus, pridėkite bazilikų lapelių. Palaukite, kol melionai atvės, sandariai užsukite ir kelioms dienos palikite pastovėti šaldytuve“, – pasakoja J. Sabaitienė.
Populiarus melionų panaudojimo būdas – iš jų pasigaminti gaivias salotas, kurias galima valgyti vienas arba patiekti kaip garnyrą prie mėsos ar žuvies patiekalų. Gaminant salotas su melionais – itin paprasta improvizuoti. Joms panaudoti galima melioną, šilauoges, fetos sūrį, šviežią baziliką, mėtos lapelius, alyvuogių aliejų, mėgstamus prieskonius.
Bananų duoną esame ragavę daugelis, tačiau esate bandę jos pasigaminti iš melionų? Šį patiekalą paruošite itin greitai – pasiruošimui prireiks vos 15 min., o kepimui – valandos. Melionų duoną galėsite valgyti vieną, ją skanu paskrudinti ir ant sausos keptuvės bei patiekti su ledais.
Melionų duona
Reikės: 0,5 kg tarkuoto meliono (be žievės), 3 puodelių miltų, 1 3/4 a. š. malto cinamono, 1 1/2 a. š. druskos, 1 a. š. malto imbiero, 1 a. š. sodos, 1 a. š. kepimo miltelių, 2 puodelių cukraus, 3 vnt. kiaušinių, 1 puodelio augalinio aliejaus, 2 a. š. vanilės ekstrakto, sviesto.
Gaminame:
Salotos su melionu ir vytintu kumpiu prosciutto
Reikės: 100 g mocarelos sūrio rutuliukų, 80 g vytinto kumpio prosciutto, ¼ puodelio smulkintų šviežių mėtų, 0,5 kg meliono, 2 v. š. alyvuogių aliejaus, 2 v. š. citrinos sulčių, 1 a. š. skysto medaus.
Gaminame:
Šalta melionų sriuba
Reikės: 1 didelio meliono, 2 v. š. alyvuogių aliejaus, ½ a. š. druskos, 1 a. š. tarkuotos citrinos žievelės, 1 v. š. balzaminio acto.
Gaminame: