Ekspertas atskleidžia tikro ir gardaus šnicelio paslaptis

Recipe

Šnicelis – vienas tų žiemiškų patiekalų, kuriais norisi mėgautis atvėsus orui. Dabar geriausias metas jį pasigaminti ir bent mintimis bei skoniais atsidurti nedideliame kalnų kaimelyje. Ne veltui šį patiekalą ypatingai pamėgę vokiečiai, austrai, šveicarai, netgi šiaurės Italijos gyventojai. Be to, šnicelį paruošti nesudėtinga, o tinkamai pagamintas jis tiesiog tirpsta burnoje. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad, remiantis pardavimų duomenimis, mėsos patiekalai šaltąjį sezoną tikrai populiarūs.

„Be mėsos kasdienis stalas neįsivaizduojamas. Populiariausia tarp tinklo pirkėjų išlieka tradicinė kiauliena, tačiau taip pat dažnai perkama ir vištiena, jautiena, veršiena. Siekdami, kad reikiamos mėsos rūšies savo stalui rastų kiekvienas, esame paruošę platų šios kategorijos asortimentą. Be to, glaudžiai bendradarbiaujame su vietos ūkininkais, kurių produkciją itin vertina ir pirkėjai“, – sako V. Budrienė.

Skirtingos šalys, skirtingi receptai

Gintaras Bačkovas, prekybos tinklo „Iki“ mėsos ekspertas, sako, kad  šnicelis mėgstamas daugelyje Vakarų bei Vidurio Europos šalių, o ypač Vokietijoje ir Austrijoje. Be to, šis patiekalas populiarus ir Italijoje, šiaurinės dalies sostine tituluojamame Milane. Ne veltui Italijoje toks kepsnys vadinamas „Milano šniceliu“ arba „Milano kepsniu“.

„Šnicelis ruošiamas visai nesudėtingai, o jam paruošti tinka įvairios rūšies mėsa. Pavyzdžiui, austriškas ir itališkas šnicelis dažniausiai yra gaminamas iš veršienos. Vokiečiai dažniausiai jį kepą iš kiaulienos. Visgi, kvapniam šniceliui pasigaminti tinka ir daugiau mėsos rūšių, pavyzdžiui, jeigu mėgstate, šį patiekalą pasigaminti galite ir naudodami vištienos ar kalakutienos krūtinėlę – būtent šią mėsos rūšį šniceliui paruošti renkasi Izraelio gyventojai“, – teigia G. Bačkovas.

Pasak eksperto, skirtingose šalyse skiriasi ne tik pasirenkamos mėsos rūšis, bet ir patiekimo būdai. Pavyzdžiui, Vokietijoje šnicelis dažniausiai patiekiamas su šviežių daržovių salotomis, keptomis ar virtomis bulvėmis, o kartais – netgi tradicinėmis bulvių salotomis. Šioje šalyje kartais šnicelis dar gardinamas grybų arba pomidorų, paprikų ir svogūnų padažu.

Austrijoje prie šnicelio dažniausiai patiekiamos smulkiai supjaustytos gūžinės salotos, apšlakstytos acto pagrindu pagamintu padažu ir įvairiausiais būdais ruoštomis bulvėmis. Italijoje šnicelis dažniausiai valgomas su žalumynų, pavyzdžiui, gražgarsčių salotomis, kartais tokios salotos pagardinamos pomidorais, o išskirtinesniais atvejais ir mocarela. Žinoma, nė vienoje šalyje šnicelio lėkštė neapsieina be gabalėlio citrinos ir kelių šakelių petražolių.

Naudingi eksperto patarimai

Visgi, kaip teigia G. Bačkovas, tam, kad paruoštumėte burnoje tirpstantį šnicelį – kelis jo gaminimo triukus žinoti visada pravartu.

Pasirinkite tinkamą mėsos dalį. Šniceliams, kaip ir kepsniams, dažniausiai pasirenkamos tos mėsos dalys, kurios yra be kaulo. Todėl šniceliai dažniausiai kepami iš vištienos ar kalakutienos krūtinėlės. Kalbant apie kiaulieną ar veršieną, šniceliams, pasak eksperto, geriausia yra rinktis išpjovą.  

Nepamirškite išmušti mėsos. Pirmas dalykas, kurį reikia padaryti norint namuose pasigaminti burnoje tirpstantį šnicelį – specialiu plaktuku išmušti mėsą. Geriausia prieš mušant mėsą ją įdėti tarp dviejų maistinės plėvelės lakštų. Kaip teigia ekspertas, tobulo šnicelio storis turėtų siekti vos pusę centimetro: šnicelis kepamas kelias minutes, todėl storas mėsos gabalas viduje gali likti žalias.

Apvoliokite ir miltuose, ir džiūvėsėliuose. Pasak G. Bačkovo, išmušę mėsą lengvai ją pabarstykite druska ir pipirais. Galiausiai pasiruoškite tris dubenėlius. Į vieną pilkite miltus su žiupsneliu druskos, į kitą – džiūvėsėlius, o trečią – lengvai išplaktą kiaušinį. Pirmiausiai šnicelį iš visų pusių apvoliokite miltuose, tuomet merkite į kiaušinio plakinį ir galiausiai apvoliokite džiūvėsėliuose. Kaip teigia ekspertas, džiūvėsėliai prie mėsos turi prilipti lengvai, o prieš kepant galite šiek tiek papurtyti mėsą, kad nubyrėtų džiūvėsėlių perteklius.

Kepimas. Paruošto šnicelio ilgai gulėti ant virtuvės stalo nepalikite, geriausia – tik jį apvoliojus dėti į įkaitintą keptuvę. Kaip sako ekspertas, greitai iškeptas šnicelis bus pats traškiausias. Pasak jo, tam, kad patiekalas gražiai apskrustų – ypatingai daug aliejaus nereikia. Visgi, per sausai kepti šnicelio irgi nepatartina. Aliejus turėtų vos apsemti kepantį šnicelį.

Stebėkite aliejaus temperatūrą. Norint, kad šnicelis nesudegtų, o gražiai apskrustų, dėmesį atkreipti reikėtų ir į aliejaus temperatūrą. G. Bačkovo teigimu, geriausia aliejų įkaitinti maždaug iki 165 laipsnių. Šniceliui iškepti pakanka vos 3-4 minučių. Kepsniui iškepus nepamirškite jo padėti ant popierinių rankšluosčių – taip nuvarvės aliejaus perteklius.

G. Bačkovas dalijasi ir nepaprasto skonio šnicelio receptu, kurį lengvai pasigaminsite ir namuose.

Tradicinis šnicelis su kiauliena

Jums reikės:

4 porcijos dydžio kiaulienos išpjovos arba nugarinės gabalėlių

Druskos ir pipirų

4 šaukštų sviesto

Saulėgrąžų aliejaus kepimui

Nedidelio indelio miltų

Nedidelio indelio džiūvėsėlių

2 lengvai išplaktų kiaušinių

Citrinos griežinėlių ir šviežių petražolių patiekimui

Pagaminimas:

Kiaulienos kepsnius sudėkite tarp maistinės plėvelės lakštų ir padaužykite specialiu plaktuku. Paruoštus kepsnius lengvai pasūdykite ir papirinkite. Vidutinio dydžio keptuvę įkaitinkite ant aukštos ugnies ir ištirpinkite kelis šaukštus sviesto, įpilkite aliejaus. Kiaulieną išvoliokite miltuose, kiaušinio plakinyje ir galiausiai džiūvėsėliuose. Išvoliotus kepsnius dėkite į įkaitintą keptuvę ir iš kiekvienos pusės pakepkite 1-2 minutes, tol, kol jie įgaus auksinį atspalvį. Galiausiai paruoštus kepsnius sudėkite ant popierinių rankšluosčių ir leiskite susigerti aliejaus pertekliui. Šnicelį patiekite su citrinų gabalėliais ir šviežiomis petražolėmis. Skanaus!