Lietuvoje rožinės vasaros yra įprastos – juk šaltibarščiai yra populiariausias šiltojo meto maistas. Tačiau ir pasaulyje liepa dažosi rožine spalva, pasirodžius naujam Holivudo filmui apie lėlę Barbę. Prekybos tinklo „Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė kviečia išbandyti netradicinį receptą, kuris užvaldė socialinius tinklus – rožinius makaronus. Jiems reikės tik kelių nebrangių ingredientų, tad išleidę vos kelis eurus nustebinsite įspūdingu patiekalu.
Burokėlių naudą patvirtintų ir profesionalūs sportininkai
Vargu ar lietuviai galėjo pasirinkti geresnę daržovę numylėtiems šaltibarščiams. Burokėliai jiems suteikia ne tik išskirtinę spalvą, bet jie praturtina mitybą aibe naudingų medžiagų. Jie gerina smegenų veiklą ir yra tarsi natūralus dopingas.
„Burokėliai turi daugybę savybių, dėl kurių šios daržovės yra vienos sveikiausių ir kartu lengviausiai vartojamų. Dėl to, kad juos gana lengva auginti, jie yra pigūs. Šios šakninės daržovės taip pat namuose išstovi ilgai, jas lengva apdoroti ir derinti su įvairiais produktais. O atrasti patinkančių receptų tikrai verta – mat iš tikrųjų burokėliuose yra gausybė organizmui reikalingų vitaminų ir mineralų“, – sako „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
Visų pirma, juose ypač daug folio rūgšties, kuri būtina sveikai širdžiai, ir mangano, kuris reikalingas kaulų formavimuisi, maistinių medžiagų apykaitai ir smegenų veiklai. Valgydami burokėlius gausite ir vario, kurio dėka išlaikysite energiją ir intelektinį darbingumą,
„Priešingai nei sklando mitai, burokėliuose nėra itin daug geležies, tačiau jie naudingi gydant mažakraujystę, teigiamai veikia kraujotakos sistemą. Burokėliuose ir jų sultyse yra daug antioksidantų, kurie stabdo senėjimo procesus ir greitina regeneraciją. Be to, šios daržovės dėl jose esančio kalio ir nitratų kiekio ypač veiksmingai mažina kraujospūdį, o specifinės skaidulos veikia kaip prebiotikai ir didina „gerųjų bakterijų“ skaičių bei įvairovę organizme“, – pasakoja daržovių žinovė.
Nereikėtų pamiršti ir burokėlių pagalbos kepenims – jos palaiko tinkamą šio organo veiklą, tad toksinai iš organizmo šalinami veiksmingiau.
Apie burokėlių naudą puikiai žino ir profesionalūs sportininkai, kurių ne vienas yra šių daržovių sulčių gerbėjas. Įrodyta, kad reguliariai jas geriant, padidėja ištvermė ir galima treniruotis ilgiau. Burokėlių sultys mažina nuovargį, didina raudonųjų kraujo kūnelių kiekį ir, svarbiausia, gerina kvėpavimą.
„Vasara asocijuojasi ne tik su šaltibarščiais, bet ir su šviežiu lietuviškų burokėlių derliumi, kuris parduotuves pasiekia liepos mėnesį ir pirkėjų yra ypač laukiamas. Tačiau pardavimų statistika rodo, kad burokėlių populiarumas neblėsta net ir praėjus šaltibarščių sezonui. Lietuviai išties be galo mėgsta šias daržoves, todėl jų pasiūlą užtikriname ištisus metus – galima įsigyti žalių, marinuotų ar virtų burokėlių. Pastarieji, beje, ir yra populiariausi tarp pirkėjų“, – pastebi Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Rožiniai makaronai – pigu, greita ir įspūdinga
Šią vasarą vėl išpopuliarėjęs rausvų atspalvių stilius vadinamas „Barbiecore“. Maistas taip pat yra šios tendencijos dalis. Socialinio tinklo „TikTok“ hitu tapo makaronai, dar vadinami Barbės – jiems ryškiai rožinę spalvą suteikia lietuviams puikiai pažįstami burokėliai.
Barbės makaronų recepto versijų – gausu. Tačiau jų pagrindas yra makaronai ir virti arba kepti burokėliai, sumaišyti su pasirinktais pieno produktais. Dažniausiai tai būna šviežias tepamas sūris, rikota, natūralus graikiškas jogurtas, feta ar ožkos sūris. Veganiškoje versijoje naudojamas net tofu ar veganiška grietinė.
„Be makaronų, burokėlių ir pasirinkto pieno produkto, svarbu ir vienas pagrindinis prieskonis – česnakas. Norint ryškesnio skonio, jį galima išspausti ir dėti į padažą, tačiau jeigu pageidaujate švelnesnių, saldesnių natų – siūlyčiau česnaką pasmulkinti ir apkepti jį keptuvėje su šlakeliu aliejaus“, – pataria prekybos tinklo „Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė.
Pasak pašnekovės, nėra nuostabu, kodėl rožinių makaronų receptas išpopuliarėjo. Patiekalą paruošti galima vos per 15 minučių, rezultatas bus pribloškiantis, o jam pasiekti išleisite ne daugiau nei kelis eurus: tereikės įsigyti burokėlių, makaronų ir jogurto. Ji skaičiuoja, kad vienos porcijos savikaina nesieks nė 1 euro.
2 porcijoms reikės: 2 virtų arba keptų burokėlių, 100 g tiršto graikiško jogurto, 1 česnako skiltelės, 200 g mėgstamų makaronų, druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų, baziliko lapelių arba smulkintų petražolių.
Gaminame: Prieš tai išvirtus arba iškeptus burokėlius reikia nulupti ir sutrinti. Lengviausia tą padaryti smulkintuvu, tačiau jeigu jo neturite – sutarkuokite arba tiesiog kuo smulkiau supjaustykite. Į burokėlius įmaišykite graikišką jogurtą ir skiltelę česnako. Per tą laiką virkite makaronus, kol jie bus al dente. Išvirusius makaronus nusausinkite, bet neplaukite po tekančiu vandeniu. Neišpilkite viso makaronų vandens!
Kitas žingsnis – dėti makaronus į puodą, supilti paruoštą padažą ir, jei jis per tirštas, jį atskiesti vandeniu iš virtų makaronų. Pastą gerai išmaišykite ir dėkite į lėkštes. Papuošimui puikiai tiks mėgstami žalumynai – pavyzdžiui, baziliko lapeliai, smulkintos petražolės, čiobreliai.
„Jei pageidaujate intensyvesnės spalvos ar išraiškingesnio burokėlių skonio, drąsiai dėkite ir 3 ar 4 burokėlius. Verta padažo vienu ypy pasigaminti daugiau – jis bus gardus ne tik su makaronais, bet ir bus puiki sumuštinių užtepėlė su šviežia duona“, – pataria V. Juodkazienė.