Dažyti rudo lukšto kiaušinius gali būti paprasta: kelios gudrybės

Recipe

Velykinis stalas be margučių tikrai neįsivaizduojamas, juk jie yra vienas svarbiausių šios pavasario šventės simbolių. Jų puošybos būdų yra pačių įvairiausių, o žinodami kelias gudrybes, juo nesunkiai nudažysite ir džiaugsitės nepaprasta margučių spalvų gama. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad kiaušinių pardavimai prieš Velykas šokteli, o pirkėjai renkasi ne tik tradicinius vištų kiaušinius, bet šventinį stalą puošia ir putpelių kiaušiniais.

Puikiai tinka ir rudi kiaušiniai

„Tradiciniai kiaušiniai vis dar yra populiariausias tinklo pirkėjų pasirinkimas, bet artėjant Velykoms ir putpelių kiaušinių pardavimai išauga beveik 3 kartus. Taip pat pastebimas padidėjęs susidomėjimas įvairiomis šventinėmis dekoracijomis, kiaušinių dažais ar kitais velykiniais suvenyrais, kurie prieš laukiamiausią pavasario šventę dažnai atsiduria pirkėjų krepšeliuose“, – teigia V. Budrienė.

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad sodrias ir efektingas spalvas išgauti galima ir dažant kiaušinius rudu lukštu. Visgi, dažant tokio tipo kiaušinius kelias taisykles žinoti pravartu.

„Viena pagrindinių taisyklių, kuri padės gražiai nudažyti rudo lukšto kiaušinius – dažymo laikas. Dažuose juos turėtume palaikyti bene dvigubai tiek, kiek laikytumėte balto lukšto kiaušinius. Be to, dažant rudus kiaušinius spalvos išeina daug sodresnės, žemiškesnės, natūralesnės“, – sako V. Juodkazienė.

Spalvą galima sušvelninti

Dar viena gudrybė, pasak „Iki“ atstovės, padėsianti ryškiau nudažyti rudo lukšto kiaušinius – actas. Norint, kad rudi kiaušiniai prieš dažymą įgautų kiek šviesesnę spalvą – prieš merkiant į dažus, juos reikėtų kelias minutes pamirkyti pačiame paprasčiausiame baltajame acte, mat jis iš karto sušvelnins rudą kaušinio lukšto spalvą. Anot V. Juodkazienės, acte pamirkyti kiaušinius galima tiek jau išvirtus, tiek prieš verdant. Mat eiliškumas skoniui neturi jokios įtakos.

„Geriau acte kiaušinius pamirkyti juos jau išvirus, nes actas gali šiek tiek susilpninti patį lukštą, todėl didesnė tikimybė, kad verdant kiaušiniai gali įtrūkti. Tik išvirusius kiaušinius, prieš merkiant į actą, reikėtų atvėsinti, aplieti šaltu vandeniu arba pamerkti į dubenį su ledu. Tuomet kiaušinius merkti į actą, palaikyti apie 5 minutes ir švaria šluoste atsargiai nuo kiaušinio nuvalyti rudą spalvą, galiausiai merkti į mėgstamos spalvos dažus“, – sako V. Juodkazienė.

Dažykite natūraliais dažais

Jeigu nenorite naudoti jau iš anksto paruoštų dažų, nušviesinus kiaušinius paprasta dažyti natūraliais dažais. O ir paruošti natūralius dažus paprasta kaip dukart du – kaitinkite nurodytus ingredientus vandenyje, kol jis nusidažys atitinkama spalva. Virtus kiaušinius sudėkite į karštus dažus ir laikykite, kol jie įgaus norimą atspalvį. Actas palengvina spalvos pasisavinimą, todėl į dažus vertėtų įmaišyti ir jo – maždaug 2–3 valgomuosius šaukštus.

V. Juodkazienė dalijasi ir keliais ingredientais, kuriuos pakaitinus gausite nuostabaus grožio natūralius dažus.

Natūralūs kiaušinių dažai

Jums reikės:

Violetinė – raudonasis vynas

Švelniai violetinė, melsva – raudonasis kopūstas (200 g / 200 ml vandens)

Melsva levandų – mėlynės, šilauogės (200 g / 200 ml vandens)

Ryškiai rožinė – tarkuoti burokėliai (2 vnt. /200 ml vandens)

Gelsvai žalia – ciberžolė (2 v. š. / 200 ml vandens)

Melsvai pilka – raudonųjų vynuogių sultys

Žalsva – špinatai (3–4 saujos / 200 ml vandens)

Gelsva – apelsinų žievelės (4–5 apelsinų / 200 ml vandens)

Auksinė – krapų sėklos (3–4 v. š. / 200 ml vandens)

Paruošimas:

Vandenį su dažančia priemone užvirkite ir ant nedidelės kaitros kaitinkite apie 20–40 minučių. Nuolat stebėkite skysčio spalvos intensyvumą. Kai vanduo nusidažys norima spalva, puodą nukelkite nuo viryklės. Kai skystis atvės iki kambario temperatūros, perkoškite, supilkite į stiklainį ir pamerkite į jį kiaušinius.