Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, daržoves ir vaisius reikėtų valgyti ne mažiau kaip penkis kartus per dieną ir nors lietuviai parduotuvių daržovių skyriuose praleidžia vis daugiau laiko, statistika rodo, kad daržovių vis dar suvartojama per mažai. Vis dėlto Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad pirkėjai vis daugiau dėmesio kreipia į sveikatingesnę mitybą ir daržovių pardavimai nuosekliai didėja.
„Platų daržovių asortimentą užtikriname ištisus metus, taip pat nuo ankstyvo pavasario siūlome pirkėjams ir šviežio derliaus produktų. Pastebime, kad pirkėjai yra ištikimi klasikinėms vietos augintojų daržovėms. Populiariausiųjų penketuką pagal pardavimus sudaro bulvės, toliau rikiuojasi pomidorai, agurkai, kopūstai ir morkos. Tiesa, pastaruoju metu ir brokoliai bei baklažanai dažnai patenka į kasdienį pirkinių krepšelį. O, pavyzdžiui, smidrų paklausa šiemet padidėjo net trigubai“, – teigia V. Budrienė.
Pasak komunikacijos vadovės, kitų egzotinių daržovių pardavimai taip pat didėja: pirkėjai vis labiau dairosi žaliųjų žirnelių, kukurūzų burbuolių, šparaginių pupelių. Daržovių pardavimams įtakos turi ir sezoniškumas: atšilus orams perkama daugiau šviežių salotų, agurkų, pomidorų, tačiau bulvių populiarumas šiltuoju metų sezonu nemažėja.
„Bulves lietuviai tikrai mėgsta ir perka jas ištisus metus. Žinoma, itin laukiamos šviežios, vietoje augintos bulvės. Jos suteikia plačias galimybes eksperimentams virtuvėje, yra valgomos ir kaip garnyras šalia įvairių patiekalų, kepamos ant grilio ar naudojamos bulviniams blynas ir kietiems tradicinės virtuvės patiekalams“, – sako V. Budrienė.
Daržovių valgome per mažai
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė sako, kad reguliarus daržovių ir vaisių vartojimas yra itin svarbus ir daržovės turėtų sudaryti didesnę dalį lėkštės. Remiantis Sveikatos ministerijos duomenimis, žmogui per dieną jų suvartoti reikėtų bent 400 gramų. Rekomenduojama per dieną suvalgyti apie 3–5 porcijas daržovių ir 2–4 porcijas vaisių.
Pasak J. Sabaitienės, siekiant laikytis subalansuotos mitybos ir kasdien suvartoti tinkamą daržovių kiekį – jas vertėtų valgyti ne tik kaip garnyrą, bet ir kaip lengvą užkandį. Daržoves galima valgyti ne tik šviežias, bet ir ruoštas garuose, kepti orkaitėje, keptuvėje, troškinti ar net grilinti ant žarijų. Įvairiaspalvės daržovės padeda sukurti ir fotogeniškus patiekalus, taip pat planuojant valgiaraštį svarbu atkreipti dėmesį ir į daržovių spalvą. Pavyzdžiui, raudonos spalvos daržovės dažnai turi daugiau vitamino C ir beta karoteno.
J. Sabaitienė sako, kad iš daržovių galima gaminti ne tik salotas ar virti sriubas, lengvai galima improvizuoti ir kepant įvarių daržovių blynelius, ant grilio suverti daržovių iešmelius ar ant pasitelkti vaizduotė ir daržoves naudoti galima desertuose. Taip pat šiaudeliais pjaustytos morkos ar agurkai taps puikiu lengvu užkandžiu.
Kepamos ant žarijų įgauna ypatingą skonį
„Kamado Bono“ projektų vadovas ir grilio entuziastas Vadimas Amosovas sako, kad ruošiant daržoves galima improvizuoti – pavyzdžiui, kepti ant kepsninės: ant grilio pakeptos daržovės įgauna dūmo kvapą ir salsvoką skonį. Prieš kepant daržoves galima ir šiek tiek pamarinuoti. Marinatą vertįtų pasiruošti iš medaus, citrinos sulčių ir mėgstamų prieskonių. Reikėtų nepamiršti ir šiek tiek aliejaus. Marinuoti ir kepti kepininėje itin tinka saldžiosios paprikos, kukurūzų burbuolės, artišokai, svogūnai. Kalbėdamas apie daržovių ruošimą kepsninėje V. Amosovas pabrėžia, kad tokiu būdu ruošiant daržoves labai svarbu išryškinti jų skonį, o tai geriausiai padaryti įvairiausiais prieskoniais ar šviežiomis žolelėmis.
V. Amosovas siūlo pasigaminti ir itin skanius naminius cukinijų traškučius. Šis patiekalas labai patiks net ir patiems išrankiausiems. Anot eksperto, tokie traškučiai puikiai tiks ir kaip užkandis, ir kaip garnyras prie įvairiausių jūsų mėgstamų patiekalų.
Cukinijų traškučiai
Jums reikės:
Cukinijos
Saulėgrąžų aliejaus
Trijų kiaušinių
Miltų
Sūrio
Druskos
Pipirų
Aštraus padažo (jeigu mėgstate)
Česnako prieskonių
Pagaminimas:
Pirmiausiai V. Amosovas plonais griežinėliais supjausto cukiniją. Tuomet į švarų dubenį muša kiaušinius ir juos suplaka. Į gautą plakinį jis deda šaukštelį česnako prieskonių, pipirų, druskos ir lašelį aštraus padažo – viską sumaišo. Atskiroje lėkštėje jis paberia stiklinę miltų, o dar kitoje – sudeda ir tarkuotą sūrį. Tuomet kazane iki 170 laipsnių įkaitina aliejų. Cukinijų gabalėlius Vadimas pamirko kiaušinio plakinyje ir tuomet pavolioja miltuose. Paruoštas cukinijas deda į karštą aliejų ir kelias minutes vartydamas pakepa, kol šios gražiai apskrus. Paruoštas cukinijas jis nusausina servetėle, pabarsto sūriu ir gražiai išdėlioja lėkštėje. Skanaus!