Be bulvių plokštainio daugelis neįsivaizduoja šaltojo sezono – sotus, pigus patiekalas, regis, sušildo ne tik kūną, bet ir lietuvio sielą. Visgi, bulvių plokštainiui pasigaminti namuose reikia šiek tiek pastangų, todėl taupantys laiką jį perka jau paruoštą parduotuvėse, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Bet net ir toks tradicinis patiekalas gali nustebinti naujomis natomis – tereikia namuose pasiruošti naują padažą.
Gyventojai nori sutaupyti ne tik pinigų, bet ir laiko, todėl šviežiai paruošti patiekalai parduotuvėse vis populiarėja, pastebi G. Kitovė. Jei vasarą vyravo šaltibarščiai, lengvi užkandžiai, salotos su aliejaus užpilais, tai šaltuoju metų sezonu pirkėjai dažniau renkasi sotesnius patiekalus ir pietų rinkinius.
„Nenukonkuruojamas karalius yra Kyjivo kotletas, bet lietuviai mielai perka ir nuo seno mėgstamus balandėlius, įvairius blynus, bulvių plokštainį, taip pat bando naujus skonius – turkišką kebabą, indišką vištienos karį, o užkandžiams mėgsta jau marinuotas alyvuoges, humusą ar įvairias mišraines. Vis daugiau žmonių patys įsitikina, kad jau paruošti deli patiekalai yra skani, greita ir nebrangi alternatyva namuose pagamintam ar restoraniniam maistui, todėl pasiūlą net kelis kartus per metus papildome naujienomis, o šiemet prie receptų tobulinimo prisijungė ir trys garsų Lietuvos šefai“, – sako „Iki“ komunikacijos vadovė.
Priedai prie bulvių plokštainio – nuo rūkytos lašišos iki raugintų kopūstų
Bulvių plokštainis – mėgstamas daugelio, tad nenuostabu, kad jis populiarus ir „Iki“ deli maisto skyriuje. Dažniausiai palydovais jam tampa paprasčiausia grietinė ar spirgučių padažas. Tačiau norint paįvairinti racioną, daug pinigų ar laiko skirti nebūtina – tereikia išbandyti naują derinį.
Pavyzdžiui, kugelio gabalėlį patepkite šviežiu kreminiu sūriu ir ant viršaus uždėkite rūkytos lašišos gabalėlį. Eksperimentuodami su skoniais, galite rinktis ne tik tradicinį, bet ir kreminį sūrį su priedais – pavyzdžiui, žolelėmis.
„Ne tik kugelis, bet ir kiti bulviniai patiekalai, tokie kaip blynai, dera ir su nesaldžia obuoliene. Toks duetas labai populiarus Vokietijoje, mėgstamas ir už Atlanto. Supjaustyti obuoliai paverdami su vandeniu, šiek tiek cukraus ir žiupsneliu cinamono, tuomet sutrinami šakute ir patiekiami su bulviniais blynais. Kitas mažiau populiarus, bet labai skanus derinys – kugelis ir rauginti kopūstai. Rauginti kopūstai yra naudingi žarnynui, jie pilni probiotikų, tad jų valgyti daugiau išties verta, ypač šaltuoju metų laiku. O šalia kugelio jie patiekalui suteiks šiek tiek aštrumo“, – siūlo „Iki“ šefai.
Aštrumo natų taip pat suteiks smulkinti raudonieji svogūnai, kaparėliai. Kad subalansuotumėte skonį, juos derinkite su šviežiu tepamu sūriu arba graikišku jogurtu.
„Graikiškas jogurtas ir vienas gali pakeisti grietinę, tačiau galite jį ir paskaninti. Pavyzdžiui, įpilkite aitriųjų paprikų aliejaus ir įpjaustykite šviežių svogūnų laiškų. Tradicinis lietuviškas patiekalas įgaus egzotiškumo ir pikantiškumo“, – siūlo „Iki“ maisto gamybos ekspertai ir kviečia kugelį patiekti naujai – išbandyti vieną iš naujų idėjų padažui.
Karamelizuotų svogūnų ir grietinės pagardas
Reikės: 2 šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 smulkiai supjaustyto svogūno, 1/2 šaukštelio cukraus, druskos, 2 skiltelių česnako, 1 puodelio grietinės, 1/2 šaukštelio svogūnų miltelių, šviežiai maltų pipirų, susmulkintų svogūnų laiškų.
Gaminame:
Jogurto-citrinžolių padažas
Reikės: 1 puodelio graikiško jogurto, 1 šaukšto smulkintų šviežių mėtų, 1 nedidelio smulkiai supjaustyto svogūno, 2 šaukštelių smulkiai supjaustytos citrinžolės, 1/2 šaukštelio smulkiai supjaustytos aitriosios paprikos, 1-1/2 arbatinio šaukštelio tarkuoto šviežio imbiero, šiek tiek tarkuotos šviežios žaliosios citrinos žievelės, 2 šaukštų žaliosios citrinos sulčių, druskos.
Gaminame:
Česnakinis padažas
Reikės: 4 šaukštų tiršto jogurto arba grietinės, 2 skiltelių česnako, 1 šaukšto majonezo, druskos ir pipirų, šviežių arba džiovintų krapų, svogūnų laiškų, šiek tiek šviežiai spaustų citrinos sulčių.
Gaminame:
Česnaką išspauskite arba smulkiai supjaustykite. Dubenyje sumaišykite jogurtą arba grietinę su majonezu, sudėkite česnaką ir prieskonius, pagardinkite citrinos sultimis, galite pridėti smulkintų žalumynų. Viską gerai išmaišykite. Padažas skaniausias, kai jis bent valandą palaikomas šaldytuve.
Klasikinis grybų padažas
Reikės: 400 g grybų, 2/3 puodelio grietinėlės, 1/2 puodelio sultinio, ½ svogūno, 2 skiltelių česnako, ½ šaukšto Dižono garstyčių, 2 šaukštų sviesto, druskos, šviežiai maltų pipirų.
Gaminame:
Guliašas
Reikės: 1 kg šviežios kiaulienos, 1 svogūno, 1 morkos, 1 raudonosios paprikos, 2-3 marinuotų agurkų, 2-3 džiovintų pomidorų, 1 šaukšto pomidorų pastos, maltos paprikos, čili miltelių.
Gaminame: