Ar galima valgyti žaliąją porų dalį? „Iki“ kulinarijos technologė atskleidė, kaip ją panaudoti, sutaupyti ir dar labiau paskaninti porų sriubą

Recipe

Nors kalendoriuje ir termometrų stulpeliuose dar vasara, tačiau artėjantį rudenį rodo ne tik pasirengimas mokslo metams. Besikeičiantį sezoną išduoda ir gausėjantis naujas šviežias lietuviškas derlius „Iki“ parduotuvėse, kuris skatina apetitą jaukiems, komfortiškiems patiekalams. Neabejotinai trinta porų sriuba netrukus pradės reguliariai suktis namų meniu, tačiau ši nebrangi ir sveika daržovė gali žymiai daugiau. „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė dalijasi gardžiomis, bet taupiomis idėjomis, kurios atskleis subtilų porų skonį.

„Šviežios naujo derliaus daržovės, vos per 1 dieną atkeliaujančios iš Lietuvos ūkių – pirkėjų pačios mėgstamiausios ir ypač laukiamos. Ruduo parduotuvių lentynose išties jau prasidėjęs: raudonuoja lietuviški obuoliai, ypač paklausūs šakniavaisiai, tokie kaip bulvės, svogūnai ir burokėliai. Pasirodė ir rudens simboliai – lietuviški moliūgai. Lietuvos ūkininkai užaugino ir kukurūzų burbuolių, porų. Naujo lietuviško derliaus asortimentą nuolat plečiame, kad pirkėjai galėtų visai paprastai ir neišlaidaudami įtraukti į savo racioną kuo daugiau šviežių daržovių“, – sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Į pirkėjų krepšelius rudenį vis dažniau keliauja ir porai. Tiesa, daugumoje namų vartojama tik baltoji porų dalis, kuri yra daug švelnesnė ir minkštesnė. Tačiau netiesa, kad negalima valgyti žalios porų dalies, pažymi „Iki“ kulinarijos technologė G. Urbonavičiūtė. 

„Žalioji porų dalis paprastai būna kietesnė, labiau skaidulinės tekstūros nei baltoji ir šviesiai žalia dalys. Žalieji poro lapai yra stipresnio, ryškesnio skonio. Kulinariniam naudojimui labiausiai tinka jauni žali porų lapai, todėl šviežio lietuviško derliaus daržovės – pats metas išbandyti kai ką naujo“, – siūlo „Iki“ daržovių žinovė. Žali porų lapai gali puikiai papildyti patiekalą ar net tapti jo pagrindu. Tad kaip nešvaistyti maisto, sutaupyti ir išnaudoti visas porų galimybes?

Dėkite į sriubą ar sultinį. „Galite į puodą įmesti visą poro lapą, o baigiant virti jį išimti ir tik tada išmesti, kai jis jau sriubai bus atidavęs savo skonį. Arba žalius porų lapus galite supjaustyti plonomis juostelėmis ir įdėti į sriubą ar sultinį, o išvirus – suvalgyti kartu su patiekalu. Tai suteiks patiekalui ir daugiau tekstūros“, – sako G. Urbonavičiūtė.

Pasigaminkite piurė padažams ar sriuboms. Žalius porų lapus reikia kruopščiai nuplauti ir smulkiai supjaustyti. Tuomet sudėkite į trintuvą, įpilkite mėsos arba daržovių sultinio, pagardinkite druska ir pipirais. Viską kruopščiai išmaišykite, o gautą tyrę galima supilti į ledo kubelių indelius, užšaldyti, o tada dėti į padažus bei sriubas. Patiekalai įgaus sodresnį skonį.

Pasiruoškite porų lapų „pesto“. Tereikia žalius lapus supjaustyti ir sumaišyti su alyvuogių aliejumi, česnaku, citrinos sultimis ir mėgstamomis žolelėmis. Tokį padažą galima patiekti su makaronais, jis tiks ir prie vištienos patiekalų. Visgi, geriau jo nepadauginti, nes jis turi savitą skonį. 

Naudokite vietoje svogūnų laiškų. Smulkiai supjaustyti žali porų lapai gali tapti alternatyva svogūnų laiškams arba laiškiniams česnakams, pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė. Juos prieš tai geriausia blanširuoti – nuplikyti verdančiu vandeniu. Tuomet galite jų įmaišyti į varškę, pagardinti prieskoniais, įdėti grietinės ir taip lengvai pasigaminti užtepėlę. Jie tiks ir kiaušinienėje ar salotose. 

Sumalkite ir pasigaminkite prieskonius. Lapus galima išdžiovinti orkaitėje ir sumalti, pavyzdžiui, kavos malūnėlyje. Tada juos galima sumaišyti su druska ir pipirais ir dėti į įvairius patiekalus.

Iš žalių lapų taip pat galima pasigaminti traškučius, kurie bus skanus priedas prie patobulintos porų sriubos. G. Urbonavičiūtė dalijasi nauju receptu ir dar 2 idėjomis kasdienai: blynais su sezoninėmis daržovėmis – porais bei cukinijomis, taip pat traškiomis ir sultingomis salotomis.

Dar skanesnė trinta porų sriuba su sūriu

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 60 min.

Reikės: 350 g šviežių porų, 1 svogūno, 15 g sviesto, 700 g daržovių sultinio, 150 g šviežio tepamo sūrio, 30 g čederio, 30 g mėlynojo sūrio, 1 šaukštelio Dižono garstyčių, druskos, pipirų. Taip pat papildomai, nebūtina: 50 g žaliosios porų dalies traškučiams, 100 g „chorizo“ ar kitos dešros, 1 česnako skiltelės, 50 ml sauso raudonojo vyno, 15 g medaus.

Gaminame:

  1. Pasigaminkite traškučių iš žalių poro lapų. Įkaitinkite orkaitę iki 100 laipsnių. Gerai nuplaukite lapus, nusausinkite ir supjaustykite siauromis juostelėmis. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi, tolygiai paskleiskite ant jos supjaustytą porą ir pašaukite į orkaitę maždaug 25 minutėms. Praėjus šiam laikui poras vis dar turi būti žalias, bet sausas ir traškus.
  2. Išvirkite sriubą su sūriu. Nulupkite ir supjaustykite svogūną, nuplaukite ir supjaustykite likusį porą. Puode ištirpinkite sviestą, suberkite svogūną, tada sudėkite porą ir kepkite, kol daržovės pradės ruduoti. Supilkite į puodą daržovių sultinį ir virkite ant vidutinės ugnies apie 10 minučių – po tiek laiko daržovės turėtų būti minkštos. Nuimkite sriubą nuo ugnies ir gerai sutrinkite. Grąžinkite ar viryklės, sudėkite tepamą sūrį, tarkuotą čederį, trupintą mėlynąjį sūrį ir garstyčias. Kaitinkite ant silpnos ugnies, kol susidarys vientisa ir kreminė tekstūra.
  3. Karamelizuokite „chorizo“. Supjaustykite dešrą plonais griežinėliais ir sudėkite į lengvai įkaitintą keptuvę. Kai dešra išleis riebalus, sudėkite smulkintą česnaką, tada supilkite raudonąjį vyną ir medų. Gerai išmaišykite (žiūrėkite, kad niekas nesudegtų) ir kepkite, kol išgaruos visas alkoholis. Išimkite paruoštą dešrą iš keptuvės ir atidėkite į šalį.
  4. Išvirusią sriubą pagardinkite druska ir pipirais. Išpilstykite į dubenėlius ir patiekite su karamelizuota dešra ir traškiais porų traškučiais. Galite apšlakstyti alyvuogių aliejumi.

Rudeniu kvepiantys cukinijų ir porų blynai

Porcijos: 10 blynų

Gaminimo laikas:

Reikės: 100 g baltųjų ir šviesiai žalių porų dalių, 300 g cukinijų, 1 šaukšto smulkintų krapų arba kitų šviežių žolelių, 3 šaukštų kvietinių miltų, 2 šaukštų pieno, 1 kiaušinio, aliejaus, druskos, pipirų.

Gaminame:

  1. Nupjaukite cukinijų galus, tada sutarkuokite jas ant tarkos su didelėmis skylutėmis.
  2. Nuplaukite ir smulkiai supjaustykite porą. Sumaišykite su cukinija ir smulkintais krapais arba kitomis žolelėmis. Švelniai suspauskite masę rankose, kad pašalintumėte vandens perteklių.
  3. Miltus supilkite į dubenį, energingai išplakite su pienu ir kiaušiniu, pagardinkite druska ir pipirais. Sudėkite cukinijas ir sumaišykite.
  4. Įkaitinkite keptuvę su aliejumi. Dėkite po gerą šaukštą mišinio, išlyginkite ir kepkite blynelius maždaug po 2-3 min. iš kiekvienos pusės, kol taps auksinės spalvos.

Sultingos porų, obuolių ir morkų salotos

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 10 min

Reikės: 1 poro, 3 šviežių morkų, 1 obuolio, 1-2 šaukštų majonezo, 1-2 šaukštų natūralaus jogurto arba grietinės, druskos, pipirų pagal skonį.

Gaminame:

  1. Porą supjaustykite plonais pusžiedžiais, pagardinkite druska ir gerai išmaišykite (geriausia – rankomis), kad suminkštėtų ir išsiskirtų šiek tiek sulčių. 
  2. Sutarkuokite morkas ir obuolį stambia tarka, sumaišykite su poru. Tada majonezą sumaišykite su jogurtu, pagal skonį įberkite druskos ir pipirų (nepamirškite, kad poras jau buvo pasūdytas). Apliekite daržoves ir sumaišykite.