3 būdai sėkmingai išvirti kiaušinį be lukšto: nebūtinai net reikės acto

Recipe

Šaltasis metų laikas – pats metas eksperimentams virtuvėje ir kulinarinių įgūdžių tobulinimui. Vienas jų, padarysiantis įspūdį artimiesiems ir leisiantis visai nebrangiai paruošti prašmatnius pusryčius, – be lukšto virti kiaušiniai. Priešingai nei gali pasirodyti, juos pagaminti nėra sunku, sako „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė ir dalijasi patarimais.

Pirmas žingsnis – išsirinkti kiaušinį: ar žinote, ką reiškia skaičiai ant jų?

„Kiaušiniai – vieni tų produktų, kurie atsiduria itin dažname krepšelyje. Kadangi jie yra kasdienis pirkinys, žinoma, pirkėjams labai svarbi jų kaina, dėl to dažnai renkamasi paženklintus privačių prekės ženklų etiketėmis. Taip pat labai ryški tendencija – kiaušinius pirkėjai renkasi atsižvelgdami į gyvūnų gerovę“, – sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Apie tai, kaip laikomos būtent tuos kiaušinius padėjusios vištos, nurodoma ant pakuotės. Visi Lietuvos parduotuvėse parduodami kiaušiniai yra ženklinami iš skaičių ir raidžių sudarytu kodu.

„Kodą perprasti visai nesunku. Pirkėjams paprastai aktualiausias pats pirmas skaičius, kuris nurodo vištų laikymo sąlygas. 0 reiškia, kad vištos auga ekologiškai, 1 – kad jos gali laisvai vaikščioti lauke, 2 – kad jos auga ant kraiko, 3 – narvuose. Į šį kriterijų žvelgiame ir mes: dar prieš 2,5 metų buvome pirmasis iš Lietuvos prekybos centrų, kuris kulinarijos gaminiuose atsisakė narvuose laikomų kiaušinių naudojimo. Tokį sprendimą palankiai įvertino ir pirkėjai“, – sako V. Budrienė.

Taip pat tinklo atstovė pastebi, kad pirkėjai akivaizdžiai pirmenybę teikia lietuviškiems kiaušiniams. Būtent vištų auginimo šalį žymi minėtame kode esančios raidės, o Lietuvą simbolizuoja LT. Paskutiniai skaičiai kode patvirtina, kad vištų laikymo vietą prižiūri veterinarijos tarnyba – jie nurodo veterinarinio patvirtinimo numerį.

Pirkėjams taip pat aktualu dar du žymėjimai ant pakuotės: visų pirma, šviežumas. V. Budrienė atkreipia dėmesį, kad pardavinėjami tik A klasės – švieži – kiaušiniai. Jai priskiriami tik kokybiški kiaušiniai ir tokie, kurie yra surūšiuoti, paženklinti ir supakuoti per 10 dienų nuo padėjimo datos. Jeigu tai padaroma iki devintos dienos, tuomet kiaušiniai gali būti ženklinami ir papildoma kokybės nuoroda – žodžiais „ekstra“ arba „ekstra švieži“.

Reikėtų nepamiršti įvertinti ir kiaušinių dydį. Pagal šį kriterijų kiaušiniai ant pakuotės ženklinami raidėmis XL (labai dideli, nuo 73 g), L (dideli, 63–73 g), M (vidutiniai, 53–63 g) ir S  (iki 53 g).

Ir su actu, ir be – 3 metodai išvirti kiaušinį be lukšto

Virtas kiaušinis be lukšto (angl. „poached egg“) dažnai tampa vėlyvųjų pusryčių žvaigžde. Ruošiami ne tik madingieji „Benedikto“ kiaušiniai, bet taip paruošti jie derinami su salotomis, avokado skrebučiu, įvairiais kitais sumuštinių priedais, jie labai skanu su keptomis bulvėmis ir smidrais.

„Visa esme – kaušinis turi būti su išvirtu baltymu, o jo viduje esantis trynys turi išlikti skystas. Jie ant lėkštės ar sumuštinio perkeliami sveiki, ir tik tada perpjovus peiliu ar šakute ant patiekalo išsilieja auksinis trynys. Norint juos sėkmingai paruošti, reikia naudoti kuo šviežesnius kiaušinius. Taip pat reikėtų juos iš anksto išimti iš šaldytuvo – tai jau bus gera pradžia, padedanti pamatus sėkmei“, – sako G. Urbonavičiūtė. Tuomet kiaušinį be lukšto galima išvirti vienu iš trijų būdų.

Su actu. Užvirinkite vandenį, įpilkite acto (litrui vandens – šaukštas acto), šaukštu sukurkite sūkurį ir įmuškite kiaušinį. Maždaug po 3–4 minučių išimkite juos kiaurasamčiu.

Su maistine plėvele. Į stiklinę ar puodelį įtieskite maistinę plėvelę, įmuškite į ją kiaušinį ir suriškite kraštus – padarykite maišelį. Įdėkite į verdantį vandenį, maždaug po 3–4 minučių kiaušinis bus paruoštas.

Su mažais dubenėliais. Kiaušiniams virti panaudokite mažus dubenėlius – pavyzdžiui, skirtus serviravimui ar „creme brulle“ kepimui. Į juos įmuškite kiaušinius ir įdėkite į verdantį vandenį. Virkite apie 4 minutes.

Turkiški be lukšto virti kiaušiniai česnakiniame jogurto padaže

Porcijos: 2

Gaminimo laikas: 20 min.

Reikės: 1 puodelio graikiško jogurto, 1-2 česnako skiltelių, 2 kiaušinių, 3 šaukštų ypač tyro alyvuogių aliejaus, 1-2 šaukštų acto (nebūtina), 2 šaukštelių raudonosios paprikos dribsnių.

Gaminame:

  1. Dubenėlyje sumaišykite kambario temperatūros jogurtą ir česnaką, įberkite žiupsnelį druskos ir gerai išplakite. Jogurto mišinį padalykite į du dubenėlius ir kol kas atidėkite į šalį.
  2. Išvirkite abu kiaušinius be lukšto.
  3. Paruoškite alyvuogių aliejaus padažą. Nedidelėje keptuvėje ant vidutinės ugnies pašildykite alyvuogių aliejų ir įdėkite paprikos dribsnių.
  4. Išvirtus kiaušinius be lukšto perkelkite į paruoštus dubenėlius su jogurtu ir apšlakstykite pašildytu aliejumi. Patiekite su mėgstama duona.