Vėsai įsisukant į kasdienybę, o dienos trumpėjant, mūsų organizmas ima šauktis natūralių vitaminų ir šilumos. Kai nusiskinti saują uogų darže mūsų klimato juostoje tampa nebeįmanoma, vitaminų atsargas bemat papildys šilauogės, kurių net ir žiemą netrūksta parduotuvėse. Pasak „Iki“ komunikacijos vadovės Gintarės Kitovės, jaunystės šaltiniu vadinamos uogos yra paklausios ištisus metus. Jeigu vasarą jomis gardiname ledus, darome glotnučius, tai vėsų rudenį pravers šildantys receptai: išbandykite 3 „Iki“ kulinarų idėjas.
Valgykite į sveikatą – organizmas padėkos
Šilauogės – vienos populiariausių uogų Lietuvoje, nepriklausomai nuo metų laiko. Jos įsigalėjusios kasdieniame racione, tačiau įdomu tai, kad mūsų proseneliai apie jas tikriausiai net nebuvo girdėję – šilauogės Europoje pradėtos auginti vos prieš mažiau nei šimtą metų, pasakoja „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė.
„Net apie 40 proc. pasaulinio šilauogių poreikio patenkina JAV. Būtent šios šalies senieji gyventojai, laikoma, pirmieji pripažino jų kulinarinę vertę, naudą sveikatai. Jie įtraukė šilauoges į savo mitybą ir naudojo jas įvairiais organizmo stiprinimo tikslais, įskaitant arbatų ir kompresų gamybą. Ir tik ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje kultūrinės aukštaūgės šilauogės atgabentos bei pradėtos auginti Europoje“, – sako J. Sabaitienė.
Jeigu Amerikos čiabuviai kliovėsi intuicija ir praktika, tai šiandienos mokslininkai jau gali labai aiškiai įvardyti, kuo naudingos šios uogos. Šilauogės – mažytės antioksidantų jėgainės, o ypač antocianinų, kurie išsiskiria savo galingumu. Šilauogėse yra ir kalio, cinko, folio rūgšties bei vitaminų C, K. Ne be reikalo dėl savo turtingumo naudingomis medžiagomis, jos vadinamos ir jaunystės uogomis.
„Šilauoges lietuviai be galo mėgsta – jos pasižymi ne tik nauda organizmui, bet ir geru skoniu, patrauklia kaina. Pirkėjai vertina, kad jomis galima mėgautis visus metus, jos skanios nepriklausomai nuo sezono. Kol Lietuvoje žiema jau pakeliui, šiais vitaminų užtaisais pirkėjus aprūpiname ir šiltesnių kraštų“, – sako G. Kitovė.
Pasak jos, šilauogės yra labai populiarios, todėl pirkėjų patogumui yra pakuojamos į skirtingo dydžio indelius. Pavyzdžiui, ieškantys tik saujos uogų užkandžiui ar ant rytinės košės, renkasi mažus įpakavimus. Tačiau paklausiausi „Iki“ parduotuvėse – šilauogių kibirėliai, nes šios uogos labai universalios, jas virtuvėje panaudoti galima įvairiai. Be to, turėdamos storesnę odelę nei dauguma kitų uogų, jos yra gana atsparios – tinkamai laikomos, šaldytuve gali išstovėti iki 2 savaičių.
Kai norisi ko nors šilto – 3 receptai jaukiems patiekalams su šilauogėmis
Šilauogės yra neįtikėtinai plačiai panaudojamas kulinarinis ingredientas. Dažnai jomis mėgaujamasi šviežiomis, jos yra tapusios įvairiausių desertų žvaigždėmis, o jų saldžiarūgštis skonis puikiai dera ir su pikantiškais patiekalais, netgi su mėsa ir žuvimi. „Iki“ kulinarai į savo meniu rekomenduoja įtraukti 3 receptus, kurie bus visai nesunkiai pagaminami, jiems nereikės nei daug išlaidų, nei laiko.
Purūs jogurtiniai blynai su šilauogėmis
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 20 min.
Reikės: 120 g šviežių šilauogių, 250 g natūralaus jogurto, 2 kiaušinių, 1 pakelio vanilinio cukraus, 170 g miltų, 2 šaukštelių kepimo miltelių.
Gaminame:
Prancūziškų skrebučių apkepas su šilauogėmis
Porcijos: 8
Gaminimo laikas: 1,5 val. (30 min. ruošti ir 1 val. kepti)
Reikės: 1 puodelio šviežių šilauogių, 12 riekelių baltos duonos, 220 g šviežio kreminio sūrio, 12 kiaušinių, 2 puodelių pieno, 1/3 puodelio skysto medaus. Padažui: 1 puodelio šilauogių, 1 puodelio cukraus, 1 puodelio vandens, 2 šaukštų kukurūzų krakmolo, 1 šaukšto sviesto.
Gaminame:
Keptas sumuštinis su šilauogėmis ir bri sūriu
Porcijos: 2
Gaminimo laikas: 15 min.
Reikės: 1 puodelio šviežių šilauogių, 4 riekelių storos kvietinės duonos, 2 šaukštų sviesto, 110 g bri sūrio, 2 šaukštelių vandens, 0,5 šaukštelio medaus.
Gaminame: